V pondělí jsem byla pozvána na charitativní mikulášskou akci, kterou pořádala Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Mezi pozvanými hosty se na pódiu objevil i čert, tedy alespoň tak ho jmenovaly kolem stojící děti. Čert to ale nebyl, byl to černovlasý a černooký dirigent a hudební skladatel Varhan Orchestrovič Bauer.

koncert

čert to nebyl...

sdagmar

na pódiu s Dagmar Havlovou

Poněvadž o něm vím, že ven vychází poslední dobou málokdy (kromě svých koncertních vystoupení), využila jsem příležitosti a po skončení vánoční akce jsem ho oslovila k rozhovoru. Při sklence pekelně dobrého vína jsme si povídali o filmu, o hudbě, ale třeba i o tom, jak chtěl pozměnit naši státní hymnu, či jak přišel k onomu podivnému jménu.

Jako důkazní materiál mi ukazuje občanku a řidičák, přičemž obě fotografie v těchto dokladech okomentuje slovy: Tohle je Rasputin a tohle je masový vrah. (hořký pláč)

Musím přiznat, že tam vidím obojí, ale samozřejmě tomu tak není. Varhan, s přidaným prostředním jménem Orchestrovič, je svou vizáží poněkud ojedinělý, to ano, jeho pohled je uhrančivý až tajemný, ale může si to dovolit, má totiž jméno po...
...po jednom alchymistovi, který působil na dvoře Rudolfa II. Dal mi ho můj otec.

A čím je váš otec?
Můj otec je jazzman a zároveň také chemik - alchymista. Léta pracoval v laboratoři kriminalistického ústavu, a když odešel do důchodu, tak šel ještě studovat teologii.

Vy pocházíte přímo z Prahy?
Ano, narodil jsem se v Praze v porodnici U Apolináře, kde se narodil můj táta i můj děda. Máma je původem z Volyně, ale už od dětství žije v Čechách.

Máte rád tajemno?
Rozhodně. Hodně mi pomohla kniha Symbolika biblického jazyka Dr. Weinreba. Tajemno souvisí s historií a tu já mám moc rád. Všeobecně mám radši věci, které jsou hlubší a nekloužou jen po povrchu. Třeba v dnešní době mi hrozně moc vadí, že se glorifikují lidé, kteří vůbec nic nedokázali, jsou úplně tupí, a důležitým lidem jako vědcům, lékařům a jiným odborníkům se sluchu vůbec nedopřává.

Mohou za to média?
Neřekl bych, že za to můžou přímo média jako taková, ale spíš jejich editoři. Oni řeknou: lidi to chtějí. Ale to není pravda, lidi nechtějí pořád číst například o problémech jedné a té samé ožralé zpěvačky. Místo toho, aby média šířila informace, které jsou pro člověka důležité, tak nám předhazují tyto kraviny, aby se tím odvedla pozornost od veškerých lumpáren, které se tu dějí. Třeba jim za to někdo i platí, kdo ví...

Co vám ještě vadí?
Nesnáším pokrytectví, taky jak se tady strašně krade v obrovských částkách a co všechno kolem toho lidi vymyslí. Tolik dojičů státu jako u nás, to není nikde na světě. Nikdo tu za nic nenese zodpovědnost. Já myslím, že brzy dojde lidem trpělivost.

trpelivost

brzy dojde lidem trpělivost...

A nahážeme je na nastavené kopí jako proradné pražské konšely z Novoměstské radnice.
Už aby to bylo, už aby to bylo. (sarkastický smích). Ale odstraněním některých lidí z magistrátu jsme v Praze už teď ušetřili aspoň miliardu!

Vy se do této doby stejně moc nehodíte. Chtěl byste žít v jiné době?
Určitě, mně by se líbilo baroko a nebo dvacátá a třicátá léta. Jenomže to bych pak musel vzhledem ke svým názorům, vizáži a původu včas emigrovat.

Vaši předci měli štěstí, že válku přežili, jinak byste tu vlastně neseděl.
Můj děda byl na Ukrajině, oni byli na Volyni, žili tedy na té druhé straně, a děda byl za druhé světové války v pluku generála Ludvíka Svobody. Pak přišel jako hrdina o nohu, ale přežil. A s protézou pak i řídil auto a dokonce lezl i po stromech.

Věříte na osud?
Věřím, že lidi mají nějaké předpoklady, a buď můžou jít, objevovat je, pochopit je a něco z nich vytěžit, a nebo můžou jít úplně proti nim. Ale když už má někdo něco dané do vínku, tak stejně je tam taková překážka, se kterou, i když dělá všechno možné, tak s ní častokrát nehne a musí počkat, až sama zmizí. Tolik autentických životních příběhů a osudů vidíte ztvárněných i ve filmech.

