O tom, zda existuje nějaké domácí samovyšetření prostaty (obdobně jako vyšetření prsu), jsme se bavili s lékařem Jiřím Kladenským. Resumé: Po padesátce donuťte vašeho partnera zajít k urologovi!

doktor

Jediné slovo: Prostata. Stejně jako pro ženy je velkým strašákem rakovina děložního čípku či rakovina prsu, u mužů je to rakovina prostaty. Jenže na rozdíl od žen, které jsou v pravidelném sledování gynekologa, a mají tak šanci objevit problémy včas, muži na svoji prostatu příliš nedbají.

O problémech s prostatou a o tom, zda lze na partnerovi poznat problémy dříve, než bude pozdě, jsem si povídal s urologem Jiřím Kladenským z Domu zdraví v Brně.

Jsou jistě méně závažná i závažná onemocnění prostaty, mají stejné nebo různé vnější projevy?
Pokud jde o projevy u onemocnění prostaty - stran nejčastějšího onemocnění prostaty, a tou je nezhoubné zvětšení prostatické žlázy (tak zvaná benigní hyperlázie prostaty) - zde jsou vnější projevy poměrně pestré a bohaté (časté nucení na močení, zejména v noci, zeslabující se proud moče, který je často přerušovaný, nutnost přitláčení při mikci (pozn. red.: močení), pocity nevyprázdněného močového měchýře a další... naopak zhoubný nádor prostaty se poměrně dlouho žádnými příznaky neprojevuje, v čemž spočívá zákeřnost tohoto onemocnění.

Může žena na svém partnerovi nějak poznat problémy s prostatou?
Může, zejména tím, že muž hlavně v noci častěji odchází z ložnice na toaletu z důvodu potřeby močení a tráví tam delší dobu než v minulosti vzhledem k horšímu průtoku moče, a tím delšímu močení.

Když muž první signály zanedbá, není už pozdě, když si problémů všimne až partnerka?
Pochopitelně, že začínající potíže s močením muž zaregistruje nejprve sám, ale neodvažuje-li se z jakýchkoli důvodů navštívit odborného lékaře - urologa, jsou to často partnerky, které vycítí, že něco není v pořádku, a svého partnera „vyženou“ na toto vyšetření. Pochopitelně platí pravidlo, že čím dříve se začne s léčbou, tím jsou i její výsledky lepší.

Jak akutně má žena hnát muže na urologii, když zpozoruje první obtíže - ptát se ho, jestli už tam byl, anebo ho tam rovnou odvést?
Nejdříve se ptát, jestli na urologii už byl, potom ho k návštěvě intenzivně pobízet, a nakonec ho tam přímo odvést.

Slyšel jsem, že rakovina prostaty není bolestivá, dokud není pozdě. Vy sám jste na první otázku odpověděl, že zhoubné bujení je zákeřné. Existuje nějaké domácí vyšetření, které si může muž sám, nebo žena muži provést? Obdobně jako třeba vyšetření prsu.
Bohužel u rakoviny prostaty neexistuje žádné „domácí“ vyšetření, které by si muž provedl sám, či jeho partnerka, proto vzhledem k tomu, že rakovina prostaty u mužů patří k jednomu z nejčastějších zhoubných nádorů v mužské populaci, je důležité u mužů nad 50 let podstoupit tak zvanou preventivní prohlídku zaměřenou na prostatu. Dnes tato vyšetření jsou prováděna neinvazivním způsobem, takže strach z bolesti či snad stud nejsou namístě. A zde opět mužova partnerka může sehrát významnou roli v tom, že svého partnera může přesvědčit, aby toto vyšetření zbytečně neodkládal.

Vizitka lékaře

MUDr. Jiří Kladenský
urolog

  • Dům zdraví / Urologická ambulance
  • Jugoslávská 13, Brno
  • tel.: 736 670 684

 

Kam dál?

Reklama