I my jsme se letos na tuto krásnou vánoční podívanou vypravili. Samozřejmě i s naším desetiměsíčním Josífkem.
Marie s Josefem a Ježíškem, tři králové, zvířata, děti i staré babičky. Ti všichni přijdou průvodem na náměstí, kde je postavena malá boudička. Tam je pro Ježíška přichystána postýlka, vystlaná kožešinami. A musí být pořádně teplá, protože i Ježíška "hraje" živé miminko.
Před jesličkami probíhají vystoupení lidového souboru, zpívá se a lidé si můžou poslechnout také vánoční zamyšlení.
Po skončení programu obchází děti se věčným světlem dovezeným z Betléma. Každý si od nich může připálit tu svoji svíčku. Naše věčné světlo nám hoří v jídelně ještě teď.
Tradice Betlémského světla začínala již před 900 roky v době křižáckých výprav. Jeden najatý chlapec z Florencie přísahal, že jestliže přežije donese do města z betlémské baziliky plamínek věčného světla. Nikdo mu ale nevěřil. Po třech letech, těsně před Vánoci, dorazil do Florencie se zapálenou svící. Chlapci, kteří s ním přišli přísahali, že ten plamínek je opravdu z Betléma, chránil jej v čase i nečase, na souši i na moři, jen proto, aby splnil slib.
A Betlémské světlo dnes?
Tato tradice vznikla v rakouském městě Linz. Odsud před Vánocemi poslali do Betléma letadlem tělesně postižené dítě, které tam v bazilice odpálilo z věčného světla plamínek a vzápětí bylo opět převezeno do Linze. Tam se plamínku ujali místní skauti, kteří jej štafetově roznášeli po celém Rakousku.
Toto poselství míru, pokoje a lásky je předáváno do nemocnic, domovů důchodců, dětských domovů, domů s pečovatelskou službou, ale i do vojenských posádek, na policejní stanice, do provozů, kde se i v čase vánočním musí pracovat.
Musím přiznat, že jsem u krásného vánočního představení měla slzy v očích. Když jsem viděla kolik lidí se přišlo podívat, jak si všichni přáli hezké svátky a jak byl náš malý Josífek nadšený...
A příští rok se na živý Betlém určitě pojedeme podívat znova.
Nový komentář