Vážená redakce,
blíží se Vánoce, a já stejně jako posledních pět let se už na ně netěším tak jako dřív. Jsou to rodinné svátky, ale já se musím smířit s tím, že už nikdy nemůžu připravit vánoční překvapení svým rodičům. Psal se rok 2000 a mně vážně onemocněla maminka. Museli jí amputovat ledvinu, a přestože jsme si všichni dávali veliké naděje na vyléčení, nemělo to dopadnout dobře.

Maminka byla velká optimistka a milovala život. Měla rád nás, své děti a své vnuky, a všichni milovali ji. Ale problém bylo pro ni vymyslet dárek. Největší radost měla, když nás měla všechny pohromadě a žádné hmotné dárky jí nemohly vynahradit naši přítomnost.

Poslední rok trávila většinou po nemocnicích. Lékaři vždy obdivovali její statečnost, optimismus a dobrou náladu. Ale uvnitř velmi trpěla fyzicky i psychicky. Její přání bylo přivítat nové tisíciletí ve zdraví, oslavit 50. výročí svatby, promoci jednoho vnuka a dvacáté narozeniny druhého. Měla hodně plánů, přestože jí ubývaly síly a zdravotní stav nedovoloval, aby byla v domácím léčení.

Vánoc jsem se bála, ale přesto se nám maminku podařilo dostat na svátky domů. To byl pro ni největší dárek. Dokonce mi umožnila i splnit největší přání mých dětí, přivézt babičku a dědu k nám domů na večeři. Maminka byla sice velmi unavená, nejedla, ale dětem radost nepokazila. Cestou domů jsme projeli ještě i osvětlené náměstí s rozsvíceným vánočním stromem...

Za pár dnů přišlo nové tisíciletí a pro mnohé nové naděje. Ne pro nás a naši maminku. Její stav se rapidně zhoršoval a za pár dnů odešla navždy. Zanedlouho zemřel i táta.

A tak, kdykoliv se blíží Vánoce, nestačím se divit lidem, kteří se honí za velkými dárky a netuší, že ten největší a nejhodnotnější dar mají doma. Jsou to jejich blízcí, na které by si aspoň v tyto sváteční chvíle měli najít více času.

Vaše čtenářka Marie


Milá paní Marie, i mně krátce po sobě odešli oba rodiče. V roce 2000 a 2005, a já si dodnes vyčítám, že jsem jim nestačila alespoň částečně vynahradit jejich lásku a péči. Už nikdy to nemohu napravit. A zvlášť čas Vánoc mě nutí k zamyšlení...

Máte i vy zajímavý a dojemný příběh, o který byste se chtěli s ostatními čtenáři serveru www.zena-in.cz podělit? Vzpomínejte a pište nám!

Reklama