Právě jsem se vrátila z dovolené a jsem o dvě kila lehčí. Nejen proto, že jsem ji prožila opravdu aktivně, ale nemusela jsem ji strávit u plotny jako spousta nebohých žen, které místo aby se šly s rodinou koupat, trčely doma a vyvařovaly, aby jejich vyhládlí miláčkové zasedli k teplému obědu. A to mě inspirovalo k dnešnímu tématu.

Byli jsme si zaplavat a u rybníka se to hemžilo lidmi. Na tom by nebylo nic divného, bylo parno, ale ti lidé byli většinou mužského pohlaví.

Proč asi? Nedal se přeslechnout jeden rozhovor mezi mladým tatínkem a chlapečkem. „Až se vykoupeme, pojedeme domů na oběd a po obědě vyrazíme na výlet.“ Už mi bylo jasné, kde jsou všechny ty ženy - maminky a babičky, a vzpomněla jsem si na doby mých „dovolených“, když byly děti ještě malé. Horko nehorko, sluníčko nesluníčko, nejkrásnější hodiny dne jsem strávila zalezlá v kuchyni. Teplý oběd přece musel být. Po obědě zase umýt všechno to nádobí, uklidit kuchyň a přemýšlet, co bude k večeři. Pěkná dovolená.

Ale někdo si zase může vaření o dovolené užívat. Jako moje tchyně. Když jezdívali na Rujánu do tehdejší NDR, táhli s sebou pomalu polní kuchyni. Od dvouploténkového propanbutanového vařiče přes obrovskou sadu nádobí až po lednici. Když jsem se nad tím pozastavovala, tchyně se jen pousmála a řekla, že ji tam vaření strašně bavilo. Za prvé je sama gurmán a za druhé bylo z čeho. Takový výběr levného a kvalitního masa tady tenkrát k dostání nebyl, takže vaření pro ni byla radost.

Proti gustu žádný dišputát, ale já za horkého počasí, jaké panovalo minulý týden, ani chuť k jídlu nemám. Živili jsme se převážně saláty a do nějakého vyvařování teplých obědů mě naštěstí nikdo nenutil.

Jediné, kvůli čemu jsem byla ochotna dobrovolně trávit čas v kuchyni, byla výroba rebarborového džemu, a už se těším, až vyrazím na borůvky nebo na houby.

Jak to máte vy, milé ženy-in? Kolik času trávíte v kuchyni o dovolené? Máte nějakou úlevu, nebo naopak? Vyžaduje od vás rodina teplý oběd? Je vám líto času stráveného u plotny, nebo to neřešíte? Jak si organizujte vaření, abyste mohla trávit čas podle svých představ? Poraďte. Máte nějaké oblíbené letní jídlo? Co vaříte nejčastěji? Už jste letos něco zavařovala? Jaké letní ovoce je vaše nejoblíbenější a co z něho vyrábíte? Pošlete nám recept!

Napište nám na dnešní téma Vaření o dovolené na redakce@zena-in.cz  

a vyhrajte tento letní kosmetický balíček.

výhra

Třeba se vám bude po hodinách vystátých u plotny hodit.

Reklama