Po tropických vedrech, které překonaly na mnoha místech teplotní rekordy zasáhla silná bouře, které se těm tropickým v mnohém vyrovnaly. Bouře si vybraly lidské oběti, několik dalších lidí bylo zraněno. Škody se teprve sčítají. Železniční doprava, která se a mnoha místech zastavila, ještě nebyla plně obnovena.

V Županovicích na Slapech se v bouři převrhla pramice s pěti osobami. „Čtyři z nich se podařilo zachránit, ale jedna osoba utonula," uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Další obětí se stala seniorka na Liberecku, která byla bez známek života nalezena v parku v obci Hrádek nad Nisou. „Žena byla zavalena větvemi ze stromů, které spadaly následkem bouřek," informovala mluvčí Liberecké policie Vlasta Suchánková. „Byla nařízena soudní pitva, která by měla odhalit příčinu úmrtí, ale s největší pravděpodobností seniorka zemřela po pádu stromu a jedná se tak o nešťastnou náhodu," dodala mluvčí.

V obci Březovice na Mladoboleslavsku dokonce spadl strom na cyklistu, který utrpěl vážné poranění hlavy a byl transportován do liberecké nemocnice. Dalšími na seznamu zraněných se stali dva chlapci z Kladenska ve věku 13 a 14 let. Chlapci se zřejmě schovali před bouřkou do autobusové zastávky. Do zastávky ale uhodil blesk. „Třináctiletý hoch měl popáleniny na hrudníku a čtrnáctiletý chlapec po úderu blesku přestal slyšet," popsala zranění mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. Oba chlapce trasportovala do Prahy letecká záchranná služba. „Popálený chlapec byl předán do Fakultní Thomayerovy nemocnice na dětské JIP a druhý na oddělení ORL ve Fakultní nemocnici v Motole," dodala Janečková.

Nejvíce byli včera zaměstnáni hasiči a záchranáři. „Celkem jsme evidovali více než 400 výjezdů od páté odpoledne do dvou hodin po půlnoci," vypočet Křivan, průměrný počet výjezdů v těchto dnech bývá 16. Nejvíce hasiče zaměstnávaly popadané stromy na střechy a na vozovky.

Popadané větve dělaly starosti i železničárům. Vlaky se na mnoha místech republiky zastavily až na několik hodin. Například ve středních Čechách bylo neprůjezdno patnáct tratí. Kritická situace zavládla především v Parbicích, kde se nádraží zaplnilo cestujícími, jejichž spoje nabraly několikahodinové zpoždění. V některých místech, kde na trať nebo troleje spadly větve, se stále ještě nejezdí. Aktuální informace o provozu vlaků mohou cestující nalézt na webu Českých drah.

Bouřky hrozí i dnes. Varování meteorologů platí do tří hodin odpoledne. „V bouřkách se místy vyskytnou přívalové srážky, kroupy a silný nárazovitý vítr, který může dosáhnout rychlosti 30 metrů za sekundu," tvrdí meteorologové. Aktuální blesková data (bouřky nad ČR) můžete sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak jste prožily včerejší bouřku vy? Bály jste se? Kde vás zastihla?

Reklama