Samozřejmě už při úklidu nezapomeneme na výzdobu oken - v dnešní době se běžně používají nejrůznější slupovací obrázky, ale i světelné řetězy a svícny.

Dvojitá okna panelákových bytů skýtají možnost umístit část výzdoby přímo mezi skla - tam pak lze dát ploché aranžmá nebo svítící hvězdu. Naopak široká okna starších rodinných domků často skrývají celý Betlém, vystavený směrem do ulice, mnohdy nádherně vyšňořený pomocí žároveček, umístěných uvnitř staveb.

Vůbec se hodně výzdoby stěhuje ven, před domy. I před naším panelákem se v poslední době zdobí jeden ze stromečků - věšíme na něj jablíčka, řezy z citrusů a řetězy z těstovin.

Pokud ale máte svoji zahrádku, je to prostor pro vytvoření originální výzdoby - stromeček, ve dne ověšený ozdobami a v noci ozářený venkovními světly, jistě přispěje ke slavnostní náladě a je moc dobře, že ulice mezi domky nepůsobí fádně a osaměle.

Co ale v bytě? Především - pokud si potrpíme na předvánoční úklid, není problém mít ve skříni sadu „vánočních“ závěsů a ubrusů - u nás je to tradiční bílá anebo světle modrá, na kterou se pak dodávají háčkované bělounké dečky. Na ně se staví dekorace, vyrobená z přírodnin.

V paneláku se ovšem dá čarovat s výzdobou jen v mezích možností - nejpříjemnější jsou ještě tak umělé větvičky, které vydrží i klasické panelákové sucho a neopadají během pár dní na koberec. Proto si musíme pomoci jinak.

Základem výzdoby bude vázička nebo plochá miska, kterou opatříme aranžovacím ježkem nebo kouskem zelené aranžovací hmoty. Tu pak můžeme pravidelně zavlažovat. Do ní zapícháme větvičky - a na ně můžeme uchytit ozdoby.

Co můžeme jako ozdoby přichystat sami? Především různě ozdobné šišky - pozlacené, postříbřené nebo i jen přírodní, prostě ovinuté vespod drátkem a přichycené k větvičkám. Čtyři dobře spojené šišky mohou nahradit svícínek, pokud máme někde v dosahu modřín, neváháme a nasbíráme si velké množství jeho šišek - připomínají šišky smrkové, jsou ale menší a mnohem pevnější. Z těch se pak dá vyrobit atypický minivěnec na stůl.

Dalším dostupným materiálem je koření - celý badyán, který tvoří nádherné hvězdičky, se používá na zakrytí vázacího materiálu - kohopak by napadlo, že pod nádherně vonící hvězdičkou je ukrytý kousek drátku nebo provázek? Další dekorací je skořice - její vůně nám připomíná nádhernou atmosféru vánočního pečení. Smotky kůry poskládáme do svazků, které převážeme ozdobnou mašličkou, a pak už zbývá jenom použít tavicí pistolku.

Oříšky a panenská jablíčka už snad není třeba připomínat. Citrusy jako dekoraci nemusíme představovat - jejich jemné plátky už jistě na topení provoněly celý byt a jakmile zatuhnou, použijete je k zavěšení na nachystaný podklad z větví.

A co s tím, že na Štědrý den má být v bytě něco červeného? Samozřejmě mašličky - uvázané z barevné stužky - ty jsou nejtypičtějším červeným prvkem. Vážeme je tak, že poskládáme korpusek, který v prostředku stáhneme buď užší mašlí, nebo drátkem.

Závěsnou dekoraci vyrobíme pomocí větve, nebo ji můžeme umístit na ramínko na šaty - dekorace pak bude pravidelná a nemusíme si lámat hlavu se zavěšením.

Zbývá nám ještě jmelí… To je tradiční a protože se pod ním smí beztrestně líbat, mělo by být zavěšené někde u stropu tak, abychom pod ním mohli volně procházet. Pozor si ale musíme dát na to, že jmelí rádo opadává - a je prudce jedovaté! Proto by nemělo být nikde, kde se připravuje jídlo.

Tak a výzdobu bytu máme za sebou.