shutterstock-1766959397-1-.jpg

Foto: Shutterstock

Zatímco je stále velkým hitem tradiční vánoční výzdoba, v posledních letech se do popředí dostávají i další styly. Elfcore neboli „nostalgický sváteční maximalismus“, jak jej popsali odborníci, je na vrcholu žebříčku trendů vánočních dekorací pro rok 2021. Tento trend mísí kouzlo dětství s tradičními dekoracemi. Pokud přemýšlíte o začlenění elfcore do vašeho domova, vsaďte na syté barvy, vrstvení, vzory a ozdoby s elfskou tématikou.

erer.jpg

Foto: Shutterstock

Na druhé straně je letos ale také moderní návrat k autenticitě. Použití přírodních materiálů, barev a prvků je skvělé nejen kvůli jejich nesrovnatelné kráse a kvalitě, ale také kvůli nadměrnému znečištění planety plasty. Vánoce jsou o čistotě a světle, přírodě a naději, proto se přírodní materiály nejlépe hodí ke zdobení a tvorbě dárků pro naše blízké.

shutterstock-731327509.jpg

Foto: Shutterstock

Udržitelnost ve sváteční výzdobě je také trend, který se v posledních několika letech postupně rozšiřuje. Vsaďte tedy na sklo, dřevo, keramiku a papír – to vše jsou materiály, které se vrací do dekorace bytového interiéru i ozdob na stromeček.

tert.jpg

Foto: Shutterstock

Stejně jako loni i letos se těší velké úctě DIY dekorace, tedy ty, které si vyrobíme doma sami. Papírové hvězdy do oken nebo vánočně laděné girlandy… Na výběr je toho spousta. Krásně vypadají i dárky zabalené do recyklovaného papíru ozdobené vánočními origami nebo větvičkami.

shutterstock-2063572079.jpg

Foto: Shutterstock

Co se týče barev, obrovský comeback má zlatá – slavnostní klasika! Výborně vypadá se zelení a červenými doplňky, ale i v kombinaci s bílou, béžovou nebo s hnědým dřevem. Módní je i metalízová směs. Wow efektu docílíte tím, že na svůj vánoční stromeček namícháte zlatou, bronzovou, stříbrnou a zlato-růžovou.

trzr.jpg

Foto: Shutterstock

K Vánocům patří také světlo, čistota a jednoduchá elegance. Zemité tóny, klasické neutrální, lněné a dřevěné nuance jsou pro letošní vánoční svátky tedy také v kurzu. Letošní trend vánočních barevných kombinací na světové designové scéně sází také na jasné, výrazné barvy, které mají dodat energii a zlepšit náladu. Můžeme se setkat například s okrovou, uklidňující zelenou či modrou. Totéž platí pro terakotové a oranžové odstíny, které evokují nádech zimního ohně a teplo země.

shutterstock-1544145029.jpg

Foto: Shutterstock

A konečně, letos můžete vidět i více pastelových tónů, zejména pokud jde o vánoční stromky. Pastelově růžové a modré pozadí působí téměř jako do dětského pokojíčku. Takto zdobený stromeček je ideální pro mladé rodiny. Růžová a světle modrá se dobře hodí ke stříbrné a zlaté.  Nebo zkuste na matný umělý stromeček navěsit směs růžových a mátově zelených ozdob.

rz-1-.jpg

Foto: Shutterstock

Vedle ale nešlápnete ani v případě, že máte rádi minimalismus a bílou barvu. Bílý stromek s bílými ozdobami nebo zelený posetý bílými ozdobami vypadají úžasně. Na stole si můžete zase vytvořit „zasněženou krajinu“. Použijte bílý ubrus a bílé prostírání či běhoun v trochu jiném odstínu. K tomu dále bílé talíře. Trochu svátečního třpytu pak dodají korálkové girlandy, zlaté nebo stříbrné příbory a šišky se stříbrným postřikem.

shutterstock-780308737.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Interior Zine, Apartment Therapy, Stone Gable Blog, Living etc.

Reklama