pa1.jpg
Foto: Shutterstock

Podle čeho pacient pozná, že se ho týká vbočený palec, a je vhodné s tím něco dělat?
Pacienty přivádí k lékaři zejména bolesti v oblasti předonoží. Pokud jsou bolesti spojené se změnou postavení palce anebo s omezením jeho hybnosti, tak je tedy namístě navštívit ortopedickou ambulanci. Rentgenové snímky pak odhalí, v jakém stupni se onemocnění nachází. Velmi často se setkávám s pacientkami, které říkají, že předonoží je nebolí, protože omezily fyzickou aktivitu. Tento přístup není ale správný, protože fyzická aktivita je důležitá pro správou funkci nohy a pokud ji neprovádíme, tak se stav zhoršuje.

Je operace vhodná pro každého pacienta, třeba i s mírnou formou vbočeného palce, když nechce věnovat čas a úsilí konzervativní léčbě?
Operace se provádějí zejména u pacientů s bolestmi. Mírné formy vbočeného palce se nemusejí operovat, pokud je tělo schopné se deformitě přizpůsobit. Je potřeba si také uvědomit, že pokud má pacient vbočený palec na vnitřní straně nohy, tak velmi často přetěžuje zevní stranu nohy a prsty. Často tak vlastně nebolí vbočený palec, ale spíše prsty anebo celé předonoží. Toto je typické zejména pro střední generaci. V těchto případech pouze zlepšení funkce palce nohy může vést k úlevě od potíží v oblasti prstů. 

Jak taková operace vypadá? Existuje víc způsobů? 
Existuje celá řada typů operací nohy. Tyto jsou nejčastěji založeny na korekčních osteotomiích první nártní kosti. Výraz osteotomie v názvu znamená protnutí kosti a korekční naznačuje vzájemný posun kostěných částí uvnitř nohy. Vzájemným posunem kostních fragmentů v noze se nastavují jiné mechanické poměry mezi klouby předonoží, a to vede k napřímení palce nohy. Podstatou moderních přístupů je ovlivňování předonoží tak, aby došlo nejenom k odstranění nevhodného postavení palce nohy, ale také aby byla odstraněna příčina vzniku deformity. Starší operační techniky pouze odstraňují kostěné výrůstky v okolí základního kloubu palce a často tak vedou k opětovnému rozvoji deformity do několika let po operaci.

Jaké výhody přináší šetrnější způsob operace?
Moderní přístupy jsou výhodné i z toho důvodu, že méně poškozují měkké tkáně v místě operačního přístupu. Cévní zásobení je velmi důležité pro hojení kosti a rovněž tak ovlivňuje pooperační otok předonoží. Moderní a zejména miniinvazivní přístupy tedy poškozují měkké tkáně v co možná nejmenším rozsahu a prokazatelně způsobují menší otoky. 

62209121381b5obrazek.jpg
Foto: Se souhlasem doc. MUDr. Rastislava Hromádky, Ph.D.

Přináší s sebou tento způsob operace výhody i do budoucna, po zhojení? 
Miniinvazivní přístupy využívají v osteotomiím první nártní kosti rotační frézy, které se do těla pacienta zavádějí pouze z malých kožních vstupů. Tyto zákroky jsou samozřejmě také spojeny s pooperačním otokem, ale tento otok je menší, lépe ho pacient toleruje a rychleji ustupuje. Předpokládá se, že dochází k rychlejšímu spojení kostěných fragmentů po operaci, ale na to nejsou jednoznačné důkazy. Moderní operační techniky jsou opět prokazatelně spojeny s menší recidivou deformity vbočeného palce.

Proč šetrnější způsob operace nenabízí ve všech zdravotních zařízení? 
Důvodem je zejména přístrojové vybavení. Moderní přístupy vyžadují přítomnost rentgenového přístroje na operačním sále a přístroje pro pohánění rotační frézy, a to není zatím běžnou součástí ortopedických sálů pro jednodenní chirurgii. Druhým důvodem jsou zkušenosti chirurgů. Moderní a zejména miniinvazivní přístupy jsou technicky náročnější a vyžadují, aby se lékař provádějící tyto zákroky na ně specializoval. Zařízení, kde pracuje lékař specializující se plně na operace nohou, je zatím v České republice málo.

Jak vypadá rekonvalescence po operaci, jaká mají pacienti následně omezení, rehabilitaci apod.?  
Po operaci je potřeba operovanou končetinu odlehčovat a k tomuto účelu se používají pooperační ploché boty a berle. Pomocí těchto pomůcek je možné nohu postupně zatěžovat, a tím optimalizovat hojení jak měkkých tkání, tak kosti. Moderní zákroky jsou výhodné i z toho pohledu, že umožňují včasný začátek rehabilitace, a to zejména cvičení s operovaným základním kloubem palce. Vhodná rehabilitace zlepšuje pooperační výsledky.

Jak dlouho trvá, než se vše zahojí?  
To záleží na mnoha faktorech. Nicméně pacientům říkám, že noha by měla být schopna plné zátěže po 6 týdnech, ale otok většinou vymizí kolem 3 měsíců po operaci.

622090c371f49obrazek.jpg
Foto: Před a po operaci
Shutterstock

Musí nosit po operaci boty speciálního tvaru?  
Pooperační boty nejsou nutnou součástí pooperační péče, nicméně jak bylo zmíněno, včasná správná zátěž zlepšuje pooperační výsledek. Svým pacientů vždy doporučuji pooperační botu.

Je možné pak znovu obouvat boty na podpatku a s úzkou špičkou?  
Operace deformity hallux valgus se samozřejmě provádějí s tím záměrem, aby byla noha schopna plné zátěže. Pokud je možné u pacienta přednoží rekonstruovat tak, aby bylo schopno plné zátěže, tak obouvání elegantních bot na podpatcích s úzkou špičkou by nemělo být problém. Bohužel řada žen přichází do ambulance ortopeda již ve stádiu, kdy došlo k postižení chrupavek kloubů. To je pak i po změně pozice palce chůze v botě s úzkou špičkou bolestivá.  

Existuje nějaká rozumná míra obouvání těchto elegantních bot? Myslím tím například kolik hodin denně, týdně, tak, aby nám to trvale neublížilo.
To záleží na dispozicích nohy. Ne každé noze je dáno, aby mohla být používaná v úzké obuvi na podpatku. Nicméně i ty méně vhodné lze na tuto zátěž připravit. Protahováním Achillovy šlachy a manipulacemi se základním kloubem prstů a palce lze dosáhnou bezbolestného používaní bot. Péče o chodila je z mého pohledu v Česku dlouhodobě nedostatečná.

Může být z bot do špičky vbočený i malíček?  
Na začátku jsem zmínil, že deformita palce nohy vede k přetěžování prstů nohy. Dlouhodobé přetěžování předonoží vede ke změně jeho tvaru, k jeho rozšíření a otlakům na ploskách. Toto je spojené i se změnou postavení pátého prstu, který se může kroutit a měnit svoji pozici. V nejhorších případech se dostává až nad ostatní prsty a vzniká na něm bolestivý otlak.

Zdroj informací: doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D.