cl.jpg
Foto: Profimedia

Až do pozdního věku byla Meda Mládková neuvěřitelně vitální, i když v posledních několika letech už se na veřejnosti příliš neobjevovala. V rozhovoru pro Český rozhlas v minulosti prozradila, jak se i v pokročilém věku udržuje svěží a v dobré kondici. Její tajemství spočívalo v jedné tabulce čokolády denně, dobrém krému na obličej, který používala desítky let a také v tom, že stále pracovala a něco nového vymýšlela. Neuškodila prý ani jedna nebo dvě sklenky vína denně.

Život Medy Mládkové byl také úzce spojen s několika muži, které lze označit za osudové. Kteří to jsou?

Remi Antoine Joseph De Mûelenaere
Prvním Mediným manželem se stal belgický šlechtic, kterého potkala na jednom z večírků. Nešlo ovšem o sňatek z lásky, ale z rozumu. Meda si tak zajistila společenské postavení a svobodu, protože v Československu tehdy platil totalitní režim. Se svým mužem procestovala Evropu a díky návštěvám mnoha galerií se poprvé začala rodit její láska k umění. Lásku k manželovi se jí ovšem probudit nepodařilo, a tak se v roce 1955 rozvedli.

Jan Viktor Mládek
Nezastupitelné místo v jejím životě měl také její druhý manžel. Byl ekonomem a spolu se svou ženou se podílel na vytváření sbírek umění. Seznámili se v roce 1953 a společně žili nejprve několik let v Paříži a poté ve Washingtonu. V jejich domě se střídala řada významných osobností – při návštěvě Ameriky se tam zastavil i Bohumil Hrabal nebo Madeleine Albrightová. V rozhovoru pro Ona DNES Mládková v minulosti uvedla, že o svého muže musela bojovat. Nechtěl se prý ženit a měl mnoho krásných milenek. Nakonec mu Meda položila nůž na krk – buď si ji vezme, nebo to bude znamenat definitivní konec vztahu. Jejímu nátlaku nakonec podlehl. A i když se neženil rád, po svatbě ji prý chytil za ruku a už nepustil, tedy do své smrti v roce 1989.

František Kupka
Bezpochyby sem patří i český malíř, který žil mezi lety 1871 a 1957. Jeho tvorbu Meda Mládková objevila v padesátých letech. Seznámila se s ním v Paříži, kde studovala umění. Během let vytvořila nejvýznamnější a největší sbírku jeho obrazů. Kolekce děl Františka Kupky je k vidění jako součást stálé expozice pražského Musea Kampa, které založila právě Meda Mládková.

Zdroje: Ona DNES, Český rozhlas, Wikipedia, Museum Kampa, Novinky, iDnes

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 jako Marie Magdalena Františka Sokolová ve městě Zákupy. Vystudovala ekonomické a politické vědy na Ženevské univerzitě, během studia si přivydělávala jako tanečnice. Stala se mecenáškou a sběratelkou umění a v roce 2003 založila pražské Museum Kampa. Byla také vegetariánkou, bojovala za ochranu zvířat a angažovala se proti kožešinovým farmám.