Když v roce 2015 britská studie prokázala, že vapování je až o 95 % méně škodlivé než klasické cigarety, mnoho dospělých kuřáků, kterým není lhostejné jejich zdraví, začalo uvažovat o této alternativě. V České republice se po roce 2017 stal jistou výhodou fakt, že vaporizéry se na rozdíl od cigaret smí užívat na místech, jako jsou restaurace, bary, kavárny, pokud to nezakáže jejich majitel.
5e29886b71cb9obrazek.png

Dva druhy vaporizérů
Málokdo ví, že se vaporizéry dělí na dva druhy – s otevřeným systémem a s uzavřeným systémem. Rozdíl je mimo jiné ve vizuálním efektu, páře, která z vaporizéru vychází. A právě tento rozdíl je zásadní, pokud chcete vaporizér užívat v uzavřené místnosti. Pasivní vapování sice nepřináší zdravotní rizika, ale společnost dá i na to, co vidí.

Otevřené systémy jsou na trhu přibližně 13 let a některá tato zařízení vytváří oblaka páry, čímž jsou vizuálně nápadné. Jedná se hlavně o výkonnější zařízení a pak ta používající e-liquid s vyšším obsahem glycerinu. Může proto být kontroverzní užívat jej v místech, kde je kouření cigaret zakázáno. Aktivní uživatelé by navíc měli svůj vaporizér každý den čistit, což může být pro někoho zbytečnou zátěží.

5e29871aa067cobrazek.pngNaproti tomu zařízení s uzavřeným systémem je ještě bezpečnější díky předem naplněným  jednorázovým náplním. Mezi vaporizéry s uzavřeným systémem patří například stylové zařízení blu od Imperialu. Kvalitní jednorázové náplně mají složení garantované jedním z největších hráčů na světovém trhu, což v praxi znamená vyšší bezpečnost a pohodlí pro uživatele. Samotná náplň se snadno zacvakne do vaporizéru blu a k vapování stačí pouhé potáhnutí ze zařízení. Pro uživatele tak odpadá vlastní míchání e-liqudu jako u otevřeného systému.

Vapování dovoleno 
Jelikož vaporizéry s uzavřeným systémem vytváří mnohem menší vizuální efekt, stává se tím vapování méně nápadné. K nenápadnosti přispívá také fakt, že vapování není cítit, a tak uživatel e-cigarety neobtěžuje své okolí. Díky tomu je dnes v mnohých restauracích vapování s přístroji s uzavřeným systémem dovoleno, jak nám potvrdil i majitel jedné pražské restaurace: „V naší provozovně je vapování povoleno. Hostům to nevadí. Z mojí zkušenosti jsou vhodnější elektronické cigarety s uzavřeným systémem, které neupoutají okolí ani vizuálně. S otevřeným systémem máme občas problémy.“

Reklama