Jako v Americe si včera mohli připadat lidé ve Starých Čivicích u Pardubic.  Skrz městečko a průmyslovou zónu se prohnalo tornádo!

Jsem rodilý Pardubičák a jako takový hltám všechny zprávy z rodného regionu. A včera přišel malý šok. Okrajovou částí Pardubic se prohnalo tornádo.

Co je to tornádo?

Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou konvektivních bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody.Vznese do vzduchu až 5 tun! Má podobu nálevky, chobotu, který se spouští ze základny oblaku druhu cumulonimbus. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 50 do 100 m.s-1 i více, přičemž jeho velikost se pohybuje ve stovkách metrů v průměru. Tornáda se vyskytují v bouřích téměř po celém světě, přičemž nejznámější oblastí je americký středozápad a jih, jedná se o tzv. tornádovou alej, resp. tornádový pás, která se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Apalačským pohořím - Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska. Ve Spojených státech je největší výskyt tornád na světě. Nejvíce tornád se tam vyskytuje v období od dubna do června. Jméno tornádo pochází ze španělského nebo portugalského tronada = bouřka, resp. tornar = točit se.

Zdroj Wikipedie

Viděla jste tornádo na vlastní oči? Autoři následujícícho videa, měli včera to štěstí a mohou odpovědět ANO

 

podrobnosti o tomto tornádu ZDE: http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/pardubicky/clanek.phtml?id=704834


Dnešní téma dne je úrazy a nemoci na dovolených. Předpokládám, že nikomu z vás tornádo úraz nezpůsobilo:) Ale pokud ano máte u mne speciální prémii...

  • Pošlete nám fotku, jak jste trpěla…
  • Určitě máte hezkou historku, nebo zážitek z nemoci, nebo úrazu na dovolené…
  • Kam přijedete, dostanete průjem?
  • Chytá vás při cestování do neznáma migréna?
  • Trpíte zácpou a vydržíte to se stolicí zase zpět až domů?
  • Máte veselou historku z cestování s úrazem?
  • Zkazila vám nemoc dovolenou?
  • Díky úrazu na dovolené jste potkala prince na bílém koni?

Neduste to v sobě a podělte se s námi o své štěstí - neštěstí…

redakce@zena-in.cz

A co získá ta z vás, která mi pošle příspěvek, který se mi bude nejvíce líbit? Průvodce, nebo mapu destinace, kterou si sama vybere.

Reklama