Poslední rozloučení s architektem Janem Kaplickým (+71) proběhlo v úterý odpoledne v objektu Pražské křižovatky, tedy v prostoru vzniklém z kostela svaté Anny na Starém Městě. Kromě rodiny, architektovy bývalé partnerky Evy Jiřičné, zpěváka Pavla Bobka a manželů Paroubkových přišel i Jiří Dientsbier či Varhan Orchestrovič Bauer, který složil hudbu k dokumentu o Kaplickém s názvem Profil.

V úvodu rozloučení zaznělo několik emotivních projevů nejbližších přátel a spolupracovníků věhlasného českého architekta. Mezi jinými se proslovem se zesnulým rozloučila Kaplického kolegyně a bývalá partnerka Eva Jiřičná. Kromě jiného též připomněla, že Jan byl svérázný člověk, který si vždy šel svou vlastní cestou. Jiřičná přečetla také vyjádření architektky Zahy Hadidové, členky mezinárodní poroty, jež vybírala vítězný návrh na novou budovu Národní knihovny.

Po své choti Dagmar poslal své písemné vyjádření také bývalý prezident Václav Havel. Ten je kvůli dýchacím obtížím stále hospitalizován v motolské nemocnici. Krátký projev také přednesl Kaplického velký přítel Pavel Bobek. Zazpívat přišel zpěvák Support Lesbiens Kryštof Michal. Tomu se shodou náhod narodila dcera ve stejný den, jako Kaplickému. Dokonce i ve stejné porodnici. S písničkou se měl představit i Petr Hapka, ale zhoršený zdravotní stav mu to nedovolil.

Skladatel Varhan Orchestrovič Bauer (40) Korzu prozradil, že k uctění památky Jana Kaplického chystá operu. Rád by ji uvedl na prknech budovy takzvaného Rejnoka v Českých Budějovicích. Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka ve tvaru trojúhelníku existuje prozatím na papíře, avšak vyrůst by mohlo již během několika let na místě čtyřdvorských kasáren. Mělo by mít dva koncertní sály, je tu pamatováno i na restaurace, kavárny a rozlehlé zázemí pro účinkující.

„Když jsem psal muziku k Profilu o panu Kaplickém od režiséra Jakuba Vágnera, měl jsem možnost seznámit se s Kaplického tvorbou. Strašně mě uchvátila. Moc mě mrzí, že odešel. Byl to velmi inspirativní člověk. Operu píšu podle libreta, které ještě nechci prozrazovat. Ale myslím, že by se panu Kaplickému líbilo," míní Orchestrovič.

Hudbu prý skládá, když se dívá na skvosty a nápady, které vytvořil právě Jan Kaplický. Uvedením své opery v českobudějovickém kongresovém centru by prý českému architektovi rád složil svůj hold.

„Nosím ho stále ve svém srdci. Myslím si, že Kaplický byl jeden z nejtalentovanějších Čechů působících ve světě," sdělil Varhan Orchestrovič Bauer.

Kaplický zkolaboval 14. ledna nedaleko pražského Vítězného náměstí v ulici Československé armády kolem půl deváté večer. Přímo na ulici se ho pokusil resuscitovat kolemjdoucí. Učinil tak bohužel neúspěšně. Na místo následně dorazila Záchranná služba. Přes včasný příjezd se lékaři nepodařilo Kaplického oživit.

Reklama