Vánoce nemusí být jen stres, spěch, uklízení a shánění dárků. Udělejte si čas na děti a pojďte s námi tvořit. Přinášíme vám inspiraci z blogu S dětmi v báglu.

Tak nám to vypuklo, co? Předvánoční mela:-). U nás se od včera na facebookové stránce našeho města diskutuje o tom, jak hnusný vánoční stromeček nám stojí na náměstí. V nákupních centrech už panuje jistá nervozita, fronty a tlačenice. Já vám nevím, ale vám se to líbí?

Rok co rok to na sobě cítím, že to prostě takhle nechci. Ne že bych nekupovala dárky (zrovna letos jsem toho ětem nakoupila celkem dost) a šla do extrému, že budeme jen lít olovo, krájet jablka a pod stromečkem se na sebe akorát usmívat. Ale snažím se víc vnitřně zklidnit a prožívat to, co za prožívání stojí.

Když si vzpomenu na své dětství a dobu před Vánoci, vidím asi toto: V ruce hadr a jedeme. Otírá se úplně všechno – dveře, radiátory, všechny skříňky, poličky, myjí se skleničky, svlékají se panenky a perou se jim oblečky, mění se povoskovaný papír v kuchyňské lince… suma sumárum, ještě 23. 12. převládá neskutečná panika a 24. 12. se probouzím, nevím, jak to mamka zvládla, do krásného, leštěnkou provoněného bytu. Jó, měla jsem to ráda, ten krásný pořádek všude. Jenže jsem to prostě neznala jinak. Neberte to prosím jako nějaké stěžování, nedám na své dětství a rodiče dopustit, jen zpětně je pár věcí, které bych asi udělala jinak. V osmnácti jsem vyrazila na rok do Berlína jako au-pair. Úplně to vidím, jak jsem před Vánocemi pomalu znervózňovala a čekala, kdy to vypukne. To oni jako nebudou uklízet nebo jak? No fakt ne! Každou neděli si sedli ke krbu, zapálili svíčku, jedli takové ty voňavé skořicové sušenky a střídala se u nich jedna návštěva za druhou. Byl to pro mě doslova kulturní šok:-).

A i když to pro mě znamená notnou dávku sebezapření, však člověk to v sobě už má tak nějak zakořeněné, snažím se to teď s dětmi dělat prostě trochu jinak. Tak pojďme na to, třeba vás něco z toho, co jsme vytvořili společně se Žloutkovou a Brácháčem, bude inspirovat. Jasně, někdy cákala zelená barva po celém obýváku, lepidlo bylo úplně všude, ale co…

KNOFLÍKOVÉ OZDOBY

Z knoflíků se dá dělat spousta věcí. A na drátek nebo vlasec je dokážou navlíknout i ti nejmenší.

tvoření

Když už budete mít zásoby knoflíků, dají se skvěle použít i při tvoření ze samotvrdnoucí hmoty. Mimochodem, jedno balení hmoty stojí cca 90 Kč a nám vystačilo i na otisky rukou a nohou, které nám teď visí na zdi (párátkem jsem k otisku vytečkovala i jména dětí, tudíž celé foto vám zůstane utajeno.

tvoření

Knoflíky můžete použít i na vánoční ozdoby z papíru. Toto je čistě volná tvorba Žloutkové a Brácháče, zatímco já jsem motala už ani nevím co:-).

tvoření

OZDOBY ZE SAMOTVRDNOUCÍ HMOTY

S hmotou se pracuje jako s modelínou nebo těstem. Prostě jen vyválíte, děti vykrajují a pak mačkají do hmoty korálky, knoflíky nebo jen obtisky např. pomocí těstovin. Pokud chcete, aby měla hmota nějaký barevný odstín, stačí použít trochu potravinářské barvy.

tvoření

OZDOBY Z KARTONU

Stačí „kuchnout“ starou krabici a máte krásný pevný materiál! Ozdobit můžete stříbrnou či zlatou fixou a přidat rolničku. Mimochodem, letos jsem objevila, že existuje i bílá fixa:-)), která vypadá perfektně na takových těch vánočních barvách, jako je zelená a červená. Ozdobila jsem tím adventní věnec, protože jsem byla líná cokoliv vymýšlet. A nevypadá to věru zle:

tvoření

Z kartonu jsem také vystřihla trojúhelníky ve tvaru stromečku, děti na ně „napatlaly“ lepidlo a lepily mašličky (alternativou můžou být barevné papíry) a knoflíky. No a nesměla chybět, jak jinak, lékařská špachtle:-).

tvoření

Foto: www.sdetmivbaglu.cz

s dětmi v báglu

Jana - zakladatelka blogu sdetmivbaglu.cz tráví co nejvíce času s dětmi v přírodě, na výletech. Její zážitky i dalších výletníků najdete na blogu plném nápadů na cesty a nejen na ně.  

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama