A zbývá postavit a nazdobit stromeček.

Jaký typ ozdob si letos vybereme?

Můžeme sáhnout po skleněných baňkách - a v takovém případě si můžeme dopřát luxus dokonalého sladění stromečku s barvami našeho interiéru. Sady ozdob nejsou cenově nedostupné a dostanou se koupit i řetězy v různých barvách - takže můžeme pořídit stromeček např. v červeno-zlaté nebo chladné modro-stříbrné kombinaci. Nádherně působí i atypická fialovo-stříbrná nebo pro hodně odvážné fialovo-zlatá kombinace.

Další variantou je stesk po starých zašlých časech - i když je hodně pravděpodobné, že bychom chtěli rychle zpátky do naší hektické doby, kdybychom se v těch časech ocitli. V takovém případě zakoupíme (nebo vyrobíme) sady slaměných ozdob, na stopky panenských jablíček navážeme zlaté nitky a můžeme zdobit. Pokud máme proti slámě výhrady, pak jsou tady ještě pořád perníčky, ozdobené a pověšené na šňůrce. Volíme pak ale stromeček raději rostlý, protože romantiku selské jizby nemůžeme pokazit elektrickými světélky. Svíčky v teplé červené barvě jsou přesně to, co náš výtvor dovede k dokonalosti.

Ovšem pro ty, které se nebojí experimentu, je možnost výroby vlastních dekorací velkým lákadlem.

Povíme si stručně aspoň o některých:

Ozdoby z vosku - pokud nám z výroby svíček zbyly mezistěny, potřebujeme pro výrobu nádherně vonících závěsných ozdobiček jenom vykrajovátka na těsto a nit na pověšení. Aby se nám dobře pracovalo, vykrajovátka i jehlu, kterou budeme provlékat nit, předem nahřejeme - stačí, když budeme obojí odkládat na těleso topení.

Ozdoby z těsta nebo sádry - můžeme použít vizovické těsto nebo těsto slané, obojí se hodí k vypracování jednoduchých figurek, které můžeme zavěsit na stromeček. Ze sádry odléváme drobné tvary - nejčastěji používanou formou jsou podložky od adventních kalendáříků. Tvary už ve formě opatříme očkem na zavěšení. Zdobíme je akrylovými barvami a konturovací barvou - nejčastěji zlatou nebo stříbrnou.

I techniku découpage můžeme používat bez obav - zakoupíme průhledné dělené plastové ozdoby a postupujeme přesně obráceně než v případě kvěitnáčů: nejprve naneseme průsvitný lak s glitry, pak lepidlo na découpage, nalepíme obrázek a po zaschnutí jej přetřeme barvou, aby měl pěkný světlý podklad. Pracujeme zevnitř dutého tvaru.

Vlašské ořechy - můžeme samozřejmě pověsit tak, že je rozlouskneme a dovnitř dáme jenom provázek, zajištěný korálkem proti vyklouznutí. Můžete ovšem také zaměstnat svoje potomky tím, že jim nakreslíte na papír zvířátka, jejichž tělo bude z ořechů a pak je necháte tvořit. Krásní jsou ptáčci, kteří mají ocásek vyrobený z nakadeřených mašlí na převazování balíčků.

Papír je vůbec vděčný materiál na nejrůznější výrobu: od découpage přes papírové řetězy až po nejrůznější ozdobičky jej můžeme využít mnoha způsoby.

Nejznámější jsou „zasouvané“ ozdoby - vystřihneme dva stejné tvary, jeden nastřihneme zespodu, druhý svrchu a zasuneme je do sebe.

Další variantou jsou trychtýřové figurky - tělíčko takové figurky tvoří necelý kroužek, který po složení vytvoří jakýsi trychtýř, zakončený hlavičkou.

Můžeme na stromeček zavěsit i tradiční holubičky se skládanými křidélky nebo lodičky z ořechů.

Pro nás netradiční je také tvorba ozdob z „hoblin“ - v původní podobě to byly opravdu hobliny, spojované dohromady, později se vystřihovaly tenoučké proužky papíru, které po slepení připomínaly filigrán a v dnešní době tvoříme ozdoby z proužků silných asi 1 cm a slepených na plocho k sobě.

Snad jste si dokázali udělat aspoň přibližnou představu o tom, jaký ten váš stromeček bude - a teď už jenom základní pravidlo - nepřezdobit!  

             
Reklama