Dilema za vás bohužel nevyřešíme – přesně vymezit věk dítěte vhodný pro zakoupení prvního mobilního telefonu nelze. V odpovědi totiž hraje roli mnoho proměnných. Nejvíc ze všeho záleží na vaší rodinné situaci a na sociální a emoční vyspělosti dítěte. Aby umělo mobilní telefon nejen používat, ale i znalo možná rizika a vědělo, co už je skutečně za hranou. Obecně se ale psychologové shodují, že takový věk přichází s 8. až 10. narozeninami. Naopak velmi varují před pořízením chytrého telefonu dětem předškolním. Ty by měly trávit před obrazovkou (mobilu, televize, tabletu…) nejvýše 60 minut denně. Vzhledem k jejich raketovému rozvoji (fyzickému i duševnímu) potřebují pohyb a komunikaci s reálným světem.

mob.jpg
Foto: Shutterstock

Proč o pořízení telefonu uvažujete?

Důvodů může být celá řada. Tyto jsou nejčastější.

Máte o dítě obavu, protože už chodí samo do školy, na kroužky, ven s kamarády a podobně.
Jestliže vám jde o bezpečnost dítěte a možnost kdykoli se s ním zkontaktovat, nemusíte mu hned pořizovat chytrý telefon. Stačí tlačítkový, případně zvolit jinou pomůcku. Například chytré hodinky, které hlásí polohu a s nimiž lze i telefonovat. S těmi nemívají problém ani ve škole, kde zakazují používání mobilního telefonu. Pro sledování aktuální polohy a pohybu dítěte postačí GPS lokátory. Ty nabízejí i něco jako „virtuální elektrický plot“. Jakmile dítě překročí vámi určené hranice, přijde upozornění.

Dítě od vás telefon vyžaduje, protože ho mají i jeho kamarádi.
Kde jsou ty časy, kdy se děti předháněly, kdo má lepší „céčka“. Dnes je, zvláště ve vyšších ročnících, symbolem sociálního statusu chytrý mobil. Nejde bohužel jen o otázku „mít, či nemít“. Důležitou roli, zda dítě v kolektivu uspěje, hraje i značka. A tak si potomek nezřídka přeje dražší přístroj, než používají jeho rodiče. Naštěstí je v mnoha školách používání mobilu zakázáno.

„Pokud vám dítě tvrdí, že “ve třídě už mají smartphone prostě všichni”, zkuste si to ověřit. Zavolejte si s rodiči několika jejich spolužáků a zjistěte, jak to je doopravdy a jaký postoj zaujímají oni. Sociální status je v tak citlivém věku opravdu důležitou věcí, které bychom měli věnovat pozornost. V některých třídách se takto rodiče společně dokázali domluvit na momentu, kdy telefonem děti obdarují. Odpadlo zde riziko, že se děti budou cítit vyčleněně,“ doporučuje Michaela Slussareff, doktorka informačních věd, vysokoškolská pedagožka a zakladatelka neziskové iniciativy Digitální zdraví dětí.

Zároveň se dítěti snažte vysvětlit, že hodnota člověka nezávisí na tom, co vlastní.

Dítě chce být v kontaktu s kamarády, bavit se, hrát hry.
Narodily se do digitální doby a musí s ní jít. Jestliže spolu kamarádi a spolužáci vašeho dítěte komunikují online, zatímco ono tu možnost nemá, může se cítit (a být) vyřazené z kolektivu. Samozřejmě to ale neznamená, že by se tak mělo bavit nonstop. Nastavte pevné hranice a dodržujte je.

„Pravidla by se měla věnovat například tomu, kdy, jak, s kým a za jakých podmínek telefon využívat, ale třeba i sankcím jaké mohou následovat při jejich porušení,“ doporučuje Michaela Slussareff, která daná pravidla řeší i na webu digitalnizdravideti.cz a v online kurzech pro rodiče. Tato patří podle jejích slov mezi nejdůležitější:

  • Předej telefon jednomu z rodičů v 19:30 ve všední den a v 21:00 o víkendu. Celou noc bude telefon vypnutý.
  • Neber telefon do školní třídy. S lidmi, se kterými si píšeš, si povídej doopravdy. Je to životní dovednost, která se ti bude hodit.
  • Když děláš domácí úkoly, nech telefon v jiné místnosti, aby tě nerušil.
  • Pokud spadne do záchodu, rozbije se nebo prostě zmizí, odpovídáš za náklady na opravu nebo nákup nového telefonu. Posekej trávník, najdi si brigádu, uspoř narozeninové peníze. Stane se to, měl(a) bys být připraven/a.
  • Nekomentuj, neposílej ani neříkej přes telefon nic, co bys dané osobě neřekl(a) z očí do očí.
  • Nevyhledávej a neposílej nic, co bys neřekl/a nahlas nebo neukázal/a před vlastními rodiči. Cenzuruj sám sebe, použij “babiččino pravidlo”: ukázal/a bys tohle před vlastní babičkou?
  • Nekoukej do telefonu, když přecházíš silnici.

Dělejte to, co říkáte

V neposlední řadě si na dítě udělejte čas a jděte mu příkladem. Těžko mu vysvětlíte, že chytrý telefon nepotřebuje, když vy bez něho neuděláte ani krok. Děti se učí nápodobou.

Zdroj informací: Michaela Slussareff, Ph.D., Digitální zdraví dětí, Šance dětem, Psychreg