Během uplynulého víkendu jste měli možnost naposledy navštívit vánoční trhy. Z mnoha českých měst zmizely prodejní stánky, z nichž většina se vrátí o Velikonocích. Začíná se také s likvidací vánočních stromků, ty však ještě najdou uplatnění.
 
Včera byl uzavřen i vánoční trh na pražském Staroměstském náměstí. Asi devadesát let starý a dvaadvacet metrů vysoký smrk, který byl do Prahy přivezen koncem listopadu z Janských Lázní, bude rozřezán a následně poputuje do areálu Žlutých lázní, kde jeho dřevo poslouží na květnové dřevorubecké exhibici. Ze stromů z uplynulých let byly vyrobeny například lavičky nebo stezka k řece.

Smrk zdobilo sedmdesát tisíc žároviček, světelných ježků a pět set blesků. Ani jejich pouť nekončí. „Poškozená světla odvezeme k ekologické recyklaci. Ostatní svítidla budou postupně opravena a opět použita k vánoční výzdobě v jiných městech," uvedla Zuzana Křenková ze společnosti Ekolamp, která recyklaci žárovek zajišťuje.

Většina vánočních stromků z českých domácností skončí ve spalovně. Docela dobře mohou ale posloužit i zoologických zahradách. Některá zvířata, jako například sloni, uvítají jehličnany jako zajímavý doplněk zimní stravy.

Reklama