Ve věku 99 let zemřela včera v ranních hodinách herečka Zita Kabátová. Posledních sedm let pobývala v léčebně dlouhodobě nemocných v Motole. Než začneme denním tématem, věnujme prosím tichou vzpomínku jedné z našich posledních hvězd stříbrného plátna.

Zita Kabátová se narodila 27. dubna 1913 na nejkouzelnějším místě v Praze, na Malé Straně, na Úvozu, na konci Nerudovy ulice. Tatínek Beno Kabát byl stavitelem, maminka Anička ženou v domácnosti. Maminka byla sestřenicí prvního českého filmového herce Josefa Švába Malostranského. Oba rodiče byli nadšenými ochotníky, a tak se malá Zituška ocitla poprvé na jevišti už jako miminko v zavinovačce.

rodice

Malá Zituška s rodiči

Na začátku třicátých let se snažila Zita Kabátová dostat do Divadla Vlasty Buriana, neměla však ještě potřebné zkušenosti. Ty začala získávat kolem roku 1935, kdy se od ochotníků dostala do divadélka Akropolis a poté, díky svému skvělému hlasu, do Tyláčku (Tylovo divadlo v Nuslích).
Na přelomu let 1935 a 1936 si přečetla ve Filmovém ilustrovaném zpravodaji výzvu: „Kdo chce být Sextánkou?“ Rozhodla se zkusit štěstí a poslala jim své foto. Byla pozvána do ALMY, kde se na ní ředitel Jelínek podíval a prohlásil, že se na Sextánku nehodí. Navrhl jí však, že by se hodila na hlavní ženskou roli ve filmu Světlo jeho očí. (1936). Byla pozvána na pohovor a hlavní roli ve svém prvním filmu získala.

svetlo

Světlo jeho očí

A tak byla nastartována závratná kariéra jedné z našich nejoblíbenějších hereček 30. a 40. let minulého století, jíž padali muži k nohám.

muzi

Nejoblíbenějším snímkem Zity Kabátové byl film Muži nestárnou (1942), kde jí padal k nohám Jan Pivec

muzi

S Vlastou Burianem a Jaroslavem Marvanem ve slavném filmu Přednosta stanice (1941)

Zita Kabátová žila nějaký čas s operetním zpěvákem Járou Pospíšilem. Byla dvakrát vdaná, z druhého manželství má syna Jiřího. (narodil se jí ve 44 letech!) V roce 1968 emigroval do USA. Zita zůstala doma, ve své vlasti. Neuměla si představit život v cizí zemi, neuměla si představit život bez své milované staré Prahy.

zk

Zita Kabátová hrála ve více než padesáti filmech. Naposledy dostala malou roli ve filmu Pamětnice režiséra Tomáše Magnuska.

V dobách své největší slávy byla partnerkou Vlasty Buriana, Oldřicha Nového, Jaroslava Marvana. Jejími hereckými kolegyněmi byly Adina Mandlová, Lída Baarová, Hana Vítová a řada dalších. S těmi všemi už se právě teď setkala tam nahoře, v hereckém nebi.
A VĚRU, JE TO HVĚZDNÉ SETKÁNÍ... ...

sezituškou

Paní Zito, děkuji za všechny ty báječné chvíle, které jsme spolu strávily.
Budete mi (nám všem) moc chybět...S.

Přečtěte si také:

 

 

Reklama