Díky vaší odpovědi jsme se pozvolna přenesli k filmu. U jednoho bych se ráda pozastavila. Jmenuje se Goyovy přízraky, natočil ho vynikající režisér Miloš Forman a vy jste k tomuto filmu složil neméně vynikající hudbu. Na základě čeho vás režisér Forman oslovil?
Na základě toho, že je velice dobrý kamarád se světově proslulým českým dirigentem Liborem Peškem, což je takový můj guru. Já už jsem se s dirigentem Peškem nějakou dobu znal, občas jsme si spolu sedli někam na skleničku nebo na jídlo a povídali si o hudbě. Jednou jsem ho takhle chtěl odvézt domů mým starým, plesnivým trabantem. Nastartoval jsem, ujel sotva dvacet metrů a došel mi benzin. A Mistr musel jít pěšky. Ale místo toho, aby se třeba urazil nebo naštval, tak mi druhý den volal: Já už vím, jak vám pomůžu, teď jedu za Formanem, měl byste nějakou muziku do filmu o Goyovi?

trabant

trabant nevypadá zas tak starý a plesnivý :)

Abyste si jako vydělal na lepší auto?
(smích) No, já celkově žil pouze duchovním životem. Nicméně Forman v té době chystal Goyovy přízraky a já Peškovi na tu hudbu kývl. Zašel jsem do knihovny, tam jsem si přečetl nějaké věci ze života Goyi, abych měl inspiraci, pak jsem si naposlouchal španělskou hudbu té doby, půjčil si prachy na orchestr, na kostel a na kluky, co mi to natočili, a za tři dny jsem dal dohromady šest skladeb, které jsem poslal Formanovi. Libor Pešek mu pustil CD už v taxiku a Formanovi se to tak líbilo, že to dal rovnou do filmu. A pak mi zařídili vízum a já půl roku lítal do NewYorku na schůzky do střižny...

forman

s režisérem Milošem Formanem

Vy složíte skladbu za tři dny?
Filmová hudba se píše v podstatě na počkání.

Ale vždyť musíte mít nějakou inspiraci, nápad... co když nic nepřijde?
Nakonec přijde. Třeba v tomto případě to bylo tak, že jsem ten film neviděl, složil jsem to celé podle své fantazie, podle jakéhosi vnitřního vnuknutí. Když dělám filmovou muziku na obraz, tak poslouchám jen obraz, vždycky vypnu zvuk, jenom se dívám na obraz. Pak si sednu k piánu, improvizuju a hledám ten pocit. Když ho najdu, umím to technicky udělat tak, že si najdu tempo a napíšu to. Mým snem je dělat filmovou hudbu obráceně, než je u nás běžné. Napřed složit hudbu a pak podle ní teprve natočit nebo sestříhat film. Jako to dělali Sergio Leone a Ennio Morricone...

Některé režiséry už nepředěláte. Proč se nedáte do kupy třeba s nějakým absolventem FAMU, který je ještě tvárný? Mohli byste být pokračovateli této obrácené technologie.
Já bych rád. Doufám, že se někdo vynoří. Teď jsem byl třeba na Kabinetu nezávislého filmu v Brně, a tam byla spousta mladých tvůrců, kteří měli jasno, měli dobrý tah na bránu, jak se říká. Tak třeba to vyjde.

Držím palce. Ještě mi povězte, je nějaká filmová hudba, která vám učarovala?
E.T., Hook a Jurrasic Park od Johna Williamse, tam je super hudba. A pak mám také moc rád filmy Alfreda Hitchcocka s hudbou Bernarda Herrmanna, to jsou úžasné věci.

Tam ani nemusíte vidět obraz a už víte, o co jde.
Přesně tak. To jsou věci, které jsou úplně na nejvyšší příčce, nejlepší spojení obrazu s hudbou. A pak bych ještě zmínil Jerryho Goldsmithe a Alana Silvestriho, a nebo italského skladatele Ennia Morriconeho, hudebního skladatele mnoha skvělých filmů.

Vaše manželka mi prozradila, že jste teď tady na té akci po dlouhé době venku, proč?
Mám skladatelskýho zaracha. (smích) Ano, má pravdu, já jsem teď třeba nebyl šest dní venku.

akce

tady třeba venku byl... s manželkou a synem Davidem na charitativní akci Armády spásy (vlevo Gábina Partyšová)

Není to deprimující?
Ani ne. Skládám. To se musí prostě vysedět. Propadnu se do takového, skoro až autistického soustředení. V tu dobu nejsem vůbec schopný komunikovat s okolím.

A jak reagujete na ženu a dítě?
Já dělám většinou v noci, když oni spí. Poslední dva měsíce chodím spát každý den v šest nebo v sedm ráno.

rodina

a ještě jednou s půvabnou manželkou Barbarou a mladším synem Davidem

syn

otcovské (hudební) rady staršímu synovi Eliášovi

Jste jako upír, v noci žijete a přes den...
...a přes den spím. V noci se hluboce soustředím. Nemusím nikomu odpovídat, nemusím brát telefony, v noci nikdo nevolá, nikdo po vás nic nechce. Všude je pokoj, ticho a klid...

