ÚPMD v Praze v Podolí. Vedle běžné porodnice, pro kterou se dnes již můžete svobodně rozhodnout, bez ohledu na to, kam patříte místem bydliště, je toto zařízení špičkovým pracovištěm, kde jsou schopni doslova vypiplat miminka narozená i ve 24. týdnu těhotenství.

O polovinu lehčí než pytlík mouky

Tak neskutečně malilinkaté miminko jsem v životě neviděla. Mám čtyři dcery a hleděla jsem do inkubátoru tak nevěřícně, že jsem si připadala hloupě.

Zkuste si na svých rukách, někomu postačí i prostředník a palec jedné, odměřit 25 cm.

Tak veliké miminko tu spokojeně oddychuje za pomoci přístroje.

Je to holčička.

Malinkatou hlavinku chrání pletená, růžová čepička.

Je krásnější než dětská panenka. A je menší.

m

„Čepičky těm našim drobečkům pletou sestřičky,“ vysvětluje mi paní doktorka Budošová, která mi byla po celou dobu reportáže průvodkyní.

Zase jeden z lidí, u kterých už z prvních slov není pochyb, že to, co dělá, dělá s láskou.

No to tady stojí ten pravý redaktor na takovou reportáž, říkám sama sobě, když jsem se přistihla, jak mě šimrá v nose a ťuká ve spáncích.

Kdybych se nestyděla, brečela bych nad tím inkubátorem jako želva.

„Bude v pohodě?“ ptám se paní doktorky, když ona trpělivě čekala, až dokončím své „Ježišikriste, to snad není možný, to je to malinkatý, panenka kouzelná, pane bože!“ atp.

„Tohle miminko se narodilo s porodní váhou půl kila, což je extrémně nízká váha. Dokážeme se postarat i o tahle malé děti, ale ne vždy to končí happyendem.  Starali jsme se i o děti s porodní váhou kolem 400 g, část z nich je nyní v pořádku“ říká lékařka.


Jak to tedy vlastně probíhá, když se narodí děťátko tak brzy, a od kolika kilo má v dnešní době šanci?

„Není to až tak odvislé od porodní váhy, spíše od času. Řekněme, že od 24. týdne jsme schopni miminka vypiplat.

Pokud ženu dovezou do porodnice před termínem a vypadá to, že se porodu nezabrání, případně je tu cokoli, co je důvodem k předčasnému porodu, je žena transportována hned buďto k nám, nebo do jiné nemocnice specializované pro tyto nedonošené děti. Kromě nás je to v Praze Motol, nebo  Apolinář.

Je to mnohem lepší než transportovat novorozence. Děťátku tak hrozí mnohem menší riziko podchlazení a vůbec nebezpečí, plynoucích z převozu.

mPo porodu je miminko umístěno právě sem, leží v inkubátoru,  kde je podle potřeby okamžitě napojeno na ventilátor, který mu pomáhá dýchat, je mu podána výživa do žíly a je udržováno v potřebné teplotě i chráněno před infekcemi.

Mamince je věnována klasická poporodní a potřebná péče. Později je propuštěna domů.

K miminku má kdykoli přístup. Je třeba dodržovat přísná hygienická pravidla.

Již velmi nedonošené děti jsou krmeny mateřským mlékem, ale protože nedokáží sát, dostavají mlíčko přímo do žaludku tenkou sondičkou. Sací reflex se začíná nejdříve rozvíjet od 33. týdne, od té doby zkoušíme u bezproblémových dětí kojení.

Jakmile je miminko ve stupni vývoje, kdy může přijímat mateřské mléko, dodává ho svému děcku maminka.

V momentě, když je miminko samostatně života schopné, což je individuální, nastupuje maminka jakoby zpátky do porodnice, kde je na pokoji spolu s dítětem a už se o něj za dohledu lékařů může i sama postarat.

h

Jakmile je to možné, propouštíme maminku s miminkem domů.

