Otec, hlava rodiny, netrpělivě přešlapuje v čekárně lékaře a proklíná onu zrádnou kost, jež se mu při posledním soustu zapíchla v krku, zatímco jeho věrná choť sedí na parapetu hořícího domu a čeká příjezd požárníků. Jejich milované děti se kdesi svíjí v křeči, neboť se s prázdným žaludkem po celodenním postění kvůli zlatému prasátku, které stejně neviděly, přejedly bramborového salátu a řízků.

Ať chceme, nebo ne, Vánoce nejsou jen svátky klidu i míru. Jsou to také dny zvýšené návštěvnosti pohotovosti a častějších hasičských výjezdů. Pojďme si povědět, jak se nástrahám času adventního vyhnout.

Nevěřte na zlaté prasátko
A vysvětlete i svým dětem, že ani po poctivém půstu žádné neuvidí. Možná tak v předsmrtném blouznění. K snídani si v klidu dopřejte vánočku a sem tam uzobněte trochu cukroví. Argumentujte si alespoň větou: „To se nepočítá.“ Přiznejte se, stejně to děláte i ve chvíli, kdy neodoláte svému oblíbenému pamlsku navzdory tomu, že držíte „přísnou“ dietu.

Vězte, že pokud na prázdný žaludek pozřete bramborový salát s majonézou, smažený řízek, vydatný přípitek a možná nějaký ten dezert, zaděláváte si na slušnou lekci břišního tance. O žlučníkovém záchvatu nemluvě. Dostihne-li vás průjem, vyvarujte se smažených jídel, hodně pijte (vodu, čaj). Dejte si hořkou čokoládu a coca-colu, kterou budete podávat po lžičkách a hodně vychlazenou. Můžete si uvařit rýži s mrkví.

Všechny ryby mají kosti
Jestli máte z kosti v krku panickou hrůzu, dejte si raději koktejl z mořských plodů. Chobotničky jsou celkem neškodné. Samozřejmě se při přípravě vánočního kapra snažíte, abyste se kostí zbavila co nejvíce. Jenže řízek musí zůstat pokud možno pohromadě. Jistě nechcete na sváteční tabuli naservírovat jakousi neforemnou rybí drť. A proto je vhodné upozornit, že drobné kůstky si každý musí z masa vybrat sám.

Přesto se může stát, že vám nějaká kůstka v krku uvízne. Pomoci může nakládané zelí a chléb. Připravte si ho na stůl předem, od štědrovečerní večeře se přece nevstává. Chléb nebo zelí se na nezbednou kůstku nabalí a uvolní ji. Kde ani opakované pozření chleba či zelí nepomůže, tam pomůže opravdu jen lékař.

Nespoléhejte na jmelí
Staří Keltové sice tvrdili, že jmelí ochrání příbytek před ohněm, jenže staří Keltové taky nekupovali vánoční světélka od trhovců a nevěšeli prskavky na stromeček. Proto bychom si přece jen měli na možný vznik požáru dávat pozor.

Požár mohou způsobit například nestabilní svíčky nebo špatně izolované světelné vánoční řetězy, které vám mohou navíc přivodit úraz elektrickým proudem. Prodej těchto výrobků ČOI sice zakázala, přesto bylo možné na ně narazit na vánočních trzích i několik dnů poté.

Máte-li je doma, jděte je raději vrátit prodejci. Peníze žádejte zpět. Abyste se uklidnila, utraťte je za nějakou drobnost.

Opatrní buďte také při věšení a zapalování prskavek. Neumisťujte je v blízkosti vánočního řetězu, hořlavých ozdob apod. Čtěte všechny krabičky, i když je nápis maličký - na většině obalů od svíček se totiž tvrdí, že by tyto neměly hořet bez dozoru.

Pokud uvidíte plamen tam, kde by býti neměl, nebo ucítíte kouř, zapomeňte na pravidlo, že od večeře se nevstává. Hodně štěstí.

Jaká opatření vedete vy proti vánočním apokalypsám?

Reklama