Nový babybox uvedli do provozu v pondělí ve 14 hodin v nemocnici ve Strakonicích. Schránka pro odložené děti je umístěna v budově lékařské pohotovosti, nedaleko vstupní brány nemocnice.

Babybox byl nainstalován 11. března a zatím byl ve zkušebním technickém provozu. Od pondělí už tam může v případě nouze matka anonymně své dítě uložit. Poté, co zaklapnou dvířka schránky, se na sesterně rozezní signál, který personál na dítě upozorní. a

"Schránka je vytápěna na 28 stupňů Celsia a je opatřena větráním. Tím, že je umístěna na budově lékařské pohotovosti, je dítěti zaručena okamžitá péče. Dítě, které tam bude případně odloženo, zdravotníci po prohlédnutí a ošetření umístí do Dětského kojeneckého centra v areálu nemocnice," uvedl pro agenturu Mediafax Ludvík Hess z Občanského sdružení Babybox.

Pořízení vytápěné schránky stálo 250 tisíc korun. Náklady uhradilo občanské sdružení díky sponzorským darům. Strakonický babybox se tak po zařízení v Jindřichově Hradci, které funguje od loňského prosince, stal druhým v Jihočeském kraji a dvaadvacátým v ČR. Ještě letos by měl další babybox přibýt v nedalekém Písku.