Ano, opět a zas a znovu budeme mluvit o včelách.
5eba62be6b4daobrazek.png
Foto: Shutterstock

Bytosti absolutně všestranné, jak z hlediska magie či esoteriky, tak ze strany léčivé - lékařské a bohužel i ze strany obchodní. Jela jsem nedávno s kamarádem, dlouholetým včelařem, vlakem a hovořili jsme o včelách (jako pokaždé) a vážený pan profesor Hovorka říkal, že u nás v Čechách se včely z velké míry „dělají“ srdcem, kdežto například ve Spojených státech jsou tito tvorečci v podstatě bráni jako výrobna medu. Naše včelařství je z velké míry citovou záležitostí a souvisí podle něj i s probouzením lidí. Protože se stále více lidí začíná o včely zajímat, chránit je a žít s nimi.

Včely jsou totiž úplně ze všech stran, které mají, bytosti magické a z dávných poznatků víme, že i mystické.

Podle mého názoru mít čely ve své blízkosti je neskutečná radost, a pokud se budeme chtít dozvědět něco i o jejich fungování, můžeme jim jen tiše závidět a zároveň se jejich životem nechat inspirovat.

Když jsem nedávno listovala knihou o včelách, narazila jsem na zajímavý termín - apiterapie. Přiznám se, přes všechno, co jsem o včelách přečetla, tento výraz jsem slyšela poprvé.

5eba63873e986obrazek.png
Foto: Shutterstock

Podle odborného vysvětlení je apiterapie léčení včelími produkty a přípravky z nich vyrobenými, toto má v naší zemi dlouhou a bohatou tradici, starou jako včelařství samo. :-)

Z počátku se léčení včelími produkty dělo nevědomky, na základě generacemi ověřených zkušeností byly pak včelí produkty užívány v lidovém léčitelství a v podstatě krátkou dobu je známo, že se o včelí produkty zajímají i vědci, lékaři, biologové a farmaceutický či chemický průmysl.

Podle české apiterapeutické společnosti mezi včelí produkty, které se k léčení používají, patří:

  • med
  • propolis
  • mateří kašička
  • květový pyl
  • včelí vosk
  • včelí jed
  • včelí záření :-)

Já osobně med miluji, medové výrobky jakbysmet, ale ze všeho nejvíce mě zajímá to včelí záření, mám totiž pocit, že úl a včelí rodina mají kolem sebe téměř posvátnou atmosféru (pokud se tedy nejedná o nějaký vysloveně agresivní a nepřátelský roj). Dokonce jsou léčitelé, kteří radí v blízkosti úlů nechat nabíjet vodu, která do sebe přijme včelí léčivé vibrace… Krásná představa, že?5eba63cda8794obrazek.png
Foto: Shutterstock

Je pravdou, že z mého pohledu je smutným faktem, že kdykoliv se přijde na nějakou skvělou schopnost čehokoli, začnou se všichni výrobci předhánět a tlačit ji do svých prostředků, takže třeba čistič na záchod s mateří kašičkou bych si nikdy nekoupila, nemohla bych se pak včelám podívat do očí. :-(

Ale vezměme si pod pomyslný mikroskop včelí jed. Není žádným tajemstvím, že včela, pokud od ní dostanete žihadlo, zemře, ale jsou prý metody, které dokáží včelkám odebírat jejich jed bez toho, že by za svou službu ostatním musely zaplatit cenu nejvyšší. Asi bych si takový výrobek stejně nekoupila (s včelím jedem), ale berme to tak, že pokud dostaneme jedno nebo i více včelích bodnutí přirozenou cestou, může to pro nás být i prospěšné. Včelí jed prokazatelně působí na náš imunitní sytém, rozšiřuje drobné cévy a vlásečnicový systém kolem důležitých orgánů, jako jsou mozek, srdce, dýchací aparát, játra a další. Dokáže stimulovat krevní oběh a metabolismus, výrazně snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje funkci kostní dřeně, působí preventivně proti infarktu či mozkové mrtvici, působí skvěle v prevenci při léčbě trombózy, podporuje rozpouštění močových kaménků, zlepšuje spánek a chuť k jídlu, léčí artritidu i revmatismus, působí jako analgetikum při revmatických stavech, má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při kožních chorobách, při léčbě sklerózy a roztroušené sklerózy, při léčení boreliózy a syndromu chronické únavy a mnoho a mnoho dalšího…

5eba64347d485obrazek.png
Foto: Shutterstock

Všechny tyto informace o léčení včelím jedem nás nakonec dovedou k poznání, že i to špatné se nakonec může obrátit v něco dobrého, pokud se tedy nejedná o případ, kdy včelích žihadel dostanete tolik, že tuto skvělou léčbu zkrátka nepřežijete.

Čtěte také:

Reklama