Lovecký zámeček Karlštejn se nachází na Českomoravské vrchovině, mezi městy Polička a Hlinsko. K jeho stavbě přistoupil v roce 1776 tehdejší majitel panství Filip Kinský. Stavba trvala déle než 10 let, později zde byla zřízena jelení obora. Proto dostal přívlastek „lovecký“.
5afc2362e5889obrazek.png

Holý kámen

Jméno zámku Karlštejn nemá nic společného ani s proslulým hradem u Berouna, ani s Karlem IV. Jeho původ vychází z přeneseného pojmenování nedalekého Zkamenělého zámku, jehož skalisko nazývali němečtí lesníci „Kahlstein“, což v překladu znamená holý kámen. Bylo jen otázkou krátkého času, kdy zdejší obyvatelé německý název počeští na Karlštejn.

Úspěšní T. T.

Thurn-und-Taxis-Wappen.pngV roce 1823 bylo celé rychmburské panství prodáno bavorským knížatům Thurn-Taxisům. Ti zrušili oboru a zámek roku 1825 přestavěli na myslivnu, která tomuto účelu sloužila až do roku 1945, kdy byl zámeček zestátněn. Dodnes při procházce v jeho okolí narazíte na nízké „patníky“ s iniciálami T. T. Původem italská rodina je v Čechách známá hlavně díky názvu skoku na Velké pardubické. Ovšem její členové se víc než dostihovým sportem proslavili poštovnictvím, které v 16. a 17. století ovládali ve velké části Evropy, včetně českých zemí. 

Zájem opadl

Obora loveckého zámečku byla zrušena a zámek sloužil k ubytování lesního personálu. Na rekreační středisko byl Karlštejn upraven v letech 1967-1972. Tehdy jej vlastnila textilní společnost OP Prostějov. Podniku se ale přestalo dařit a v roce 2008 bylo rozhodnuto o jeho prodeji. Dodnes čeká na nového majitele.

Ráj filmařů

Malebná příroda učarovala i filmařům. Natáčely se zde filmy Temno, pohádka O kominickém učni a dceři cukráře i některé díly z televizního seriálu Četnické humoresky. V nedalekém okolí zámečku můžete příjemnou procházkou navštívit Devět skal, Zkamenělý zámek, Čtyři palice nebo Čachnov.
5afc23813dcfaobrazek.png

Kudy k němu

A kde přesně se „méně slavný“ Karlštejn nachází? Můžete k němu vyrazit buď z obce Svratka, nebo Svratouch. Obce od sebe dělí kilometr a z obou k loveckému zámečku dorazíte skutečně úchvatnou krajinou asi po 2 kilometrech. Pokud nebudete vyzbrojení mapou či navigací, každý místní vám ten správný směr rád ukáže.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama