Co napsat k dnešnímu tématu?

O dědečkovi mého manžela, který přežil jako voják wehrmachtu Stalingrad a jím popisované hrůzy očima řadového německého vojáka? A hned pod to napsat o smutku mé maminky, když se potvrdilo, že až na dva bratrance nepřežili koncentrák jiní příbuzní ze strany její matky? Nebo její vzpomínku na bombardování Pardubic a hlášení příslušníka CO, co právě hoří? Nádraží, petrolka...Nebo její vzpomínku na stařenku, která se modlila u okna a odmítla běžet do krytu a po odhoukání náletu dál klečela a v pobořeném domě se modlila?

O roční vazbě mého otce po válce, kdy byl obžalován z kolaborace jako jednatel kuratoria a prokazatelně pomáhal odboji? O těch několika statečných, kteří šli k soudu a svědčili v jeho prospěch?

I o těch, kteří se chtěli pomstít nebo zavděčit, pámbu ví komu? Mám kopii soudního spisu.  (Z vazby byl propuštěn a odsouzen nebyl.)

Byla jsem jedna ze sester v sanitním vlaku a v sanatoriu ve filmu Krev zmizelého. Film je velmi zhuštěný na události takřka 20 let života Helgy (Vilma Cibulková). Pětidílný seriál je pro diváka přehlednější. Ale jsou tam takřka všechny hrůzy, které válka kdekoliv na světě a v kterékoliv době přináší, včetně lidských charakterů.

Toto vše, co jsem napsala, je pouze zprostředkované seznámení s válkou v jejích surovostech. Ale nikdy, nikdy nezapomenu na noc 21. 8. 1968, kdy jsme v pyžamech stály se sestrou na ulici a sestra se ptala mladého sovětského důstojníka , zda "budět vajna" a on zcela vyděšený odpovídal "ja něznáju, ja něznáju"..

A pak ta střelba! A my obličejem na dlažbě! A zoufalství i radost ve vteřině v očích naší mámy, když jsme se vrátily...Never more!

Olga Marie

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

To bylo moc hezké vzpomínání. Je pravda, že ve vypjatých situacích se projeví charakter člověka, o kterém vůbec do té doby nikdo neví. Z obyčejných lidí jsou hrdinové, z důležitých zbabělci. Simona

SOUTĚŽ o hrnek USB

Kdo jsem?

Byl jsem velice vzdělaný, měl jsem dokonce doktorát ze Sorbony a patřil jsem ke svobodným zednářům. Mnozí mě však dnes mají za zrádce a slabocha.

DEAVDR EBENŠ

Jak jste na tom se svým vztahem k válce vy, milé čtenářky? Co vám o ní vyprávěli vaši rodiče či prarodiče? Na vaše příspěvky se těším na adrese:

redakce@zena-in.cz

 

Reklama