Zrození nového života lidi fascinuje, a tak je žena s těhotenským bříškem často středem pozornosti. Ne vždy je ovšem z její strany chtěná. Řada lidí má také tendenci se k nejrůznějším aspektům těhotenství vyjadřovat. Co byste raději neměli těhotné ženě říkat?

teh.jpg
Foto: Shutterstock

To je ale pupek. Jsi si jistá, že nečekáš dvojčata?
Každé těhotenství je jiné a každé tělo na něj jinak reaguje. Zatímco některé ženy přiberou do deseti kilo, jiné jdou na porodní sál i s třiceti kilogramy navíc. A to se ani nemusejí cpát, výraznou měrou se na výsledném čísle podílí třeba zadržování vody apod. Žena se ovšem musí s měnícím se tělem vyrovnat, a to že bude někdo komentovat, že vypadá jako koule, jí na psychické pohodě rozhodně nepřidá.

Ty máš ale strašně malé bříško, snad ani nejsi těhotná. To určitě není normální a miminko strádá. 
Častý je i opačný extrém. Nevíme, kde se bere potřeba veřejnosti komentovat tělesné proporce těhotné ženy. Posouzení toho, co je a není normální, nechte raději na jejím ošetřujícím lékaři.

Budeš mít císaře, jo? To sis asi zaplatila, viď?
Císařský řez je indikovaný ze zdravotních důvodů. Mnoho lidí se domnívá, že ve srovnání s vaginálním porodem je to brnkačka. Ve skutečnosti ale bývá rekonvalescence mnohdy bolestivější a delší. Musí se totiž zahojit ne zrovna zanedbatelná jizva a k tomu se žena musí starat o narozené miminko. Mnoho nastávajících maminek by tedy dalo přednost raději klasickému porodu a císařský řez mohou považovat i za vlastní selhání. Na tomto tenkém ledě se tedy pohybujte opravdu opatrně.  

Porod jsem měla strašný. Příšerně to bolelo, krvácela jsem, a ještě se ke mně personál choval hrozně. No, doufám, že ty budeš mít větší štěstí.
Pokud se vás žena vyloženě nezeptá, jak probíhal váš porod, ušetřete si detailní popisy plné hrůzostrašných zážitků. Zvlášť když u každého probíhá porod jinak. A k čemu je předčasné strašení dobré?

Vyspi se do zásoby, potom se totiž nevyspíš několik let.
Děkujeme za dobrou radu a posíláme klíčenku. Ano, žena by v těhotenství měla hodně odpočívat, ale nic jako vyspat se do zásoby neexistuje. Navíc zvlášť ve třetím trimestru to není tak jednoduché. Nemůže najít pohodlnou polohu, každou chvíli ji budí plný močový měchýř apod.

Ale ještě si to rozmyslíte, viď? (poté, co dotyčná osoba zjistila, jak se bude miminko jmenovat)
Budoucí maminky by se možná měly samy zamyslet nad tím, jestli jméno potomka nesdělit až po porodu. Vyhnou se tak podobným odsuzujícím komentářům. Lidé by zase měli vzít v úvahu, že každému se líbí něco jiného a neprezentovat své názory, které mohou být zraňující.

Bolí tě záda, pálí žáha a jsi děsně unavená? To já jsem skoro do porodu pracovala a musela se starat o první dítě.
A opět je tu nežádoucí srovnání, které vede akorát k tomu, že žena nabyde dojmu, že je vlastně úplně k ničemu a své problémy si vymýšlí. Přitom nezbývá než zopakovat, že každé těhotenství je jiné.

Doufám, že budeš kojit!
Většina žen samozřejmě své dítě kojit chce, ale nikdy nemůže dotyčná dopředu vědět, jestli půjde všechno tak, jak si naplánovala. A i kdyby se rozhodla dítě nekojit, je to její věc. Rozhodně se obejde bez nežádoucího tlaku ze strany okolí.

Panebože, netahej to. Ještě potratíš.
Těhotná žena není nemocná a sama musí zhodnotit, na co si troufne. Přehazování těžkých kamenů z jednoho konce zahrady na druhý sice není v tomto stavu ideální činností, ale pohoršovat se nad tím, že domů sama přinesla síťku citrónů, není většinou nutné. Stejně jako hrozba potratem. 

Tak kdy to vyprdneš?
Na termín porodu se dá jistě zeptat i trochu sofistikovanějším způsobem a méně hrubě. 

Zdroje: autorka článku

Čtěte také:

Reklama