Milá redakce, ráda bych se s Vámi podělila o nepříjemnou zkušenost, která se stala minulý týden a shodou okolností je aktuální v souvislosti s tím, co se stalo v Litvínově - Janově. Necítím se oprávněna posuzovat problémy soužití bílých s Romy, chápu, že není vůbec jednoduché.

 

Jen bych chtěla nabídnout pohled na nacionalisty, kteří se snaží vzít řešení romské otázky do svých rukou, z druhé strany. Mám totiž pocit, že velká část společnosti s nimi sympatizuje, což mě děsí. Tak tedy k příběhu:

 

Minulý týden si moji synové - 18letá dvojčata, prožila noc, na kterou asi nikdy nezapomenou... V noci na čtvrtek je v Praze na Stodůlkách přepadli náckové. Klukům ujel noční autobus (nevím, co je to napadlo takhle v noci brouzdat ve všední den, jinak chodívají v pátek nebo v sobotu, ale stalo se...). Nenapadlo je nic lepšího než počkat na další bus v nějakém nočním baru, který byl poblíž otevřený. Byli tři: dvojčata a jejich kamarád. Oblékají se spíš v takovém ležérním stylu, jeden má dlouhé vlasy do drdůlku, ale nejsou nijak zvlášť nápadní nebo extravagantní, žádní vyhulenci nebo anarchisti, normální studenti.

 

Seděli tam asi půl hodiny a v hudebním přehrávači - automatu si pustili reggee písničku, no a najednou se tam objevili nějací nabušení náckové a začali na ně řvát, co že to pouští za negerskou hudbu. Kluci to prý rychle zaplatili a začali se pakovat, ale pozdě. Venku už na ně čekalo asi už  5-6 agresivních skinů věkově tak mezi 20-30 roky, s velkým psem vlčákem. Brutálně je zmlátili hlava nehlava, pořvávali u toho německá hesla, pes kolem skákal a zuřivě štěkal. No, prý to byla hrůza. Jednomu ze synů se podařilo utéct a zavolat policii, jinak nevím, jak by to dopadlo. Ale stejně stihli kluky pořádně zdevastovat. Jednomu ze synů vymlátili dva zuby, jedničku a dvojku. Zbytky mu museli po kousíčkách odstranit na stomatologické chirurgii v Motole - trvalo to skoro 2 hodiny, měl rozmlácené i kořeny. Takže 2 přední zuby mu komplet chybí, dáseň má zašitou, dostal antibiotika. Až se zahojí, budeme řešit, jakou dát  náhradu. Implantáty stojí jeden 25 tisíc, celkem 50 - tak to vypadá spíš na protézku...

 

Kamarád má zase hrozné podlitiny v obličeji a na několik zubů uvolněných - dostal na ně dlahu, ale prý mu je zachrání. No, dějí se horší věci, já vím, mohlo to dopadnout hůř. Ale stejně jsem z toho všeho ještě teď v šoku.

 

A o přístupu policie ani nemluvím, ten byl naprosto laxní. Jen s kluky chvíli promluvili, ani žádný protokol nesepsali, zavolali jim sanitku a odjeli. Jestli prý kluci chtějí, můžou někdy přijít a podat trestní oznámení. Sanitkou do nemocnice s nimi nechali odjet i jednoho z těch skinů, který evidentně simuloval, uměl v tom chodit a chtěl mít záznam, že byl taky ošetřen. A taky aby zjistil, kam kluky vezou a dal vědět komplicům. Když pak po vyšetření kluci vyšli z nemocnice, čekal je šok:

Ti skini tam na ně zase čekali!!! Vyhrožovali jim, že pokud půjdou podat trestní oznámení, tak si je najdou a zabijou. Tentokrát se klukům naštěstí povedlo utéct. Vůbec nevíme, jak postupovat dál, asi celou věc necháme radši být. Na jednu stranu si myslím, že bychom měli podat trestní oznámení, ale mám o kluky hrozný strach, aby se jim ti primitivové opravdu nezačali mstít - vyhrožovali jim přece zabitím...

 

Rozhodně se nechci zastávat nepřizpůsobivých Romů, ale chci varovat před nacionalisty, kteří berou řešení problémů s nimi do svých rukou!

 

Měli bychom být ostražití, uvědomit si, jaká zvěrstva napáchali nacisté za války. Neonacisté - členové Dělnické strany, kterým lidé v Janově nadšeně tleskají a sympatizují s nimi, se k zrůdné nacistické ideologii hrdě hlásí.

 

Nacistická ideologie je založená na nenávisti k jakékoli odlišnosti, nejen rasové, lidé by si to měli uvědomit, než bude pozdě.

 

Kytka

Reklama