„V pražském Mánesu představíme větší plastiky vybraných autorů, jejichž sochy můžeme potkat i v open air expozicích. Návštěvník si tak v koncentrovaném podání může vytvořit obrázek toho, jaká je intence Sculpture Line,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Škarka. Výstava bude veřejnosti otevřená od 15. do 29. června, poté se vydá do dalších měst.
 
Hlavní myšlenkou festivalu Sculpture Line je přiblížit díla současných umělců široké veřejnosti. Díky tomu je možné vidět Jednu z velkých hlaviček Kurta Gebauera v Praze, potkat Chobotnici Viktora Paluše plující po hladině v Olomouci, pozdravit majestátního Koně Michala Gabriela v Pardubicích, v Plzni narazit na obří Meteorit Petra Zubka a v Jablonci si odpočinout po boku Sedící figury Jakuba Flejšara. V Ostravě vzdají robustní piana s kříži od Antonína Kašpara Poctu Josephu Beuysovi, v Broumově najde svůj nový domov Archimedon II Lukáše Raise a liberecké náměstí získá novou dominantu v podobě masivního bronzového Jezdce. V Brně vítá návštěvníky festivalu Re:publika obří Rounded Jana Dostála.

5b1fb17a23046obrazek.png
 
Sochařský festival SCULPTURE LINE proběhne od 13. června do 30. září v Praze, Plzni, Brně, Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Jablonci nad Nisou, Liberci, Vratislavicích, Broumově, Trutnově a Zlíně. Sochy a malby českých umělců pošle Sculpture Line i do zahraničí, konkrétně do Lucemburska, kde bude umístěna socha Archimedon Lukáše Raise, a také do Německa, kde jsou česká díla součástí výstavního projektu Nord Art (9. 6. – 7. 10. 2018). Sculpture Line spolupracuje zde na realizaci Českého pavilonu, v němž je k vidění přes 80 děl od 13 českých umělců. Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů najdete na  www.sculptureline.cz.

5b1fb19de6a00obrazek.png
 
VÝSTAVA V MÁNESU

V Mánesu se divák setká s celou řadou umělců, jejichž výtvarným jazykem je různě strukturovaná sochařská abstrakce, stejně jako s těmi, kteří modifikují tradiční figurální východiska. Mezi ty prvé patří Lukáš Rais, Tomáš Medek, Richard Kočí či Jan Kovařík, mezi ty druhé zase Jakub Flejšar, Viktor Frešo, Michal Gabriel, Jaroslav Koléšek nebo Jan Dostál, který se pohybuje mezi oběma polohami, ale pro Mánes si připravil tu figurální, v podobě neony zvýrazněného Žraloka. Svébytnou pozici má pak Stefan Milkov, který věren svým postmoderním východiskům pracuje často se znaky či symboly zapojenými do struktury díla.
 
V neposlední řadě je představena i socha Martina Krajce. Jeho obrazy se vedle skulptur Michala Gabriela nebo Tomáše Medka, ale také řady dalších autorů, staly součástí tradiční a rozsáhlé umělecké přehlídky NordArdt. Ta se odehrává v industriálním prostředí v severozápadním Německu a právě letos zde má Česká republika výsostné postavení. Sculpture Line českou účast kurátorsky, organizačně i instalačně zajišťuje a v rámci mánesovské výstavy tak nechává nahlédnout i do svých zahraničních projektů.
 
Festival Sculpture Line i mánesovská přehlídka prošla důsledným kurátorským výběrem umělecké rady pod taktovkou Michala Gabriela, sochaře z generace Tvrdohlavých a šéfa jednoho ze sochařských ateliérů na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kurátora Martina Dostála a ředitele Sculpture Line Ondřeje Škarky. Galerie Mánes byla pro letošní rok, vybrána záměrně. Stavba tohoto významného kulturního komplexu architekta Otakara Novotného byla zahájena spolkem Mánes v roce 1928 s finanční podporou samotného prezidenta Tomáše Garigue Masaryka. Je tedy příznačné, že v roce, kdy si připomínáme řadu významných výročí, padla volba právě na něj.
 
