Milé soutěžinky, už víte, kdo by měl včera narozeniny, kdyby se dožil 110 let? Ano správně, byl to idol nejen amerických žen Clark Gabel. A které z vás přinesl štěstí a dopomohl k výhře?

Byla to čtenářka s nickem masmi, které posílám roztomilou a praktickou hračku. Látkový létající talíř

A tady si můžete přečíst něco o "předmětu"naší soutěže.

Clark Gable

ClarkPředstavitel drsných darebáčků s okouzlujícím úsměvem a jiskřivýma očima. Nenapravitelný sukničkář.  Noviny o něm psaly:"Je mladý, energický a brutálně mužský“. Režiséři si stěžovali: “Uši jako plachty, obrovské tlapy, jen ty dolíčky ve tvářích by ušly“. Ženy opěvovaly jeho dokonalé nepředstírané gentlemanství  a neskutečné osobní kouzlo. To byl idol celé generace žen a jako jediný herec v historii se pyšnil titulem král Hollywoodu.

William Clark Gable dělal naftového prospektora, montoval telegrafní sloupy, ale chtěl být hercem. Nemohl se prosadit, avšak v 21 letech zdědil malý majetek a začal hrát, i když jen s druhořadými herci. Přivydělával si  v obchodním domě. Tam se na něj usmálo štěstí.

Prodal kravatu vnukovi slavné herečky L. Hope Crewsové, který ho dostal zpět na divadelní prkna. Manažerkou, učitelkou a první manželkou se mu stala o 17 let starší americká herečka  Josephine Dillon. Finančně ho podporovala a připravovala na hereckou kariéru. V Hollywoodu na něj ale čekaly jen neúspěšné  němé filmy. Odešel proto do New Yorku na Broadway. Po přesvědčivém výkonu v  divadelní hře uzavřel smlouvu s MGM a v roce 1930 dostal svou první kvalitní roli ve filmu „The Painted Desert“. 4 roky nato získal Oscara za film  „Stalo se jedné noci „.

Zrodila se megastar a Gable dostal přezdívku „král“. Jeho hereckými partnerkami byly největší hollywoodské hvězdy. Nejlepší režiséři se o něj doslova přetahovali. Ženy ho zbožňovaly. Hrál ve třech filmech nominovaných na Oscara, sám získal další nominaci jako kapitán Fletcher ve „Vzpouře na lodi Bounty“(1935). Později  prohlásil, že to byl nejlepší film, ve kterém kdy hrál.  Role, která ho ale navždy  proslavila byl Rhett  Butler v „Jihu proti Severu“ polibek(Gone with the Wind, 1939). Jeho polibek s Vivien Leighovou, která ztvárnila Scarlett O´Harovou patří mezi nejslavnější ve filmové historii.

Mezitím se stačil rozvést a znovu oženit (opět s o hodně let starší partnerkou Riou). Ovšem to jej nesvazovalo. Prožil románky s většinou svých filmových partnerek. Nenechal na pokoji téměř žádnou sukni, která se kolem něj mihla. Pak ale přišla láska. Při natáčení se seznámil  s Carole Lombardovou, skvělou komediální herečkou. Chtěli vztah zpečetit sňatkem, ale paní Gableová  č.2 se bránila. Rozvod s ní přišel Gablea hodně draho. 

Ani největší lásce svého života nebyl věrný. Věděla to, ale věděla také, že ji miluje nade vše a ostatní ženy prostě k životu potřebuje. Koupili ranč, jezdili na koních, dělali výlety k jezerům, kde bydleli ve stanu a stříleli kachny, měli stejný smysl pro humor. Točili filmy, ale jinak žili poklidným životem farmářů.

Zasáhl osud a zrodil se jeden ze slavných hollywoodských příběhů. Carole r.1942 zahynula při letecké haváriiGable se zhroutil, zhubl, kouřil, pil jako duha. Jeho přátelé vzpomínali, že už nikdy potom  nebyl takový, jako když byl s Carole. Fámy, které vycházely v bulvárních novinách mu ještě víc ubližovaly. Clark věnoval Carole náhrdelník s rubínovým srdcem. Po havárii se nenašel, prý se zabodl Carole do srdce.

Vstoupil do armády jako letecký střelec a filmař. Adolf Hitler, který Gablea  uznával  jako nejlepšího amerického herce dokonce nabídl speciální ocenění tomu, kdo Gablea zajme a nezraněného ho přivede přímo Hitlerovi.

Po válce se k filmu vrátil, ale s už s menším úspěchem.  Natočil mnoho filmů, ne vždy kvalitních.  Ale lidé do kina na „krále“ vždy přišli. A samozřejmě se kolem něj stále točily spousty žen. Přišla další svatba a rozvod. „Když jsem Sylvii požádal o ruku, musel  jsem být opilý“, řekl poté. Velmi vážný vztah měl s krásnou blondýnkou  Grace Kellyovou. Její matka, velká Clarkova fanynka, se do věci vložila. Spolu s Grace chtěly co nejdřívě dostat Gablea před oltář. Ten se ale zasekl. Co se nepovedlo Grace, povedlo se Kelly Williams. Stala se pátou Clarkovou manželkou. 

Léta snila další star Marilyn Monroe a o tom, že si s Gablem zahraje. Sen se jí splnil r.1960 ve filmu „Mustangové“. Nikdo netušil, že to bude pro oba poslední film. Několik dní po jeho dokončení Clark Gable zemřel na infarkt. Celý život byl silný kuřák, náruživý pijan whisky. Hodně tehdejších kolegů se však shoduje, že k jeho smrti  přispěly  nelidské podmínky při natáčení. Podle jeho přání byl pohřben do společné hrobky s Carole. Na rakvi ležela koruna s rudých růží. Za 4 měsíce se jeho poslední manželce Kay Willis  narodil syn John Clark Gable. Byl jediným legitimním dítětem Clarka  Gablea. S herečkou Lorettou Young měl dceru Judy Lewis. Titul krále a nejúžasnějšího herce legendární éry Hollywoodu mu zůstane navždy. 1.2.2011 by se dožil 110 let.

Zdroj: W.G.Harris:  Clark Gable - životopis

Reklama