raj

Městečko, které má běžně asi devět tisíc obyvatel, praská ve švech. Tento den je jich tu asi o třicet tisíc víc. Celou hodinu se sem sjíždí kamiony plné rajčat. Miliony rajčat dohromady váží 125 000 kilogramů. Davy netrpělivě přešlapují v ulicích. Je právě jedenáct hodin a odněkud se ozývá výstřel. Vzápětí se spustí vřava. Desítky tisíc lidí, všichni proti všem. Bojují proti sobě hlava nehlava. Přesně za hodinu se ozývá další výstřel. Zem, domy v ulici, auta i lidé jsou celí červení. Nikoli od krve, ale od rajčat.

Pokud byste se zítra náhodou ocitla ve španělském městě Buňol neznalá místních zvyků, asi byste nevěřila svým očím. Tohle ale není žádná násilná revoluce, tohle je La Tomatina.

Rajčatová bitva La Tomatina nebo též Guerra roja  (červená válka) je španělský zvyk. Poněkud svérázná rajčatová slavnost probíhá každoročně ve městě Buňol čtyřicet kilometrů za Valencií.

Koná se každou čtvrtou srpnovou středu. Tento rok to bude 25. srpna. První La Tomatina údajně proběhla v roce 1945. Jedna legenda hovoří o muzikantovi, který hrál tak mizerně, že po něm lidé na ulicích začali házet rajčata. Podle jiné zase parta místních výrostků na náměstí rozbila výlohu zelinářství a na majitele zaútočili jeho vlastními rajčaty a další hovoří o bitce pubertálních školáků.

rajc

Ať už to bylo jakkoliv, teď už La Tomatina není bitva dvou znepřátelených stran. Jde především o zábavu, při níž se vrhá každý na každého.

Bitva s pravidly

Kdybyste se náhodou chtěla někdy bitvy zúčastnit, budou se vám hodit následující informace. La Tomatina, ač se to nezdá, má svá pravidla. Například vrhat se může jen rajčaty. Žádná jiná zelenina se na „bitevní pole“ nesmí dostat. Vrhač nesmí hodit dalším rajčetem, dokud to předchozí nedopadne. Než rajče po někom hodí, musí ho (samozřejmě to rajče) rozmačkat v dlaních, aby zásah nebyl bolestivý.

Doporučený oděv: Oblečte se pokud možno co nejméně, doporučují se plavky (někteří však nemají téměř nic). Nezapomeňte na plavecké brýle, aby se vám tomatová šťáva nedostala do očí, a boty, ve kterých si nezlámete nohy, až uklouznete po nějakém rajčeti.

lupa

Reklama