Čistý domov bez přítomnosti dráždivých látek je pro alergika nutností. Jak to ale udělat, když vás dráždí třeba zrovna prach, který potřebujete odstranit?

Základním pravidlem v boji proti alergiím je odstranění všech alergenů a iritantů z prostředí, ve kterém se alergik pohybuje. Týká se to samozřejmě i pravidelného úklidu.

Téma „velký úklid“ je pak spojeno zejména s nadcházejícími vánočními svátky. Jak tedy postupovat v případě, že chcete mít čistý domov, ale nezhoršit, nebo dokonce nepřivodit si alergii?

    * Při úklidu vždy používejte ochranné rukavice.
    * Upřednostňujte tzv. mokrý úklid, tedy za použití vody – pokud máte linoleum, dlažbu či plovoucí podlahu, je pro alergika pravidelná údržba snazší. Případný prach nezametejte, ale vysajte. Zamezíte tak jeho nežádoucímu víření.
    * Zbavte se „lapačů prachu“ – všechny ozdoby ve vitrínách raději ukliďte tam, kde se na ně nebude usazovat prach.
    * Povlečení je dobré mít z materiálů, které snesou praní na vyšší teploty (bavlna).
    * Používejte dezinfekci – zejména na podlahy, v koupelně, na toaletě a v kuchyni.
    * Ekologický úklid – poohlédněte se ve specializovaných obchodech po ekologických čisticích prostředcích. Jsou nedráždivé a uklidí stejně dobře jako ty klasické. Rozdíl je v jejich nedráždivosti.
    * Ochranná rouška – jestliže vás výpary z jakéhokoli čisticího prostředku přece jen dráždí, pořiďte si ochrannou ústní roušku. Seženete ji v prodejnách zdravotnických potřeb nebo ochranných pracovních pomůcek.
    * Dobře větrejte – nejen ložnice, ale také koupelnu a ostatní části bytu. Eliminujte alergeny – pokud víte, že jste alergičtí na konkrétní čisticí prostředek, samozřejmě se mu vyhněte a nahraďte ho jiným, nedráždivým. Snažte se co nejvíc zkrátit délku úklidu. Vystavení například astmatika výparům z čisticích prostředků může jeho potíže nepříjemně zhoršit.
    * Můžete-li o pomoc při úklidu požádat někoho dalšího, udělejte to. Nemusíte nutně uklízet sama.
    * Zrušte velký úklid – pokud svůj domov udržujete v čistotě pravidelně, „vánoční“ úklid může být prakticky stejný jako kterýkoli jiný v roce. Pamatujte na to!
    * Ošetřete si ruce – po dokončení práce si ruce dobře omyjte nedráždivým přípravkem a použijte vhodný krém.

A ještě rada na závěr: Pokud si můžete dovolit někoho, kdo uklidí za vás, je to ideální řešení: Budete mít vždy čistý domov bez nutnosti vzít do ruky kbelík a prachovku.

(jan)

Článek připravil server http://www.bez-alergie.cz/