Podle meteorologů je letošní zima jednou z nejškaredších za posledních několik let. V důsledku vlhkého oceánského proudění se nad naším územím objevuje proměnlivá oblačnost. Slunce se ukazuje jen zřídka. Již přes třicet takto oblačných dní jsme mohli prožít v tomto roce, přitom za stejné období loňského roku jich byla slabá polovina a v roce 2006 dokonce pouze šest! Takovéto počasí bývá typické spíše pro dubnové dny.

Odborníci v Českém hydrometeorologickém ústavu nad podobným vývojem jen krčí rameny: „Žijeme v období klimatických změn.“ To znamená, že teplotní rozdíly mezi teplými a chladnými ročními obdobími se vyrovnávají. Padají rekordně vysoké teploty. Můžeme se tak těšit na brzký příchod jara.

Slota a déšť, rozbahněné pěšiny… Takové počasí člověku snadno vezme náladu a ani vidina příjemných teplých dní mu ji hned tak nevrátí. Když venku leje a vy několikrát uklouznete, není divu, že si rádi zanadáváte. Vědci se přitom shodují, že v dešti a vlhkém prostředí by se člověku měla nálada spíše zvedat, protože mokrý vzduch váže lépe nečistoty z ovzduší a kyslík se tak snadněji dostává do lidského oběhu, díky čemuž se i mozek okysličuje rychleji.

Vyrazili jsme do deštivého dne s naší anketou, zajímalo nás, jak na vás déšť působí a jak si zlepšujete náladu…

Máte rádi déšť? Věděla jste, že déšť by měl podle vědců zlepšovat náladu? Jaké počasí vás stoprocentně přinutí nevytáhnout paty z domu? Vzpomenete si, kdy jste na sobě měli naposledy pláštěnku a holínky? Znáte nějaké rčení o dešti? Jak si zlepšujete náladu, když je venku škaredé počasí?

Studentka Kristýna

Déšť ráda nemám (smích), je mi nepříjemný. O tom, že by měl zlepšovat náladu, slyším poprvé, mně ji rozhodně nezlepšuje. Déšť je přesně to počasí, kvůli kterému jsem schopná nejít ven. A kdy jsem měla na sobě pláštěnku a holínky? Asi ve školce... Na rčení o dešti si nevzpomenu. Když je venku hnusně, pustím si film: nějaký pěkný horor, to mi hned zvedne náladu.

Sekretářka Petra

Jestli mám ráda déšť? Jak kdy, ale spíš ne, když prší, je venku ošklivo... To, že by déšť zlepšoval náladu, tedy nevím. Z domu nevytáhnu paty, když je bouřka, prší a je tma. Pláštěnku jsem na sobě měla naposledy v srpnu loňského roku a holínky také. Rčení o dešti mě teď žádné nenapadá. Když je škaredé počasí, jdu někam se známými nebo si čtu. 

Socioložka a gerontoložka Diana

Déšť ráda nemám, je vlhký a obtěžuje mě. Člověk má plné ruce, protože drží deštník... déšť je prostě nepříjemný. Že by měl zlepšovat náladu, jsem nevěděla, ale to, že pročistí vzduch, je pravda. Když o tom mohu rozhodnout, tak určitě nejdu ven, když je prudký déšť nebo jinak ošklivé počasí a zima. Ale většinou stejně ven musím. Pláštěnku a holínky jsem na sobě měla naposledy v dětství (usmívá se). A rčení? Teď mě napadá jen: „Medardova kápě, čtyřicet dní krápe.“ Když je škaredé počasí, rozsvítím všechna světla a pustím si hlasitě hudbu, nějakou řeckou, izraelskou nebo jinou, z teplých krajin.

Jak si zlepšujete náladu, když je venku hnusně?

Berenika Saudková

Uvařím si něco dobrého, sednu
si k tomu a pořádně se nacpu.
Když má člověk plný žaludek,
tak má hned lepší náladu.

Klikněte na fotku a přečtěte si náš rozhovor s Berenikou!

Eva Pilarová

Na mě počasí vůbec
nepůsobí, jsem absolutně
imunní. Já mám od rána do
večera dobrou náladu,
ať je venku, jak chce.

Klikněte na fotku a přečtěte si náš rozhovor s Evou!

Lukáš Hejlík

Je to těžké, náladu mám teď
všeobecně pod psa. Snažím
se nevnímat to a čekám,
až bude hezky.

Klikněte na fotku a přečtěte si náš rozhovor s Lukášem!

Jaké by byly vaše odpovědi na naše otázky?

Reklama