Tahle aminokyselina má v kulinářském světě příznivce i odpůrce. Někdo si bez výrazného ochucovadla vaření neumí představit, jiný ho považuje téměř za jed pro organismus. A co vy?

Jistě jste se všichni s glutamanem sodným setkali. Bílý krystalický prášek, který je přítomný v celé řadě koření a polotovarů, se specifickou slanou příchutí slanou je například pro kulturu asijské kuchyně naprosto nezbytnou ingrediencí. Realitou jsou třeba velké propagační billboardy v Číně, které glutaman doporučují do každé domácnosti.

Výživáři se ale na problém dívají jinak. Tvrdí, že zvyšuje krevní tlak a dlouhodobá konzumace vede ke zvracení, zadržování vody v těle, tuhnutí svalstva, bušení srdce, závratím, bolestem hlavy a studenému potu, zejména u citlivějších osob. Dokonce se mluví o souvislosti s Alzheimerovou chorobou či cukrovkou.

Pod záštitou Světové zdravotnické organizace proběhl rozsáhlý výzkum, který však škodlivost této přirozené aminokyseliny nepotvrdil. Proto ani není omezena denní dávka spotřeby. Nicméně odpůrci glutamanu tvrdí, že výzkum byl zmanipulován potravinářskou lobby.

Používáte při vaření glutaman sodný, nebo koření s jeho příměsí? Co myslíte, je škodlivý, nebo ne?

 

Reklama