Jako v hrobě. Bojíte se smrti?
Já bych chtěl žít navěky.

To se vám může splnit, vždyť slavní skladatelé jsou nesmrtelní. Ptala jsem se na oblíbené filmové skladatele, zeptám se i na hudební jako takové. Kdo by to byl?
Tak určitě legendární Igor Stravinskij, jehož balety jsou prostě úžasné. Nebo švýcarský hudební skladatel Arthur Honegger, jehož dramatické oratorium Johanka z Arku považuju za jednu z nejvyšších skladatelských met. A z českých hudebních skladatelů samozřejmě Janáček, Dvořák, Smetana, Mahler, Martinů...

...řečeno s velkou nadsázkou - za pomoci jejichž tvorby jste v roce 2008 pozměnil naši státní hymnu. Proč?
Z několika důvodů. Jedním bylo naše nadcházející předsednictví v EU, tak jsem si řekl, no konečně Unie, kterou vlastně už dávno vymyslel český král Jiří z Poděbrad. A za druhé, podívejte se, čím jsou Češi ve světě populární? Symfonickou hudbou. Z té naší malé zemičky vzešel stejný počet velkých skladatelů jako ze zemí velkých, například z Ruska nebo z Ameriky. A tak pojďme tu hymnu pojmout trochu jinak, jako hold všem těm nejčeštějším nápěvům. Bohužel jsem se v době vlády tupého Topolánka nesetkal s pochopením.

Ale stejně, myslíte si, že by to lidé vzali? Už tak jsme někteří těžce nesli oddělení Nad Tatrou sa blýska... a teď ještě úplná změna? K čemu?
Ale já nemluvím o úplné změně hymny, já mluvím jen o změně aranžmá, o tom, jak to celkově působí.
Všiml jsem si, že národy, které mají hymnu více údernou, tak jsou na tom lépe. Tady to nostalgické vzpomínání: Kde domov můj... tak proboha snad už konečně víme, kde bydlíme. Co tak použít: Zde domov můj. Vždyť František Škroup to napsal 21. prosince roku 1834 - a do toho mu ještě umírala žena. Byla to píseň slepého houslisty, která zazněla poprvé v jeho Fidlovačce, a ta skladba čekala přes šedesát let, až do vzniku republiky, než byla vybrána jako státní hymna. Ale to aranžmá, které pak k tomu udělal Otakar Ostrčil, bylo adekvátní době roku 1918, ovšem už zdaleka není adekvátní době dnešní.
Taky se furt nemusíme litovat, pěkně hrdě hlavu vzhůru! Já jsem nezměnil nápěv, jenom jsem tam přidal protihlasy z českého „rodinného stříbra“. Dejte mi šedesát let a určitě se to ujme.

Česká hymna v novém kabátku

Dirigujete, skládáte, teď jsem vás slyšela hrát i na klávesy a prý umíte i na varhany? To je královský hudební nástroj.
Nejsem virtuos jako Pavel Černý. Na varhany hraju v kostele většinou sám pro sebe. Někdy se tam třeba nechám zavřít i přes noc. Pro mě jako pro skladatele je totiž hodně důležité, co cítím uvnitř sebe, když hraju. Na základě těchto pocitů pak vznikne nějaká nová skladba.

klavesy

hraje i na klávesy

Dá se u nás skládáním hudby uživit?
Těžce. Kdybych nebyl divný, tak asi bych se neuživil. (smích, pláč) A mimoto jsem dělal i hodně reklam i dokumentárních filmů pro Českou televizi.

Je fakt, že v zahraničí jste známější než u nás. Alespoň co se týká vaší tvorby. Tady si vás lidé všímají spíše kvůli vašemu nevšednímu vzhledu.
Dívají se na mě furt jak na exota, i když se snažím, abych byl v souladu se vším, co tvořím. Ale chápu, že to, jak vypadám, i to, jak se třeba jmenuji, je pro mnoho lidí nestravitelné. Nikdy ale nebudu modrookým blonďákem, vítězem každé situace.

