Klidně se vám k tomu přiznám.

Můj syn miluje dudlíček. Jsou mu necelé čtyři roky a diskuzi o tom, proč dudlat nebo nedudlat doma vedeme doma snad každodenně.

 

Když nastoupil do školky, udělali jsem rezolutní konec s dudlíkem a syn byl poměrně dlouhou dobu smutný. Dále to pokračovalo tak, že mu ho dávaly babičky jen o víkendech, a pokud byl doma, dudlík vůbec nedostával.

 

Nedávno byl ale nemocný.

Měl vysoké horečky a bolesti bříška. V noci špatně spinkal a byl velmi rozmrzelý. Neobveselilo ho nic. Nosili jsme mu hračky, stále mu četli pohádky a nabízeli dobroty. Byl skoro apatický.

Najednou si vzpomněl na dudlík a já šla prohledat byt. Jedno šidítko jsem našla a synovi jej donesla.

To, co jsem viděla, u mě rozhodlo.

 

Synek se rozzářil, dal si dudlík do pusy a chytil mě za ruku.

Poslal ke mně tak vděčný pohled, že mi až zvlhly oči. Rozhodla jsem se, že mu tuto jeho hračku ještě nechám. Ať si všichni myslí, co chtějí, a ať se mu třeba i smějí.

Mimochodem, ráda bych věděla, zda je skutečně něco pravdy na tom, že mají potom děti křivé zoubky anebo že dudlání přispívá k zánětům uší...

 

A nakonec, jestli je dudlík u mého čtyřletého syna hanba, to jako jeho matka zkrátka posoudím sama.

 

Renata

 

Co si o tom myslíte?

 

Žena-in.cz informuje:

 

Vratislav Schreiber v časopise Vesmír /2001/06/ ohledně dudlíku čtenářům sděluje:

 
Protože se v lékařském tisku objevily zprávy, že používání dudlíku u kojenců zvyšuje výskyt zánětu středního ucha, provedli finští lékaři studii u 484 dětí ze 14 novorozeneckých a kojeneckých poraden. V polovině poraden rodičům doporučili, aby používání dudlíku silně omezili, v druhé nikoliv. Onemocnění zánětem středního ucha však bylo u obou skupin dětí stejně časté, dudlík tedy zřejmě nehraje roli.

 

Zeptali jsme se zubního lékaře, MUDr. Jana Duby z Prahy 2:

 

Jaký má vliv dudlík na zuby dítěte?

Jedině pozitivní. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by dětem dudlík ve vztahu k růstu zubů nějak škodil.

 

Jak se tedy často dětem říká „vyndej ten dudlík, nebo budeš mít křivé zoubky…“

O tom skutečně nic nevím. Dudlík je právě naopak pozitivní při prořezávání zoubků a dětem často ulehčí v bolestech, které růst prvních zubů přináší.

Reklama