osinak1

Zepředu vypadá tak trochu jako krysa, ale zezadu byste řekli, že jde o dikobraza. K tomu všemu má na ocasu duté ostny, kterými dokáže chřestit jako chřestýš. Tušíte, o jaké zvíře se jedná? Je to osinák africký, středně velký hlodavec, který se narodil v ZOO Dvůr Králové. Je tak v historii českých a slovenských zoologických zahrad vůbec první, které se to podařilo.

Rodiče mláděte tvoří nově sestavený pár, samec je původem z Německa, samička z Polska. Obě zvířata byla vpuštěna do nové expozice k talapoinům severním. Jelikož je osinák noční zvíře, vzájemně se neruší - zatímco talapoini využívají prostor ve dne, osináci je vystřídají v noci. Obě zvířata se ve svém původním prostředí potkávají i v Africe.

„Osináci se ze začátku vzájemně dobře sžili a sdíleli společně doupě. K porodu ale nedocházelo, proto jsme začali přemýšlet, zda by nebylo lepší je na nějakou dobu chovat odděleně. S úspěšným chovem, který by končil odchovem mláděte, totiž není moc zkušeností. Než jsme se však odhodlali ke změnám, mládě bylo na světě,“ popisuje úspěšný odchov zoolog Michal Podhrázský.

osinak2

osinak4

osinak3

Zdroj foto: Kristýna Korecová a Zdeněk Čermák/ZOO Dvůr Králové

Reklama