OTÁZKY K OČKOVÁNÍ:

Je ochrana očkovací vakcíny doživotní?

Pokud se necháte očkovat proti hepatitidě B všemi třemi dávkami, (Engerix B) stává se tato ochrana doživotní. Vakcínu proti hepatitidě B svému dítěti kupovat nemusíte, děti jsou jí očkovány při pravidelném očkování (dvouleté dítě je očkováno proti žloutence B v rámci základního očkování v 1. roce života). Pozor, toto očkování však nechrání proti ostatním virovým žloutenkám – A, C, E.

 

Očkování 3 dávkami vakcíny Twinrix chrání před onemocněním virovou hepatitidou A a B do konce života. Doporučení, že není třeba dalších přeočkování, vyšla v nedávné době, před 5 lety ještě nebylo jasné, že budou tyto vakcíny tak účinné. Původní doba účinnosti byla deset let. Očkovat tedy stačí jednou sérií Twinrixu.

 

Očkování velmi malých dětí:

Co se týče  očkování, proti žloutence A by mělo být dítě očkováno, pokud je ve styku s nemocným člověkem s hepatitidou A nebo s dítětem jezdíte na dovolenou do zemí s horšími hygienickými podmínkami, kde se toto onemocnění vyskytuje častěji než u nás (i když vy bydlíte třeba v pětihvězdičkovém hotelu). Přenos nákazy je možný kontaminovanými potravinami i přímým kontaktem - "nemoc špinavých rukou".

 

Očkování se sníženou imunitou a zvýšenou nemocností:

Vaše dvouleté dítě je určitě očkováno proti hepatitidě B, proti hepatitidě A bych ho nechala očkovat v tomto věku jen při přímém riziku onemocnění. Domluvte se s vaším dětským lékařem, určitě vám poradí, co je pro vaše dítě nejlepší, protože zná vás i epidemiologickou situaci v místě, kde bydlíte.

 

 

Mám nechat očkovat dceru, která o prázdninách cestuje po Evropě?

Dcera, která cestuje o prázdninách, je asi studentka - určitě bych ji nechala očkovat proti hepatitidě A i B - v tomto věku jsou naše děti nejodvážnější, a tedy nejvíce vystaveny riziku onemocnění.

 

 

Jak je to s očkováním proti žloutence při problémech s játry?

V otázce není jasné, o jaké problémy s játry se jedná. Obecně se doporučuje  nemocné s onemocněním jater očkovat proti virovým hepatitidám A a B. Pokud pacient s chronickou hepatitidou B onemocní ještě hepatitidou A, je průběh onemocnění závažnější než u osob, které onemocněním jater netrpí. Kromě infekčních onemocnění jater existují i onemocnění jiného původu - tam je potřeba zvážit, zda není u nemocného kontraindikace očkování. Tazatel(ka) by měl(a) možnost očkování člověka, na kterého myslí, konzultovat s jeho ošetřujícím lékařem (praktický lékař, specialista na jaterní nemoci).

 

 

Je nutné očkování před cestou do Egypta?

Na cestu do Egypta bych vám určitě doporučila očkování proti hepatitidě A - v poslední době máme zvýšený výskyt importovaných onemocnění z tropických oblastí včetně Egypta, onemocnění z těchto krajů mívají těžší průběh. Nakonec i při lehkém průběhu není příliš vítaná několikaměsíční pracovní neschopnost, omezení v aktivitách pracovních i rekreačních, dodržování diety atd. K nákaze může dojít i v drahých hotelech - i když vše vypadá perfektně, víte, že  vám jídlo  nepřipravuje nemocný, který může být zdrojem nákazy?

 

Má tělo na očkování nějaké nepříznivé reakce?

Po očkování se mohou vyskytnout lehké reakce - bolestivost v místě vpichu, zvýšená teplota, která se upraví během 24 hodin. Proto doporučujeme 2 dny po očkování nepít alkohol a omezit fyzickou námahu. Závažnější  reakce na vakcíny, které jsou u nás k očkování proti hepatitidám používány, jsou velmi vzácné.

 

Musím se nechat očkovat, když jsem žloutenku prodělala?

