Bouřka

Český hydrometeorologický ústav varuje před nebezpečím silných bouřek, které provází přívalový déšť, silný vítr a kroupy. Výstraha trvá až do středečních 10.00, uvádí ústav na svých internetových stránkách: www.chmi.cz.

Nebezpečí silných bouřek hrozí v Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Bouře působí frontální rozhraní mezi chladným vzduchem na severozápadě a teplým na jihovýchodě, které bude jen zvolna postupovat k východu. V noci z úterý na středu přejde rozhraní přes Česko na Slovensko. V okolí fronty se očekává úhrn srážek v průměru od pětí do 20 mm za 12 hodin, v bouřkách místy 20 až 40 mm, ojediněle i kolem 60 mm srážek. Nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h). Bouřková a srážková činnost bude na východě území slábnout ve středu ráno.

Kvůli přívalovým srážkám a vzhledem k nasycení půdy může dojít k prudkému krátkodobému rozvodnění toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů, komunikací a podobě...

Reklama