uklid

Když jsem byla malé dítě, začínaly u nás přípravy na Vánoce někdy koncem listopadu. Maminka si uvařila kafe, sedla si ke stolu s obrovským papírem (případně sešitkem) a začala sepisovat, co kdy uklidí, uvaří i upeče. V předvánočním úklidu nesměla chybět umytá okna, vyčištěné koberce i sedačky, vyprané záclony a nábytek naleštěný diavou. Když se jí tohle všechno povedlo, voněl náš byt jako drogerie.

Její kamarádka celé předvánoční šílení dováděla k dokonalosti. Každý rok na začátku prosince vymalovala celý byt. Samozřejmě, že v prosincovém počasí vlhké stěny poněkud špatně vysychají, ale co by neudělala pro krásné Vánoce?

Když jsem byla úplně malá, tak mi tohle úklidové šílení vůbec nevadilo. Nikdo po mně nic nechtěl, jen jsem sledovala ten shon a bylo mi dobře. Když už jsem byla práce schopný dorostenec a do úklidu jsem byla zapojena, líbil se mi už o hodně méně. Navíc na mě už nijak nepůsobila ani výhrůžka, že „do takového nepořádku žádný Ježíšek nepřijde“. Ta platila možná na mladší sourozence.

Nicméně jsme úklid každý rok úspěšně přežili a mí rodiče ho přežívají dodnes. Já jsem se zařekla, že se před vánočními svátky klidu a pohody prostě nebudu štvát a kromě běžného úklidu maximálně navíc umyji sklo na krbových dvířkách. :-) Ať na Štědrý den vidíme dobře na oheň.

Toto předsevzetí se mi úspěšně daří dodržovat. A tak mám každý rok, na rozdíl od sousedky, celkem špinavá okna (naposledy jsem je myla před podzimními plískanicemi, což je víc než tři měsíce), na kterých se krásně vyjímají vánoční vystřihovánky od Vránových. Téměř bezúdržbový nábytek v celém bytě přejedu centrálním vysavačem, lokálně vyleštím místa upatlaná od dětí a koček. Přeběhnu podlahové krytiny s parním čističem. Koberce naštěstí nemáme, takže nečistím, neklepu a nedrhnu skvrny. Koupelnu a záchody přejedu univerzálním čističem odshora až dolů.
Celý úklid hotový za jednu sobotu bez dětí a s dobrou hudbou (letos si určitě pustím Janu Rychterovou).

Mnohem důležitější než všechno to uklízení je u nás doma výzdoba celého bytu. Uděláme rodinnou poradu, do jakých barev sladíme letošní Vánoce, a podle toho vytáhneme příslušnou krabici. Jaká to bude letos? Modrostříbrná? Červenozlatá? Nebo červená selská? A potom vyzdobíme vchodové dveře (možná trochu zaprášené), schody před domem (určitě už by potřebovaly novou dlažbu) a také všechna okna, zábradlí na schodišti, krb i kuchyni.

A co nesmí chybět, nejen na Vánoce, jsou svíčky. Ve světle svíček totiž není vidět ani prach, ani šmouhy na okenních tabulkách...