Praha

Obyvatelé i turisté budou v létě na svých cestách potkávat instalace renomovaných domácích i zahraničních autorů. Na Novoměstské radnici stojí Jedna z velkých hlaviček Kurta Geabauera, majestátní Trůn Antonína Kašpara najdeme tam, kde sídlil první český král, na Vyšehradě, provokativní kostlivcův Like Kryštofa Hoška zvedá svůj palec od na Jungmannově náměstí, třináct Bronzových hráčů Michala Gabriela stráží u Bastionu, železný Keř Jakuba Flejšara zdobí Františkánskou zahradu a křiklavý Nenažranec Andreje Margoče „postává“ u Tančícího domu. Čekat na ně bude také trojrozměrná Kapsule Tomáše Medka před Černou labutí. Před budovou ČEZ „vyrostl“ téměř třímetrový ocelový Strom od Ivy Mrázkové a její Feminité zdobí Ministerstvo kultury. V ulici Na Příkopě našla svůj nový domov socha Rememberence of a Desire od německého sochaře Jörga Plickata, jeho další instalace s názvem Valse je k vidění na náměstí Republiky. Původem estonská sochařka Inga Aru vytvořila dvojici soch s názvem Muse of Industry, které vítají kolemjdoucí před obchodním domem Kotva. A to není zdaleka vše.
 
Plzeň

5b1fb18e751e4obrazek.png

V minulém roce plzeňské obyvatele okouzlilo mimo jiné éterické Napojení Veroniky Psotkové, které se vznášelo na Smetanovou třídou či Sharkfin Jaroslava Chramosty, který se vynořoval z travnaté plochy nad Mlýnskou strouhou. Letos se obyvatelé západočeské metropole mohou těšit například na hravou Koupel od slavného sochaře Michala Gabriela v Mlýnské strouze, vznešené Anděle moří od Michala Trpáka, plující nad hlavami návštěvníků DEPO2015, Hlavu koně Jakuba Flejšara na náměstí Republiky či Druhou ruku Alexandry Koláčkové, která bude zvát k posezení před budovou InterCora.
 
Brno

Festival Sculpture Line se v jihomoravské metropoli propojí s festivalem RE:PUBLIKA. Na brněnském výstavišti je k vidění obří Rounded od Jana Dostála.
 
Pardubice

Palackého třídu bude lemovat hned dvojice soch. Návštěvníci i místní budou na svých cestách potkávat elegantní Průzkumníky známého českého umělce Michala Gabriela a okouzlovat je bude i masivní železný Kůň Jakuba Flejšara. A protože koně k Pardubicím neodmyslitelně patří, bude jim věnována i další instalace, tento Kůň také „vyběhne“ z ateliéru Michala Gabriela. Dalšími sochami, které budou až do podzimu zdobit město, bude Velký misionář Jaroslava Koléška, fascinující Compact Disk od Stefana Milkova a také jeho další socha Adam.
 
Broumov

Přímo na Mírovém náměstí budou místní každý den vítat elegantní modří Tanečníci Michala Gabriela. V Kostelní ulici před gymnáziem pak najde svůj nový domov Archimedon II. Masivní objekt, který v sobě geniálně spojuje ladné tvary se „surovým„ vzhledem železa, pochází z dílny Lukáše Raise.
 
Liberec, Jablonec nad Nisou a Vratislavice

V Jablonci na Mírovém náměstí se usídlí obří Sedící figura Jakuba Flejšara. Vratislavice ozdobí dřevěná Socha pro Richarda Serru. Náměstí Dr. E. Beneše v Liberci bude dominovat masivní bronzový Jezdec Michala Gabriela. Před Oblastní galerií pak bude k vidění kovová socha Jana Dostála s názvem Tři.
 
Ostrava

Na Jiráskově náměstí bude k vidění rozsálá kolekce robustních kovových plastik s názvem Pocta pro Josefa Beuyse od akademického sochaře Antotnína Kašpara. Tři kovová pianina s křížem namísto křídla jsou památkou na přítele autora, nestora moderního konceptuálního umění Josepha Beuyse.
Masarykovo náměstí rozzáří růžová socha Dvaja slovenského sochaře Andreje Margoče a na náměstí Dr. E. Beneše u radnice bude umístěna Etreinte od Ivy Mrázkové. V Porubské ulici u Oblouku budou kolemjdoucí potkávat obří instalaci nesoucí název Noha. Masivní objekt, který v sobě geniálně spojuje ladné tvary se „surovým“ vzhledem železa, pochází z dílny Lukáše Raise. Na konci Hlavní třídy, kde se sekává s ulicí Francouzskou, najde na několik měsíců svůj nový domov nepřehlédnutelný žlutý Oharek ve tmě Václava Fialy. Dílo, založené na principu do sebe uzavřené prostorové kresby získalo svůj název proto, že jeho linie připomínají „kresbu“ ohořelou větvičkou ve tmě.
 
Olomouc

V Olomouci na Biskupském náměstí se usídlil Triton Jaroslava Koléška. Tyto stylizované ponorky jsou personifikací živých bytostí a jejich letmého doteku. Ve Smetanových sadech se z travnaté plochy vynořuje Sharkfin, žraločí ploutev, Jaroslava Chramosty a o kus dál, na hladině pluje Chobotnice Viktora Paluše.

Reklama