Většinou to bývá kolem předpokládaného termínu porodu, kdy miminko váží kolem 2 kg.

g

Vzácně je třeba miminko ještě několikrát za den třeba napojit na kyslík. Tady jsme schopni vybavit maminku potřebným přístrojem pro domácí užití.

Snažíme se, aby matky a rodiče předčasně narozených dětí byli co nejvíce v klidu, protože je to pochopitelně velice stresující.

Maminky mají často pocit, že je to jejich vina, že se děťátko narodilo dříve, a podobně. Jsou pod obrovským tlakem a ve značné nejistotě, poměrně dost dlouhou dobu.

Je na nás k nim přistupovat tak, abychom je uklidnili, motivovali a dali naději i optimismus.

Na druhé straně jsou rodiče zcela informováni o zdravotním stavu dítěte. Rodiče mají k dispozici péči psycholožky.

V tom nám hodně pomáhají třeba nástěnky, kde si rodiče mohou prohlédnout děti, které na tom byly obdobně a které jsou dnes mimo nebezpeční a vlastně by nikdo nepoznal, že měly nějaký problém.

Fotografie a poděkování i pár hezkých vět jako doprovod sem nosí rodiče sami. To je velká motivace a moc pozitivní věc.“

m

Jsou pak děti úplně bez obtíží?

„To vše záleží na mnoha okolnostech. Na předčasně narozeném mimiku je pochopitelně mnoho orgánů nedovyvinutých. Dnešní medicína disponuje celou řadou možností a preparátů, které dětem pomohou prakticky ještě dříve, než dojde k porodu.

Například v případě plic. Tady již existuje způsob. Pokud hrozí, že se miminko narodí dříve dostává maminka léky, které urychlí vývoj plic, ale samozřejmě to nenahradí několik týdnu v mámině bříšku.

Je třeba rovněž hlídat mozek miminka, provádí se kontroly ultrazvukem, protože hodně brzy narozené děti logicky nemají ještě mozek dovyvinutý.

Hlídá se zrak, který je také ohrožen, imunitní systém a tak dále.

Je to o dlouhodobé péči ještě i v batolecím a předškolním věku.

Rodiče po propuštění navštěvují řadu specializovaných lékařů (neurologie, plicní ambulance), u části děti je nutná důsledná rehabilitace prováděna rodiči".

Porodnice

Jak jsme výše uvedli, je dnes zcela běžné, že si maminka vybere, kde chce přivést na svět své miminko. Pokud byste se rozhodli pro ÚPMD v Praze Podolí, je třeba se tady prostě jen ve 14. týdnu zaregistrovat a před porodem sem docházet tak, jako jste doposud docházeli ke svému gynekologovi.

Porodní sál vypadá spíš jako pokojíček, kde nechybí sociální zařízení.

n

m

Je připravený i na tatínka, jehož přítomnost před, v průběhu i po porodu je tady samozřejmá.

h

Najdete zde běžné pokoje i pokoje nadstandardní, kde může tatínek spolu s maminkou být prakticky nepřetržitě.

k

Takových pokojů je tu 17. Cenové relace je dobře hledat přímo na stránkách www.UPMD.cz

Mimochodem přímo u porodního sálu je k dispozici vysoce profesionální pracoviště, s veškerým potřebným vybavením, pro případ jakýchkoli komplikací.

k


Osobně jsem své čtyři dcery přivedla na svět v porodnici na Bulovce a nemohu si stěžovat vůbec na nic.

Ovšem já rodila v termínu a krom faktu, že Pavlínu ve stoje, i naprosto bez komplikací.

Kdybych byla měla jakoukoli pochybnost během těhotenství a informace i možnosti, jaké mám dnes, vybrala bych si Podolí.

Cestou domů mě ještě napadlo že: Tohle je snad nejhezčí doktořina, jaká existuje.

NÁDHERA !

 

Reklama