6040ea6d2abe3obrazek.png
Foto: Shutterstock

Chceme upozornit na tento nepříjemný problém, o kterém se moc nemluví, proto vám za projevený zájem a vaše příběhy děkujeme. Deset z vás získá kosmetický balíček s produkty Yves Rocher a knížku doc. Laury Janáčkové „Pozadí v popředí“. Příběhy uveřejňujeme anonymně, jak jsme v zadání výzvy slíbili. Budeme rádi, když toto téma bude inspirací pro ostatní, protože problém s hemoroidy je řešitelný. Čím dříve, tím lépe – můžete si přečíst naše rozhovory s odborníky:

Balíčky získává těchto 10 příběhů:

  1. Boj s hemoroidy je sice problém, ale dá se řešit. Stačí zahodit ostych a navštívit lékaře. Je to choulostivá záležitost, ale horší je, když k němu jdete s hemoroidy a vzápětí řešíte rakovinu konečníku. Holky, jakýkoliv problém neřešte samy. Běžte k lékařům, protože správnou diagnózu si nikdy neurčíte samy. Já přišla včas a zatím bojuji úspěšně. Držte se.

  2. Hemoroidy mě trápily už od puberty. Samozřejmě mě krev na toaletním papíru vylekala a bála jsem se, že mám nějakou vážnou nemoc. Jako typická puberťačka jsem vzhledem k tak intimní oblasti nešla hned k doktorovi, ale začala hledat na internetu. Po pár týdnech jsem sebrala odvahu a ve strachu řekla o problému mamce. Následovala různá vyšetření, která prokázala (díkybohu jenom) hemoroidy. Dostala jsem doporučení na různé mastičky, ale nic mi nijak zvlášť nezabíralo. U čeho jsem ale opravdu zaznamenala velké zlepšení byla úprava jídelníčku a více pohybu. Kdybych měla silnou vůli a dokázala držet doporučený jídelníček poctivě, možná bych měla už navždy po problému. Jsem jenom člověk a třeba takové sladkosti si úplně odpírat nedokážu, takže problém mě provází i teď v dospělosti. Ale už vím, že když se nemoc zhorší, stačí na čas zase upravit jídelníček a problémy se zmírní.

  3. Hemoroidy jsou opravdu nepříjemností, člověk si pořádně nesedne, a přitom se musí tvářit, že to je ok, protože tenhle zdravotní problém je ve společnosti tabu. Vždycky jsem při bolesti předstírala, že mne bolí záda a nemohu si pořádně sednout. Při koupi volně dostupných léku jsem lékárnici tvrdila, že jsou pro sestru, která je po porodu. Bylo mi trapně, a to i přesto, že sama vím, že se s tím potýká velmi mnoho lidí.

  4. S hemoroidy bojuji od prvního těhotenství. Po porodu syna to byl doslova očistec, ale časem se situace upravila. Chtěla jsem ještě jedno dítě, a tak jsem nešla do operace. Řešila jsem problém mastmi, čípky, sedacími koupelemi, úpravou stravy a zvýšenou hygienou - bez umytí se neobešla jediná potřeba a když jsem byla mimo domov, potom byly ve věčné pohotovosti vlhčené ubrousky. Čtyři roky po narození dcery jsem se rozhodla pro operaci, tehdy to bylo za plné anestezie. Operace i několikadenní půst dopadly dobře, horší byla první stolice. Bylo to drsné, držela jsem se zdí oběma rukama a tlačila do nich, skřípala zuby a nakonec se podařilo. To byla ta největší bolest z celého procesu. Potom se vše krásně začalo hojit, já dodržovala dietu, mazala si rektum, prováděla řádnou hygienu a bylo mi fajn. Nicméně po cca pěti letech se opět začala žíla „uzlovatět“. Operace už mě ani nenapadla. Takže opět mažu, snažím se o vhodnou stravu, nevysedávám na toaletě po delší dobu, než je vyloženě nutné. Pro tu nejlepší hygienu jsem si pořídila bidet a doufám, že s tímto vydržím. Hemoroidy jsou již dlouhou dobu v klidovém stadiu – tedy žádné krvácení, žádné velké bolesti, řezání, ba ani nepříjemné svědění. A pokud se něco objeví, tak nešílím a jen řádně oplachuji, mažu a ošetřuji. Jo, a nenosím tanga!

  5. Problémy s hemoroidy se u mě objevily nějak po čtyřicítce. Do té doby byl klid, ale sedavé zaměstnání a můj velký koníček cyklistika si vyžádaly své. Samozřejmě jsem se snažil si to řešit sám, hlavně aby to nikdo nevěděl. Manželka se divila, že najednou jím zeleninu, ovoce, salát z červené řepy, ovesnou kaši a podobně, abych neměl problémy se zácpou, ale když se to trochu upravilo, jeli jsme s partou na kola a já byl zase na začátku. Po týdenní dovolené na kolech v Jižních Čechách, jsem měl takové problémy, že jsem musel zajít za lékařem, chirurgem, Vydržel jsem vyšetření, on mě prohlédl, odebral vzorek a provedl drobný chirurgický zákrok. Doporučil sedací koupele s dubovou kůrou, stravu bohatou na vlákninu a hlavně nedoporučil dlouhé jízdy na kole. Koupele i strava to nebyl problém, ale jak vysvětlit kamarádům, že na výlety na kole musím zapomenout. Nechtělo se mi nic vymýšlet, tak jsem za pomocí manželky šel s pravdou ven - a ukázalo se, že to není jen můj problém, ale každý má v okolí někoho, koho se problémy s hemoroidy týkají. Od té doby jezdím na výlety autem a dělám pěší tůry.

