S redukčními dietami pro dospělé se dnes potkáváme na každém kroku. Populace totiž tloustne a nebýt štíhlý a fit je v podstatě módní prohřešek. O dietách se dočteme v odborných publikacích, ale také v novinách, lifestylových časopisech, také samozřejmě i na internetu. Jenže je třeba mít na paměti - diety jsou většinou určené dospělým. U dětí mohou napáchat více škody než užitku!

Jitka RuskováPrevence by měla začít už od miminka. „Problém s nadváhou může začít i tím, že maminka na každé zaplakání miminka reaguje podáním prsu nebo lahvičky s jídlem. Dítě si pak stresovou situaci spojuje s uspokojivým pocitem z jídla a přítomností maminky. Tento návyk si přináší i do pozdějšího věku, kdy každou drobnou bolístku řeší jídlem,“ říká nutriční terapeutka Jitka Rusková.

Pokud rodiče chtějí, aby se jejich dítě stravovalo celkově zdravě a osvojilo si zásady zdravého životního stylu, měli by je začít učit co nejdříve. Co se totiž dítě naučí řekněme v předškolním věku, to bude považovat za „normální" a automaticky dodržovat později v dospělosti.

Děti by neměly držet dietu!

Naučit dítě správné životosprávě není někdy snadné.Pokud ale již dítě nadváhou či obezitou trpí, je třeba začít ji řešit co nejdříve. „Jedním z pilířů úpravy nadměrné hmotnosti u dětí je samozřejmě také úprava jídelníčku a životního stylu. Změna jídelníčku dětí s nadváhou či obezitou ale v žádném případě neznamená redukční dietu ve stejném smyslu, v jakém ji chápeme u dospělých, například v podobě extrémní nízkoenergetické stravě nebo po dietě, která je založená například na konzumaci pouze určitého druhu potravin. Děti rostou, jejich organizmus se teprve vyvíjí a k tomu potřebují dostatek jednotlivých živin a energie,“upozorňuje Rusková.

V čem děti, respektive jejich rodiče dělají chybu? Většina dětí, které za své kilogramy vděčí jídlu, se stravuje velice nepravidelně. Častým prohřeškem je vynechání snídaně a konzumace většiny jídla až v odpoledních nebo večerních hodinách. Jídelníček těchto dětí obsahuje také velké množství sladkostí, slazených limonád, uzenin, smažených pokrmů apod. „Základem stravovacího režimu by tedy mělo být docílení pravidelné stravy - pětkrát až šestkrát denně rozdělené do menších denních porcí. Pokud dítě trpí hladem nebo má nepřekonatelnou chuť na sladké, nebráníme mu ani v tom, aby jedlo i osmkrát denně v malých dávkách - zařadíme například dvě dopolední svačiny nebo druhou večeři. Pomoci může i chuť „obalamutit“ žvýkáním žvýkaček nebo kouskem kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa,“ radí nutriční terapeutka, která pracuje pro pražské poradenské centrum Výživa dětem (www.vyzivadeti.cz)

Základem zdravé výživy je pečivo a cereálie - u starších dětí celozrnné, polotučné mléčné výrobky, libové maso (přednostně drůbeží a ryby), dostatek ovoce a zeleniny, z příloh se snažíme upřednostňovat brambory, rýži a těstoviny před knedlíky a sladkými jídly. Vylučovat by se neměly ani tuky, je ale třeba věnovat pozornost jejich výběru a volit ty správné. Převažovat by měly rostlinné tuky (měly by pokrývat 2/3 všech tuků) a zbývající 1/3 by měla pocházet živočišných zdrojů včetně tuků v mase, mléce a mléčných výrobcích. Rostlinné tuky obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou u dětí důležité pro jejich správný růst a vývoj.

13 vět, které nikdy neříkejte svému obéznímu dítěti

1. Jsi tlustý!
2. Musíš se sebou začít něco dělat!
3. Musíš konečně zhubnout!
4. Nežer přece, když jsi tak tlustý!
5. Kvůli tvojí postavě se ti budou všichni smát!
6. Jsi tak tlustý, že se za tebe musím stydět!
7. S touhle figurou se nikde neukazuj!
8. Když nezhubneš, nebudu tě mít rád!
9. Kdyby ses před rokem tak necpal, nemusel jsi teď vypadat takhle!
10. Musíš držet přísnou dietu! Dokud nezhubneš, pořádně se nenajíš!
11. Takhle se, chudáčku, musíš trápit s dietou!
12. Počkej, až zhubneš, to se budeš moct konečně pořádně najíst!

„Zcela zapovězeny nejsou ani sladkosti, ale je třeba, aby se mezi nimi děti naučily vybírat a zvykly si například na čokolády s vysokým podílem kakaa nebo na cereální tyčinky. S dětmi se také snažíme domluvit »na přídělech« a například konzumace jedné sladkosti denně místo původních čtyř hodnotíme jako velký úspěch,“uvedla Jitka Rusková.

Protože v těle dětí s nadváhou nebo obezitou je v jiném poměru svalová a tuková hmota, pociťují subjektivně menší pocit žízně. Proto je dobré jim pití neustále připomínat. Nejvhodnější je pochopitelně neochucená neperlivá stolní voda, pokud je ale dítě zvyklé na sladké limonády, doporučujeme je postupně stále více ředit vodou anebo rovnou vyměnit například za 100% ovocné nebo zeleninové džusy a šťávy. Protože ale i ty obsahují poměrně velké množství cukru, je dobré je naředit vodou nebo jich nevypít velké množství najednou.

Nahraďte nevhodnou stravu za kvalitní

Bílé pečivo » celozrnné pečivo (u starších dětí)
Máslo » kvalitní rostlinné tuky
Smetanový dezert » ochucený tvaroh nebo jogurt
Trvanlivý salám » kvalitní šunka
Tučné maso » libové maso
Knedlíky » brambory, rýže
Smažená jídla » jídla restovaná nebo pečená
Oplatky » cereální tyčinky, čokoláda s vysokým podílem kakaa
Moučník s krémem » piškotový zákusek s ovocem a želatinou
Sladké pečivo » běžné pečivo například s marmeládou, medem
Solené pochutiny » nesolené oříšky, zeleninové jednohubky
Smetanová zmrzlina » tvarohová nebo jogurtová zmrzlina
Bonbony a lízátka » sušené ovoce, žvýkačky

3. slovo soutěže: získala

Přibližuje se strava vašeho potomka té, kterou předepisují odborníci?