Popáleniny a opařeniny. To jsou nejčastější dětská rizika v období Vánoc (samozřejmě kromě tradiční spolknuté a do krku zapíchnuté rybí kosti či zkaženého žaludku). Lze jim nějak zabránit? Vánočních nástrah je mnoho. Svíčky na stromečku, prskavky, vroucí olovo, rozpálený olej při smažení kaprů a řízků, horká rybí polévka. A u teenagerů navíc rachejtle a dělobuchy. No prostě pokušení na každém kroku...

Všude vládne zmatek a shon a dospělí dávají o svátcích méně pozor. Kromě pádů jsou u dětí nejčastějšími úrazy u dětí právě popáleniny a opařeniny. Lékaři jich ročně ošetří kolem 40 tisíc. A co je zajímavé, většinou k nim dochází v podvečer, kdy je celá rodina pohromadě. Dospělí sice děti hlídají, ale neuhlídají. Přitom stačí dodržet pár zásad a riziko se dramaticky sníží.

Pokud jsou děti úplně maličké, je prospěšné je co nejdřív naučit chápat význam slova „pálí“! A také co pálí a kde to pálí. Tedy, že se nemají přibližovat ke kamnům a sporákům a mají být opatrní při manipulaci s horkými tekutinami. Rozhodně byste je neměli nechávat samotné v „rozpečené“ kuchyni. Horké tekutiny a rychlovarné konvice bychom vždy měli dávat na méně dostupná místa, odkud se nemohou snadno zvrhnout. Pozor musíte také dávat na ubrusy, jež dítě dokáže snadno stáhnout, a s nimi i vše, co je na nich. Větším dětem pak vydejte striktní zákaz manipulace se sirkami, zapalovači a ohněm vůbec.

A pokud se přesto něco stane? Spáleniny a opařeniny mají podobný původ a stejně se hojí a léčí, takže pro ně platí společná první pomoc, kterou je nezbytné poskytnout okamžitě. Tato poranění jsou velice bolestivá, často vedou k celkovému šoku a mohou zanechat trvalé následky. Proto je důležité kvalifikované ošetření. Skvěle se například osvědčila speciální antiseptická gelující náplast, která se během hojení nemusí měnit.

Jak postupovat při „nehodě“:
1) Nezpanikařte! Dítě je už tak dost vystresované a vaše rozvaha jeho psychiku zklidní.

2) Odstraňte příčinu popáleniny (oharek, polité tričko). Ale pokud je k ráně těsně přilnuté nebo přiškvařené, násilně je z rány nestrhávejte.

3) Zasažené místo ochlaďte proudem vody nebo čistým studeným obkladem po dobu asi 20 minut. Pozor, nikdy nechladit hrudník a břicho, to by mohlo prohloubit poúrazový šok.

4) Ránu ničím nemažte, puchýře nepropichujte.

5) Postiženého ihned transportujte k lékaři či do nemocnice, při větším úrazu přivolejte rovnou do bytu sanitku.

První fáze hojení popálenin a opařenin trvá dva až tři týdny, ale stopy po nich a jizvy mohou mizet celá léta. Proto buďte opatrní, ať si pár minut nepozornosti nevyčítáte ještě několik měsíců...

Zažila jste o Vánocích nějakou nepříjemnou nehodu? Jak jste ji řešila? Co se vlastně stalo? Šlo tomu zabránit? Věnujete obzvlášť o Vánocích potomkům zvýšenou pozornost?