  6. Bohužel i já mám zkušenost s tímto zdravotním problémem. Naštěstí jsem to začala řešit hned, a proto jsem nemusela na vyšetření k lékaři. Pokud ale tato nemoc trápí člověka dlouhodobě, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Jelikož tímto problémem trpěl i můj přítel, rozhodli jsme se změnit stravování. Místo smaženého nezdravého jídla jsme přešli na pečené a vařené maso i zeleninu. Máme sepsaný ideální jídelníček, čímž se nám vyhýbají i jiné nemoci, takže doporučuji začít u stravy. Pomohly nám i čípky, které jsou volně prodejné v lékárně. Myslím si, že na zdraví nejen na hemoroidy, ale i jiné zdravotní problémy je dobré myslet sám na sebe, mít dostatek spánku, a co nejméně se stresovat. A pokud se tento problém u někoho projeví, je potřeba nečekat a začít to řešit v zárodku.

  7. Na hemoroidy trpím 36 let od porodu syna a je to trápení a diskomfort. Vždy se objevily, zmizely, chvíli bylo zase dobře, a tak pořád dokola. Stavy, kdy se hemoroidy vracely, byly zoufalé, byla jsem s psychikou dost na dně. Naposledy se tak stala loňské jaro během pobytu v lázních. Poslední den mě přijely vyzvednout děti, daly jsme procházku po kolonádě, kávu, zákusek a najednou se ozvala příšerná bolest u konečníku. Věděla jsem, co se přesně stalo a rozhodla se pro změnu lékaře. Nový doktor mě kompletně vyšetřil a doporučil lék na předpis, který pomáhá zpevnění žilních stěn. Světe div se, úleva se dostavila dost brzy, a ještě s pozitivním vedlejším účinkem, zmizely mi křečové žilky z oblasti lýtek. V březnu to bude rok, co se nestydím a více si důvěřuji, jsem sebevědomější a bez HEMOROIDU! Bez protivného pocitu bolesti, pálení a svědění! Sama si vyčítám, že jsem jinou, odbornější pomoc nevyhledala mnohem mnohem dřív. Od doby, co mi je lépe jsem se rozhodla vést jinak i můj život. Denně chodím rychlou chůzí minimálně 90minutové procházky, zatím jsem nezhubla na váze, ale v pase jsem shodila už deset centimetrů a cítím se celkově mnohem lépe! Snad se to už nikdy nevrátí, po 36 letech je to obrovská úleva.

  8. Kdysi dávno se mi vytvořil u konečníku uzlík, který proklatě bolel. Lékařka mi předepsala lék a bylo po problému. Bohužel později se problém ještě několikrát zopakoval. Lék ihned pomáhá, ale horší jsou drobné trhlinky, které vznikají při vyměšování. Léčba je obtížná, protože po zhojení vznikne opět trhlina. Je vhodné upravit stravu, aby se předešlo zácpě. Lékař mi také doporučil promazávat konečník do hloubky mastí na hemoroidy. Zřejmě se dalšímu vyšetření a odborného zákroku nevyhnu. Uvidíme.

  9. V době těhotenství jsem s hemoroidy měla problém, snažila jsem se jej vyřešit sama, bohužel neúspěšně. Až po tom, co jsem se zmínila u lékaře, který mi doporučil mastičky, se mi ulevilo. Takže od té doby se před lékaři nestydím, a když mám nějaký lékařský problém, jdu s tím k lékaři. Kdo jiný by nám měl pomoci? :)

  10. Hemoroidy mě trápily asi dva roky. Hodně mě to obtěžovalo, používala jsem sice mastičky a koupele, ale úplně se to nelepšilo. Svědění, pálení a krev, když jsem šla na toaletu. Pořád jsem na to musela myslet. Měla jsem z toho stres, ale věděla jsem, že musím k doktorovi. As po 3 měsících odkládání vyšetření jsem se rozhodla a udělala první krok, objednala jsem se na jednu kliniku, kde hemoroidy řeší. Lékařka mi řekla, že to ještě není tak úplně hrozné, ale stejně, že to chce malý ambulantní zákrok. I když se mi nechtělo a bála jsem se, šla jsem na tuto malou operaci. Lékařka mi laserem ošetřila všechny hemoroidy, sice to nebylo úplně příjemné, ale chtěla jsem to vydržet a zbavit se trápení. Dneska jsem dva roky po zákroku a mám pokoj. Úplně se mi zlepšila nálada a ta „depka“ z hemoroidů je pryč. Jsem moc ráda, že jsem se odhodlala a nepropadla strachu z toho zákroku. Radím tedy všem, co je toto trápí, aby si to vyřešili, protože ten stav po vyléčení je super!

Moc děkujeme za příběhy, balíčky putují k autorům. Příběhy prošly redakční úpravou.

Naše články:

Reklama