Po prodělání virové hepatitidy A a B zůstává doživotní imunita proti typu onemocnění, které jste prodělala. Pokud jste prodělala hepatitidu A, je vhodné očkování proti B (proti A jste chráněna přirozenou cestou po prodělaném onemocnění), pokud jste prodělala hepatitidu B, je vhodné očkování proti VHA. Vyšetřením protilátek v krvi se dá zjistit, který typ hepatitidy jste prodělala, tedy proti kterému typu nemoci jste již chráněna.

 

 

OTÁZKY K HEPATITIDÁM:

 

Jaká rizika přináší těhotenská žloutenka?

Těhotenská žloutenka se objevuje v poslední třetině těhotenství, je zde zřejmě souvislost s vyšší hladinou hormonů, které musí játra zpracovat, a dochází ke vzniku tzv. těhotenské cholestázy. Tento stav je doprovázen svěděním kůže, bývají zvýšené jaterní testy, obtíže odeznívají většinou do dvou týdnů po porodu.

 

Vysvětlete prosím rozdíl mezi žloutenkou a hepatitidou.

Pokud jde o terminologii hepatitidy a žloutenky: hepatitida je označení pro zánět jater, který může být infekčního původu (způsoben viry: hepatitidy A, B, C, D, E, EBV, CMV..., bakteriemi: leptospiry..., paraziy: toxokaröza...) nebo může být způsoben vlivy neinfekčními - toxické postižení alkoholem, léky, vrozené nebo dědičné nemoci, autoimunní onemocnění. Jako žloutenku označujeme stav, kdy se dostává barvivo bilirubin do kůže a způsobuje její žluté zabarvení.

Jen jedna třetina infekčních hepatitid je doprovázena tímto klinickým příznakem, 2/3 onemocnění proběhnou bez zežloutnutí (aniktericky). Žlutým zabarvením kůže se projevují kromě části hepatitid i onemocnění neinfekční - např. při neprůchodnosti žlučových cest způsobených žlučovým kamenem se žluč nemůže vylučovat do střeva a bilirubin přechází do krve - mluvíme o obstrukčním ikteru (ten může být způsobem i nádorem ve žlučových cestách a slinivce, průnikem parazitů do žlučových cest ze střeva - onemocnění škrkavkou).

Další příčinou zežloutnutí kůže může být rychlý rozpad červených krvinek u některých onemocnění - jde o ikterus hemolytický. Není ani vzácný rodinný výskyt vyšších hodnot bilirubinu po větší fyzické či psychické zátěži, který se opět projeví zežloutnutím kůže - nejde o onemocnění, jen odchylku v metabolismu bilirubinu.

Jak vidíte, s "hepatitidou" a "žloutenkou" to není úplně jednoduché, vždy musíme vycházet z kontextu, pak je jasné, zda je žloutenkou míněno onemocnění infekční či jiné. Je pravdou, že ne každá žloutenka je infekční, ale na druhou stranu je dobré myslet na to, že 2/3 infekčních nemocných žloutenku nemají a mohou být zdrojem onemocnění pro své okolí.

 

Mohu se nakazit hepatitidou B na návštěvě?

Onemocnění hepatitidou B se přenáší krví (transfuze, tetování, piercing, i.v. drogy - společná jehla), slinami, sexuálním stykem a vertikálně z matky na dítě při porodu. Při běžném společenském kontaktu není nákaza možná.

 

Co je pravdy na tom, že žloutenka je „nemoc špinavých rukou“?

"Nemoc špinavých rukou" je označení pro hepatitidu A, která patří mezi nákazy přenášené potravinami a přímým kontaktem (špinavýma rukama). Hepatitidu B můžete získat krví (i.v. drogy, tetování, piercing - nesterilní jehly, transfuzí - u nás výjimečně) a sexuálním stykem.

 

Hrozí riziko nákazy, jestliže onemocní člen rodiny?

Pokud onemocní žloutenkou některý člen rodiny, je riziko onemocnění hepatitidou A a B vysoké (A - kontaktní nákaza, špinavé ruce, B - společně používané holicí strojky apod., sexuální styk, vylučování viru slinami, nákaza novorozence při porodu, pokud je matka nemocná).

Pokud má některý člen rodiny virovou hepatitidu C, je riziko přenosu nákazy malé - mezi partnery se udává mezi 6-10 %, přenos z matky na dítě při porodu je asi ve 3-5 % proti 95 % rizika u virové hepatitidy B.

 

Reklama