Právě jsem si dočetla již trošku starší případ paní Sigrun. Mám přesně ten stejný problém, kdy jsem jej ani po sedmi letech v Nizozemí nedokázala ani s pomocí sebemenších či sebevětších úřadů vyřešit i přesto, že jsem již mezitím získala i občanství Nizozemského království.

Můj problém začal tehdy, kdy jsem v roce 2001 nemohla do žádosti o nový pas po svatbě jen tak napsat příjmení bez koncovky -ová. Jsme oba Češi a svatba probíhala v Nizozemí. Od té doby mi nastaly všelijaké nepříjemnosti a patálie, co se týče příjmení muže s koncovkou -ová pro ženu, jak mne i zaregistrovali.

Od té doby je můj problém tak zamotaný, že se tím již nikdo nechce zabývat, protože příjmení muže s koncovkou -ová pro ženu Nizozemci neznají a oficiálně zde buď existuje žena po celý svůj život s rodným příjmením nebo rodné příjmení plus příjmení manžela a naopak. Jiná varianta neexistuje (např. právě ta, že bych přijala oficiálně příjmení manžela a jmenovala se i tak, jak mé vlastní děti), čili u mne nastala situace, že moje příjmení je jak nepřijatelné, tak ho žádný úřad nechce změnit, prostě si myslím, že na to nejsou zákony.

Čili mé děti se jmenují po manželovi, jen já mám koncovku -ová a vždy, co musím cokoliv řešit s identifikačním průkazem, nastává problém, kdy musím vysvětlovat, proč tomu tak je.

Nyní jsem po tom všem již mé dobře míněné snažení o odstranění koncovky -ová v Nizozemí naprosto vzdala. Nebylo mi vyhověno ani při žádosti o nizozemské občanství i přesto, že příjmení s -ová nezní holandsky. Setkala jsem se s mnoha odporujícími úkazy jak v teorii, tak především v praxi, proto jsem ztratila tímto veškerou důvěru v celý systém vůbec.

...a nyní mi nezbývá nic jiného než paní Sigrun, prostě to „rozdejchat". A na druhou stranu jsem ráda, že jsem sem nepřišla s mým rodným příjmením, to bych jej nosila celý život i přesto, že se můj život změnil z dětských střevíčků rodných příjmení do ženské dospělosti v jiné zemi.

Myslím si, že ať je to stát ten či onen, každý si udržuje to své psané" i nepsané" pravidlo s malou či nulovou flexibilitou vůbec něco změnit k svobodnějšímu žití, zejména občanů jiných zemí.
 
Laďka Kolaříková (Pustková)
 
P.S.: Nyní s odstupem času se domnívám, že pokud bychom uzavřeli sňatek manželský v České republice, kde má člověk momentálně možnost požádat o zápis příjmení bez -ová, celý můj problém v Nizozemí by vůbec nenastal. V mém případě se ale čas nedá vrátit zpět, snad se mi v budoucnu naskytne jiná adekvátní příležitost.

Máte zkušenosti se svatbami v cizině? Vadilo by vám, že se na dané poměry jmenujete jinak než vaše děti?
Reklama