Proč člověk i v hluboké dospělosti dělá úkony, které nemají vysvětlení v jeho normálním běžném životě a nepramení ze zkušenosti nabrané během života? Protože si je pamatuje z bříška! Skoro to zní magicky.
Odborně řečeno pochází tato vzpomínka z prenatálního období života. Neodborně a čistě lidsky, od maminky z bříška.
Podle současných psychologů, kteří se v této otázce vzácně shodují s panem Freudem, je člověk tvor evidentně nejen konzervativní, ale také obdařený poměrně slušnou podvědomou pamětí.
Máme tendenci si dělat dobře
Ne, teď zapomeňte na to, co vás jako první napadlo. Mám na mysli jiné dobře. Totiž v momentě, když se dostaneme do velikého stresu, když nám něco tak zatíží psychiku, že se nedokážeme se situací vyrovnat a ztrácíme schopnost odolávat zatížení prostředky vědomými, utečeme.
Zpátky k mamince, do jejího lůna, do bezpečí. My si tohle prostředí tak dobře pamatujeme, že to vědce až překvapilo.
Nejen malé děti
- Proč myslíte, že dítě se uklidní, když s ním houpáme?
- Proč myslíte, že právě určitý pohyb v určitém rytmu, jaksi kolíbavý, je takovým zázrakem?
- Pročpak to asi některé děti dělají v postýlce dokonce samy sobě?
Protože prostě to stejné je tolik uklidňovalo, to přesně je zakódovanou vzpomínkou na stav, když byly v pohodě a hlavně v bezpečí.
V bříšku u maminky byla stabilní teplota, nebyl tam hluk, protože všechny zvuky doléhaly k uším tlumeně, bylo tam příjemné přítmí, ale ne úplná tma, slyšely jsme pravidelný tlukot jejího srdíčka, její hlas a hlavně, příjemně to kolíbalo ve stavu téměř bez tíže. No, kdo by se tam nechtěl vrátit?
Už jste si někdy všimli, že člověk, a teď mám na mysli dospělého jedince, se po prožitém šoku nebo mimořádně zátěžové situaci kýve a zavírá oči? Proč tohle dělá člověk ve strachu a beznaději?
On se vrací.
Jeho podvědomí se ho snaží uklidnit tím, že navodí situaci a stav, o kterém je skálopevně přesvědčené, že zabere.
A zabírá.
Ve stresu se v noci choulíme
Vědci dále také podle studie, kterou vydal britský časopis Medical osvětlili i to, proč někteří z nás v určitém období při usínání volí polohu schoulenou na boku s nohama přitaženýma k tělu a rukama pokrčenýma. Poloha plodu. Jak prosté.
Někdo tak usíná celý život, protože se v této poloze prostě cítí nejlépe. Není divu, připomíná mu dobu, když se ničeho nebál, kdy neměl starosti.
Někteří z nás se tak prý chovají při zvýšeném zatížení. Například v období rozvodu, ztráty zaměstnání a jiných, za bdění zátěžových situací.
Neděláme to vědomě. Dělá to za nás naše podvědomí, které se nám snaží pomoci a odlehčit.
Pamatujeme si hudbu
Je zajímavé, že člověk je schopen si vzpomenout na období, když se ještě nenarodil, že? Vzbuzuje to pocit takového posvátného tajemna. V každém případě ne nepříjemného.
Podle zmíněné studie je možné se uklidnit i hudbou, kterou milovala a často poslouchala naše maminka, když nás čekala. Nevíme to na vědomé úrovni. Poznáme to ale na sobě, protože nám tóny budou z nevysvětlitelných důvodů milé.
Schválně jsem se na tohle své maminky zeptala. A nevěřila jsem!
Zanotovala mi starou písničku.
Vzpomněla jsem si i na melodii!
Bylo mi nepředstavitelně dobře a měla jsem potřebu se k ní přitulit a zůstat tak. Má to neuvěřitelnou sílu.
Zpívá se tam o trempovi, který potkal v lese holčičku, o které si myslel, že se ztratila, ale ona patřila k jinému trempovi. Maminka mi řekla, že mi ji u jejího bříška zpíval i můj tatínek. Škoda, že vám ji teď nemůžu zazpívat. A mohla bych, protože melodii si vybavuji. Je mi velmi příjemná.
Zkusila jsem to i na moje holky s písničkou „Pár havraních copánků“, kterou jsem jim zpívala, když jsem je nosila.
Tvářily se blaženě. Když jsem se ptala na pocit, řekly „zvláštně příjemný“.
Vážně to funguje.
Zpívejte svému miminku v bříšku, abyste mu jednou, až bude mít problémy, mohly takhle nenápadně, jednoduše, ale, zdá se, efektivně pomoci.
Nový komentář
Komentáře
Dcera dosud miluje hudbu, kterou slyšela ještě před narozením. Dokonce ji i hraje a zpívá.
To jsou ale věci...
Krásný článek, pohlazení po duši. Je to pravda. O to hůř to mají nechtěné děti, či se jejich rodiče už v těhotenství hádali, týrané matky?
Může to mít klidně souvislost i s agresivitou narozeného jedince a pak se divíme zločincům, něco na tom je.
Ovšem, já zas musím přiznat, zazpívat svému nenarozenému dítěti, tak jsem potratila, no jo musela bych pouštět Mozarta....
Vivian — #6 Já myslím že tam tma nebude, vždyť když dáš ruku před světlo tak skrz ní prosvítá červené spektrum a bříško je ke konci pak hodně napnuté, tak si myslím, že se tam maličko světla dostat i může.
Hned si jdu pustit nějakou relaxační hudbu - mám celkem velký výběr.
Mně mamčin zpěv hrozně vadí, i přesto, že zpívá moc pěkně. A nevím proč, že by nějakej pozůstatek z prenatálního období?
Moc hezký článek,také se zeptám.
Já myslím, že v děloze je úplná tma, ne přítmí. Kudy by se tam dostalo světlo? Přes břišní&děložní stěnu těžko
.
Nádherný článek,moc děkuju za pohlazení duše,cítím ,že vím o čem článek je.Jdu se pohoupat s prckem,ještě spinká po obědě(na boku a v klubíčku).
takhle schoulená vždycky usínám
Míšo, za tento článek děkuji. Ukonejšil mne a dovolil vypadnout z hlavy. Děkuji.
mno něco na tom bude ... konečně vím, proč se člověk takhle choulí do klubíčka
Je pravda, že houpání se a schulení funguje. Já tohle vždycky dělám, když si musím narvat zpět vykloubené rameno (posledně mi vylítlo, když jsem si sundávala gumovou rukavici po mytí oken).
S tou melodií to nevím, ale budu se muset mamky zeptat, ale je pravda, že mě její zpěv vždy uklidní.