Barevný jazyk
Zbarvení jazyka prozrazuje mnohé o našem zdraví. Vyplázněte ho na sebe do zrcadla a udělejte dlouhé „ááá“. Co vidíte? Pokud je váš jazyk středně růžový i s lehkým bílým povlakem, je to ideální. Pokud si však všimnete silnějšího povlaku či jiné barvy, měli byste zpozornět, protože to může být varováním před onemocněním. Jen pozor, káva, alkohol, cigarety, čaj a některé potraviny mohou vzhled jazyka ovlivnit a zabarvit. Proto není „čtení“ z takového jazyka příliš vypovídající. Žlutý až nahnědlý povlak může signalizovat nesprávnou funkčnost jater, plísňové onemocnění či nedostatek vitamínů skupiny B. Tmavý odstín červené vás může varovat před otravou či srdeční příhodou. Bledý odstín může znamenat odkrvený jazyk, příznaky anemie či dlouhodobé vyčerpání organismu. Fialově zabarvený jazyk zase může naznačovat špatnou cirkulaci krve nebo přítomné srdeční problémy. V každém případě je dobré se poradit s lékařem.
Foto: Shutterstock
Nehty s rýhami nebo flíčky
Všimli jste si na nehtech nezvyklých změn? Pokud se na nich objevilo neobvyklé zbarvení, rýhy, skvrny či praskliny, zpozorněte. Může se jednat o skrytý zdravotní problém. Většinou to lze svést na nedostatek zinku, vápníku nebo bílkovin. Žluté nehty signalizují plísňové onemocnění. Jakmile se onemocnění bude zhoršovat, bude také odstín vašich nehtů tmavší. Prasklinky, trhlinky vás zas upozorňují na nízký příjem tekutin a to, že jste dehydratovaní. Můžou ale také vypovídat o nemoci štítné žlázy. Příčné rýhy na nehtech znamenají většinou nedostatek vápníku, bílkovin a vitamínu A. Bílé tečky nebo bílé linie na nehtech nám říkají, že máme nedostatek zinku, vápníku, vítaminů A, C, a B. Pokud tedy máte tedy pocit, že s vašimi nehty není vše v pořádku, vyhledejte lékaře.
Nečekané modřiny
Modřiny jsou poměrně běžný jev. Objeví se nám na těle jako důsledek drobných úrazů, pádů či bouchnutí. A většinou, kromě estetické stránky, nepředstavují žádné riziko. Objevíte-li je však bez zřejmé příčiny, mohou být příznakem některých závažných onemocnění. Častý vznik modřin může být způsoben nedostatkem některých vitaminů – zejména vitaminu C. Ten je nezbytný pro správnou tvorbu kolagenu v cévní stěně, které dodává pružnost. Za častým výskytem modřin ale může být i vážná onemocnění krve - nedostatek krevních destiček, porucha srážlivosti krve či leukémie. Pro správné stanovení diagnózy byste měli navštívit lékaře.
Foto: Shutterstock
Nažloutlá kůže a bělmo
Nažloutlý odstín pleti a očního bělma je většinou způsobený žloutenkou nebo problémy s játry. Vysoká hladina bilirubinu (žlučového barviva) znemožňuje vašemu tělu vyloučit ho jako odpad. Vvyhledejte tedy, co nejdříve lékaře, který odhalí pravou příčinu.
Krev v moči
Krev v moči může mít mnoho příčin a není dobré tento příznak podceňovat. Příčinou jsou obvykle ledvinové kameny nebo infekce v močovém měchýři. Tyto problémy bývají většinou velmi bolestivé. Bohužel také rakovina ledvin, močovodu, močového měchýře nebo prostaty může být doprovázena výskytem krve v moči, ale v raném stádiu této nemoci, kdy jsou ještě problémy léčitelné, nebývá močení bolesti doprovázeno. Takže i v případě, že moč je s příměsí krve a necítíte přitom bolest, jděte se raději nechat vyšetřit.
Zdroj: zdravestravovani.eu, vitaslife.store.cz, akcniceny.cz, cpzp.cz
Nový komentář