Je všeobecně známo, že dětský jídelníček by rozhodně neměl být stejný jako ten náš dospělácký. A u dětí do jednoho roku to platí dvojnásob.

Do tří let si totiž na potraviny zvykají nejen dětské chuťové buňky, ale i žaludek a zažívání.

Pokud dáte svému broučkovi knedlo-zelo-vepřo, bude se olizovat až za ušima, pravda. Ale pro dětské ledviny, to znamená obrovský nápor, který po dlouhodobé zátěži může vést až k trvalému poškození.

 

A jak je to s vánoční stravou? Co bez obav našim ratolestem můžeme podstrojit a čeho bychom se měli vyvarovat?

 

Oříšky, sušené ovoce, mandle – zde platí do tří let zákaz. Dítě může oříšek vdechnout a zadusit se!

U dětí nad 3 roky je už podle lékařů možné dát dítěti rozemleté oříšky (v cukroví), ale i zde platí – všeho s mírou.

 

Bramborový salát – do tří let lékaři nedoporučují vůbec. Salát je nejen příliš těžký na dětský žaludek, ale navíc riziko salmonelózy nelze vyloučit nikdy na 100 %.

Čili místo salátu dětem dejte brambory, nebo bramborovou kaši, na které si určitě také pochutnají.

 

Kapr -  zdravé rybí maso hraje až druhořadou roli před nebezpečnými kostičkami! Dítěti do 3 let nepodávat v žádném případě! A i u starších dětí je skutečně na zvážení rodičů, zda riziko „kosti v krku“ za to stojí....

Lékaři se proto raději přiklánějí k volbě kuřecího masa.

 

Čokoláda – které dítě nemiluje čokoládu? Odpírat mu ji úplně je dle lékařů zbytečné, ale pokud chcete své dítě ušetřit zažívacích problémů, podávejte mu ji s rozumem.

 

Vánoční cukroví – u dětí do tří let opět platí: nepodávat cukroví, které obsahuje kusy oříšků či mandlí. Cukroví, které se takříkajíc „rozplyne na jazyku“, dětem odpírat nemusíte, ale opět: podávejte s rozumem.

 

Myslete na to, že příliš mnoho tuku a cukru dětem škodí.

Pokud si dítě zvykne na pravidelný a nadměrný přísun čokolády a jiných sladkostí odmala, má zaděláno na zkažené zuby a obezitu.

 

Znala jsem jednu maminku, která proto, aby její maličké bylo hodné a neplakalo, namáčela dudlík do medu.

Výsledek? Klučina měl první zoubky samý kaz a dodneška má s chrupem neuvěřitelné problémy!

 

Domácí křížaly – pokud jsou křížaly spíše tvrdé, do tří let raději nepodávat. Pokud máte křížaly „gumové“, můžete je dítěti nabídnout už před třetím rokem.

 

Cola – cola spoustě z nás pomáhá na rozbouřený žaludek. Dětský žaludek však složení coly nemusí zvládat dobře, a co víc, množství kofeinu obsažené v cole není pro dětský organismus vůbec žádným přínosem! Ba naopak! Takže raději než kolu zvolte džus nebo ovocný čaj.

 

Zvážení, co dopřát dětem na Vánoce a čeho se naopak vyvarovat, je pochopitelně jen a jen na vás, milé maminky. Ale splnění všech přání dětiček, co se laskomin týče, určitě nestojí za případné problémy.

 

A závěrem ještě jedno upozornění, které sice s jídelníčkem dětí nesouvisí, ale zaznít by tu mělo. Pozor na prskavky a svíčky! Rok co rok se lékaři na pohotovosti setkávají s případy, kdy se právě o Vánocích malé děti od prskavek a svíček popálily!

Reklama