Ročně se ve zhruba tisíci domácnostech musí rodiče smiřovat stragickou myšlenkou, že jim zemřelo dítě. Vtomto čísle se ale schovávají desítky případů, kdy k úmrtí dojde nedbalostí, nebo dokonce rukou těch, kteří by je měli chránit, kterým věří.

Zrovna dnes probíhá soud s ženou, která má na svědomí svoji holčičku. Z vraždy vlastního novorozence se před Krajským soudem v Plzni zpovídá sedmatřicetiletá Gabriela Homolková. Je obviněna z toho, že své, jen pár hodin staré, dítě zabila, dala do igelitové tašky a pohodila ve sklepě jednoho z domů ve Žluticích na Karlovarsku. Tam podle záchranářů tělíčko leželo asi dva měsíce, než je v březnu loňského roku našli.

Ke smrti ale nedochází vždy svědomím rodičů. Často také jejich nepozorností. Takový případ mají na stole policisté od pondělí. Třináctiměsíční dítě zemřelo v chebském bytě ve vlastních zvratcích. Resuscitace lékařem záchranky byla už marná. Vyšetřují, jak se mohlo stát, že zůstalo doma samotné bez dozoru. Rodičům za opuštění dítěte hrozí šestileté vězení.


Podobné případy jen za poslední rok plnily titulní stránky novin až příliš často…

2009

Zabila hned dva novorozence

Dvaatřicetiletá žena z Lovosic se přiznala k vraždě dvou dětí. Ke smrti novorozené holčičky, jejíž tělo bylo nalezeno pohozené v igelitovém pytli 21. ledna letošního roku v Lovosicích u prodejny Lidl, ale také novorozence v lednu 2007. Toho měla porodit venku v přírodě, beze svědků. Údajně dítě nejevilo známky života. Proto novorozeně hodila do Labe.

Soud uznal, že trestem je už smrt dítěte

Šárka Košťálová (21) z Havířova, jejíž šestnáctiměsíční dcera Viktorie se loni zabila pádem z okna, vyvázla bez trestu. Soud ji sice včera uznal vinnou z nedbalosti při hlídání dítěte, ale žádný trest jí neuložil. Tím je prý pro matku samoživitelku už samotná smrt dítěte. Děvčátko loni v červnu vylezlo na okenní parapet a zřítilo se ze šestého patra. Košťálová, která se podle sousedů o své děti vzorně starala, zrovna v té chvíli myla v kuchyni nádobí.

2008

Měsíční dítě se udusilo vlastními zvratky

V bytě v Šimáčkově ulici v pražských Holešovicích se dvouměsíční miminko udusilo asi vlastními zvratky. Mladá, třicetiletá maminka neunesla smrt dítěte a pokusila se spáchat sebevraždu. Zhroutila se a ve stresu si podřezala obě ruce. Po ošetření v nemocnici skončila v léčebně v Bohnicích. Zřejmě šlo o její nedbalost

Holčičku zřejmě zabil igelitový pytlík

Ve velkou tragédii se změnilo středeční ráno pro mladé manžele z Kuřimi. V jednu chvíli si jejich pětiměsíční dcera bezstarostně hrála, krátce nato se ale začala dusit. Záchranářům se sice podařilo holčičku ve vážném stavu na chvíli oživit, po převozu do nemocnice ale zemřela. Podle neoficiálních informací dítě vdechlo igelitový sáček. A to ve chvíli, kdy se mu jeho matka dostatečně nevěnovala.

Dvouletá vypadla zokna vpátém patře

Dvouletá holčička vypadla z bytu v pátém patře domu vHavířově Podlesí. Zemřela v nemocnici asi dvě hodiny po pádu na následky těžkých zranění. Holčička byla doma s matkou a čtyřletým bratrem. „Její matka v kuchyni myla nádobí, děti si hrály v pokoji. Bohužel si přitáhly pod okno dětskou plastovou židli, dítě vylezlo nahoru a otevřeným oknem vypadlo ven,“ popsala mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Dodala, že dům se právě opravuje. Dítě dopadlo na tvrdou montážní plošinu, která byla až u země.

Osudná díra mezi zábradlím a výtahem

Rok a půl starý chlapec se zabil pádem ze třetího patra. Dítě zřejmě využilo okamžiku, kdy jeho matka odemykala byt, a uteklo do mezipatra. Tady prostrčilo hlavičku mezi zábradlím a výtahem. Pravděpodobně se převážilo a spadlo dolů. Záchranáři, kteří na místo přijeli, už chlapci nedokázali pomoci. Zemřel na poranění hlavy.

Máma se opila, syn utopil

Sedmadvacetiletá Julie Berkyovázanechala předloni vříjnu ve svém pražském bytě kolem poledne svého syna ve sprchovém koutě a věnovala se staršímu dítěti. Ten pak z lehátka spadl a utonul, žena byla v té době opilá. V době činu měla v krvi nejméně 1,82 promile alkoholu.

Život miminka ukončila tátova pěst

Tragédie se odehrála během vánočních svátků 2007. Mladý muž nejprve tvrdil, že miminko přebaloval, a dítě při tom upadlo z přebalovacího pultu na zem. Později se však přiznal, že nevydržel pláč děvčátka a udeřil je do hlavy. Dítě následně zemřelo v nemocnici. Teprve výsledky soudní pitvy potvrdily, kterému zranění děvčátko podlehlo. Smrt dítěte způsobila právě násilná rána do hlavy. „Táta“ dostal 13 let.

A co na to psycholožka...
„Každá ta tragédie má jinou příčinu, ale většina z nich má jedno společné. Dalo se jim předejít. Drogy, partnerské problémy ústící vkruté akty pomsty, pohodlí a zněho vyplívající nedostatečná starost a zodpovědnost a řada dalších. Nemohu ani opomenout ustaranost a přespřílišnou zatíženost rodičů jinými, zejména pracovními aktivitami. Tam někde je počátek nedbalosti, která může mít strašlivé konce,“ zamyslela se nad tím psycholožka Radka Vaňková. „Samozřejmě původ toho, jací jsou ti rodiče, hledejme vjejich dětství. Působí to jako začarovaný kruh, ale není pravdou, že by se nedal přerušit,“ dodala.

Myslíte si, že jsou rodiče nepozorní, nebo se o tom jen víc píše? Jaké tresty byste dali vrahům svých potomků?

Reklama