Každý ty modrooké blonďáky taky nemusí. (smích) Napadlo vás někdy se třeba ostříhat?
Pořád mě chtějí všichni normalizovat. Oholit, ostříhat, učesat názory, abych neprovokoval, dát mi nějaké šedivé sako, abych nevyčníval z davu. Ale to je prostě nesmysl, takový já nejsem, tak proč bych se měl tvářit jako někdo jiný?

exot

šedivé sako si nedám

U vizitky máte uvedeno: hudebník, hudební skladatel, aranžér a dirigent. Už odmalička jste chtěl být tím vším?
Táta muzikant - jazzman, mě vedl k hudbě odmalička. Vlastně to nejvíc, co pro mě mohl v té době udělat, bylo, že mi pouštěl v autě kazety. Takže já jsem už v dětství znal a poslouchal Toma Jonese, Beatles... a ve čtyřech letech jsem uměl nazpaměť Jesus Christ Superstar. Pak jsem vystudoval konzervatoř Jaroslava Ježka a šel si už svou vlastní cestou. Ve dvaadvaceti letech jsem založil svůj první vlastní orchestr.

Co se s ním stalo? Zanikl?
Ale ne, akorát jsem ho trochu ztransformoval tím, že jsem začal psát i filmovou hudbu. Zjistil jsem totiž, že nejvíc symfonické hudby naposlouchají lidé právě v kině, a byla to cesta, jak orchestr finančně udržet při životě.

Kdyby vám někdo nabídl složit hudbu do nějakého teenagerovského filmu, dejme tomu styl hip hop, street dance apod., šel byste do toho?
Samozřejmě. Člověk jako filmový skladatel nesmí ohrnovat nos nad žádným stylem a prostě to udělat dobře. A když to neumím, tak vědět, od koho se to naučím, případně tomu dát ještě nějaký svůj vlastní náhled. Kromě toho dodržet styl a najít v tom ještě svůj vlastní rukopis. Hodně teď pracuji s drum´n´bassem.

Pokládáte sám sebe za dobrého dirigenta a skladatele?
Jsem na cestě k pochopení. Ani celý jeden lidský život nestačí na to naučit se být dobrým skladatelem nebo dirigentem - o ostatním radši nemluvě. Je to prostě o tom, že člověk to tak nějak drží v ruce a ví, co dělá. Že se mu to zčásti daří alespoň tak, jak si to představoval. Že se umí poučit z vlastních i cizích chyb a prohloubit to, co už mu jde, nebo co jde jiným, a nechá se i inspirovat novými a neznámými věcmi. Nekonečná cesta...

Já vám moc děkuji za rozhovor, a ať se vám v životě daří.

my

A propos - přeji krásné Vánoce. Slavíte Vánoce?
Slavíme Chanuku i Vánoce, všechno dohromady.
Také přeji vám i všem čtenářkám krásné Vánoce nebo Chanuku a přijďte se 21. prosince podívat na vánoční koncert do pražského (vytápěného) evangelického kostela U Salvátora v blízkosti Staroměstského náměstí. Originální symfonické koledy zazní od osmi hodin a show uvádí Ester Kočičková.

vánoční koncert, záznam z loňska

Vizitka:

  • Hudebník, skladatel, aranžér a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer se narodil 21. ledna 1969 v Praze.
  • Absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obory skladba a dirigování
  • Již během studia založil a dirigoval svůj vlastní experimentální symfonický (šedesátičlenný) orchestr „Worchester Scandal“, který transformoval do Okamžitého Filmového orchestru
  • Půl roku pobýval také v Los Angeles, kde načerpal mnoho vědomost a pracovních zkušeností
  • Kromě studiové práce se jeho těleso složené z mladých hudebníků z HAMU a z konzervatoří, věnuje koncertním činnostem, hraje duchovní hudbu v kostelech, zahajuje nebo končí festivaly, různé společenské akce apod. (Roxy 2002, Český Lev 2003-5, Filmový Festival Karlovy Vary 2004 a 2007, Elsa 2004, Summit Evropských regionů a měst aj.)
  • Varhan Orchestrovič Bauer složil hudbu k filmům Český sen, Nic víc než Praha, Eliška má ráda divočinu, Labyrintem revoluce, Vampír, Strážce hrůzy, Goyovy přízraky, Hodinu nevíš...
  • Do povědomí české veřejnosti se dostal zejména svou prací na hudbě k filmu Goyovy přízraky amerického režiséra českého původu Miloše Formana. (Ve filmu zpívala i jeho sestra Alice, doprovázená London Symphony Orchestra; natáčelo ve slavném londýnském studiu Abbey Road.)
  • Dirigoval také Olomouckou filharmonii na turné Evy Urbanové a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu premiéroval svoji symfonickou větu Trebbia 007.
  • Svou vlastní tvorbu často hraje i nahrává s orchestrem, který založil pod jménem Okamžitý filmový orchestr.
  • Je podruhé ženatý. S první manželkou, Američankou Mayou Kvetny, má šestnáctiletého syna jménem Eliáš Zerael Bauer. V roce 2009 uzavřel sňatek s půvabnou Slovenkou Barbarou Trachtulcovou, se kterou má druhého syna, ročního Davida Lva Bauera

www.varhan.cz

plakat

Čtěte také:

 

Reklama