V rámci včerejší editace jsem si zablbnul. Vzal jsem hádanku, zapsal pozpátku, převedl do morseovky a rozdělil do sedmi novinek.

Po rozšifrování vyšla hádanka následujícího znění:  Maminka je o 21 let starší než její syn. Za 6 let bude matka pětkrát starší než syn. Kde je právě tatínek?

Řešení je:

dnešní věk dítěte = X
dnešní věk matky = Y
takže dnes platí: X+21 = Y
situace za 6 let: 5(X+6)=Y+6

řešíme jako soustavu dvou rovnic, dosadíme za Y:
5X+30=X+21+6

po zkrácení dostaneme: X = -3/4

Tedy synovi je -9 měsíců.

Nevím kolik z 12 ti správných odpovědí si sestrojilo tuto jednoduchou rovnici, ale všem, které odpověděly správně, gratuluji.

Jako vítězku jsem vybral odpověď čtenářky ondrasek74:

Milý Radku, Tak jsem luštila a počítala a dospěla jsem k jednoznačnému závěru. Je středa večer, tatínek si rychle sundává všechno prádlo a rychle do koupelny. Maminka to zase stihla dřív než on! No snad neusne, jako minule. Nehlásila ani, že ji bolí hlava. Ano, je to tady.... tatínek se právě svalil z maminky, již oddychuje vedle v posteli a pomalu usíná (jako vždy po tak náročné práci) a maminka se tetelí radostí. Sice z toho zase nic neměla, protože tatínek skončil dřív, než ona by si přála, ale dnes ji něco napovídá, že to určitě vyjde a za 9 měsíců se jim po tak krásném večeru narodí vytoužené miminko.

Vítězce ke gratulaci přidávám a posílám Velkou knihu hlavolamů.

Příští týden bych rád v rámci středeční editace uspořádal rychloturnaj v dámě. Tak jsem zvědavý...

Všem přeji krásný den!

Reklama