placebo

Věř a víra Tvá tě uzdraví, říká se. A aby nám to věření šlo lépe, existuje placebo, které slouží jako pomocná berlička. Jeho moc bychom neměli nikdy podceňovat, neboť jí více či méně podléháme všichni. Uvádí se, že až 50 procent účinnosti léků tvoří placebo efekt.

A představte si, že řada z vás nedá dopustit na léky, které nejsou ničím jiným než stoprocentním placebem. Kdo z vás léčí chřipku echinaceou? Výzkumy dokázaly, že pacient léčený echinaceou sice vykazuje zlepšení stavu na rozdíl od neléčených pacientů, zároveň však toto zlepšení není vyšší než i pacientů léčených placebem. Čili echinacea jako taková nefunguje. Funguje pouze vaše psychika. A úplně stejné, věřte nebo ne, to je s homeopatií. Více o (ne)účinnosti homeopatie si můžete přečíst TADY.

Placebo v praxi

Není to tak dávno, co mi podařilo tenhle malý zázrak lidské psychiky pozorovat nejen sama na sobě, ale i o něco dřív na své spolubydlící.

Že trpím migrénami, nestojí za řeč, ale zajímavé je to ostatní. Většinou mám po ruce léky proti bolesti, které si ale lehkomyslně nevezmu hned zavčasu, ale až ve chvíli, kdy hlava pekelně bolí. A pak přichází úleva. Ne vždycky, ale hodně často přijde opravdu rychle. Až potud nic nenápadného. Jenže po zamyšlení… Ona ta úleva totiž přijde mnohem rychleji, než lék stihne zapůsobit. Zajímavé, že?

Nemůžu vás ošidit ani o jinou zkušenost. Před lety s námi bydlo sdílela žena středního věku trpící bolestmi zad. A na to užívala jisté léky, název už si bohužel nevybavím. A my, mladí šibalové, jsme si všimli, že léky jsou skoro k nerozeznání od vitaminů pro děti, které nám nadělila babička, jež si zapomněla všimnout, že vnoučata také stárnou. Samozřejmě netrvalo dlouho a obsah plastových dóziček jsme vyměnili.  

Jenže když si ani po dvou týdnech nikdo ničeho nevšiml, přestože naše oběť „léky“ užívala takřka denně, začala nás tahle hra nudit. Čekali jsme na příležitost: „Tak co záda, teto, dobrý?“ Ptali jsme se po ránu. „Bolí jako ďas,“ pravila a rutinně otevírala lékárničku.

„Tak co záda, teto, už dobrý? Nechceš třeba namasírovat?“ ptali jsme se za hodinu. „Dobrý, dobrý. Už nebolí. Mě to po těch práškách vždycky přejde.“

Co je to placebo?

Je to fakticky neúčinná látka, přesto vykazuje jistý pozitivní dopad na stav léčeného, jenž se domnívá, že je účinně léčen, a očekává zlepšení zdravotního stavu. To vede k podvědomému potlačování negativních změn a zveličování těch pozitivních, což vyústí v pocit zlepšení stavu. Tento jev nazýváme placebo efekt.  Na placebo dobře reagují bolestivé stavy, deprese, psychosomatické nemoci a dochází i ke zlepšení příznaků chřipky. Například zhoubný nádor placebem nevyléčíte, ale můžete mírnit průvodní jevy nemoci (nebo i léčby), jako je bolest, nevolnost apod.

A jak působí placebo na vás? Myslíte, že jste odolná, a nebo i vám nějak pomáhá?