Med je nedílnou součástí života takřka každého z nás. Málokomu chybí v komoře připravená sklenice sladkého medu do čaje nebo jako „kouzelná“ surovina na pečení či oblíbená pochoutka do mnoha pokrmů. Ale co vlastně víme o jeho pozitivních účincích?

med

Spolu s medem našemu tělu poskytujeme řadu důležitých a zdraví prospěšných látek. Těmi jsou například jednoduché cukry, vitamíny, pyly nebo minerální látky. Tělo zpracovává med bez jakéhokoliv přetváření, kdy se následně dostává až do krevních vlásečnic. Je tedy vhodným pomocníkem pro rychlé posílení vyčerpaného organismu a k odstranění únavy.

Jeho účinky oceníte při léčbě řady nemocí - od nachlazení dýchacích cest, žloutenky, chudokrevnosti, pálení žáhy, žaludečních vředů, až po nespavost, zácpu či vysoký krevní tlak.

Med je výborným sladidlem, které předchází kazivosti zubů. Trápí-li vás zvýšená kazivost, omezte bílý cukr a přejděte na med. Bílý (rafinovaný) cukr je totiž vyroben hlavně ze sacharózy, která se rozkládá pomocí vápníku a hořčíku - ten si cukr odebírá hned po konzumaci přímo ze zubů. Zuby jsou pak slabší a náchylnější ke kazivosti. Naopak med již sám o sobě obsahuje dostatek minerálních látek a vápníku, díky kterým se rozkládá zcela sám. Je tak vhodným sladidlem nejen pro děti, ale také zvláště pro těhotné ženy.

Propolis je látka ryze přírodního charakteru. Včely ho používají jako „dezinfekční prostředek" i jako obrannou látku proti infekcím zvenčí. Po staletí se propolis užívá v lidovém léčitelství jako účinný prostředek proti bakteriálním a virovým onemocněním či jako přípravek na kvasinky a plísně. Dokonce je i ideální látkou na dezinfekci užitkové vody v případě nouze. Propolisové masti nebo kapky se hojně používají na otlaky, kuří oka, k dezinfekci dutiny ústní nebo na hemeroidy.

Mateří kašička je čistý včelí produkt. Včelám slouží jako potrava jejich larviček. Osvědčila se při léčbě depresí a duševních problémů a díky svým stimulujícím účinkům je také vhodná k jarním očistným kúrám. Naopak, by se jí měly vyhýbat těhotné ženy a nedoporučuje ani k dlouhodobému užívání.

Včelí vosk je dalším ryze včelím produktem, který vzniká na malých ploškách včelích zadečků, ze kterých pak odpadává v podobě malých voskových šupinek. Včely z něj staví plásty, ve kterých uskladňují med. Kromě obvyklého využití včelího vosku k výrobě svíček, se doporučuje také žvýkání voskových víček (těmito víčky včely uzavírají buňky s medem), což má pozitivní vliv na obranyschopnosti organismu, tedy stimulaci imunitního systému.

med

Reklama