Začíná vás váš byt nudit? Pořád stejný nábytek, barvy, vzory, pořád stejný dojem a nálada. Chce to zkrátka změnu. Pozvat si architekta a investovat do nového nábytku si může dovolit jen málokdo. Ale co takhle pohrát si s barvičkami?

Obecně platí, že každá barva by se měla v místnosti objevit vícekrát. Je ale nutné zvolit jednu dominantní, která bude vystupovat více než ostatní. Pokud jsou prostory menší, bývají maximem barvy tři. Příliš barev a hodně vzorů totiž působí rušivě.

Nohama na zemi
Podlaha by měla být vždy o něco tmavší než stěny a v celém bytě stejná. Vytvoří tak totiž jednu velkou plochu, která byt opticky zvětší. Pamatujte, že příliš světlé podlahy mohou působit znejisťujícím dojmem, příliš tmavé zas mohou ovlivnit světlost pokoje. Dezén podlahové krytiny by měl být pokud možno neutrální, bez rušivých vzorů nebo nepravidelností. Týká se to i "suků" na dřevěných nebo laminátových podlahách.
Vizuálního zvětšení menších prostor pak lze dosáhnout přetažením podlahové krytiny na stěny.

Aby na vás stěny nepadaly
Barvy stěn ovlivňují to, zda místnost působí teple, nebo naopak studeně, hlučně, nebo klidně. Stěny natřené teplými barvami se zdají bližší, studenými pak vzdálenější. Jakou barvu tedy zvolit?
Podle všech pouček bude byt působit opticky větší a odlehčenější, bude-li vymalován pouze bílou barvou. Tuto “čistotu” ovšem zaplatíte jakýmsi pocitem sterility a smutku. Zkuste si proto alespoň na jedné stěně vyzkoušet módní světlý pastelový odstín nebo dokonce barvu velmi výraznou. Natřou-li se úplně jinou, sytou barvou jen určité plochy nebo části interiéru, je celkový dojem pestřejší.
Nejsvětlejší barva přijde na strop. Je to prostě jako v přírodě: tmavá země, světlé nebe.

Vzorečky, které (na rozdíl od těch matematických) budete mít rádi
Přehozy přes postele či křesla, potahy na sedací soupravy a židle, koberce, povlečení, polštářky nebo závěsy na oknech doslova volají po vzorování. A co takhle květináče, ubrusy, svícny, obrazy, lampy a lustry?
Věděli jste, že květinové vzory mají tendenci uklidňovat, geometrické naopak mohou vyvolávat vzrušující atmosféru? Nikdy však tyto dvě skupiny nekombinujte! U geometrických dejte pozor na úhly v místnosti, linka zvýrazní každou nepravidelnost. A větší květinové vzory sice působí otevřenějším dojmem, ale v nepravidelné místnosti, jako je například podkroví, bude lepší drobný květinový vzorek.

Tip Ženy-in: Vzorování vytváří optické klamy. Svislé čáry pomáhají zvýšit strop, vodorovné místnost prodlužují. Trojrozměrné vzory dodávají dojem hloubky, zatímco drobné nabízejí pocit prostoru.

 

 

 

Foto: IKEA

 

 

 

 

 

 
Reklama