Vánoce a Štědrý den – to jsou slova, která snad v každé z nás vzbuzují pocity přinejmenším smíšené. Když je slyším, okamžitě cítím vůni rybí polévky, smaženého kapra a vánočního stromečku a po těle se mi rozlije takový ten sváteční pocit spojený s velkými svátky a večerními šaty. Většina mých kamarádek mívá podobné asociace, ovšem všechny si přiznáváme, že sny a představy jsou jedna věc, realita je však cosi diametrálně odlišného.

Má služebně nejstarší kamarádka – známe se opravdu od malička – dostává vskutku časné záchvaty předvánočního šílenství, a to již začátkem října. Od prvního dne tohoto podzimního měsíce si pouští koledy, gruntuje ve skříních, značí si do kalendáře, kdy napéci které cukroví, aby jeho chuť a konzistence byla na Štědrý den optimální, opravdu včas objednává čokoládové bonbóny a pochopitelně má nakoupené, perfektně zabalené a na místě, které nezapomene, ukryté dárky.

Koncem října obvykle dojde k závěru, že co udělat mohla, udělala. Byt je perfektně vysmýčený, františky stále v pohotovosti na plotně, koledy dodávají celodenně patřičnou atmosféru. A to je každoročně ten nejzrádnější předvánoční okamžik, protože právě v té chvíli dostane nápad, že by se ještě do Vánoc dalo v bytě něco vylepšit, tedy vylepšit skutečně radikálně. Toto rozhodnutí již několik let po sobě vedlo k sérii událostí, které obvykle vrcholily 24. prosince dopoledne, kdy odcházel od nakvap dokončeného díla tu instalatér (z nově vybavené koupelny), tu stolař (od na poslední chvíli nainstalované nové kuchyňské linky), případně malíř a natěrač, kterému prostě termín dřív nevyšel.

Loni se konec října nesl ve znamení snu o nových parketách v obývacím pokoji, což je obrovská místnost s nádherným výhledem, s podlahou do té doby pokrytou kobercem ode zdi ke zdi. Po zralé úvaze vybrala firmu, která se zdála nabízet rozumné ceny a relativně krátkou dodací lhůtu.

Začátkem listopadu se opravdu dostavil bodrý muž, který odhrnul koberec, zjistil, že pod ním se nachází glatovaný beton, a prohlásil, že nevidí ve věci žádný problém, kobereček sundáme, betonek podle potřeby vyspravíme a do týdne, mladá paní, bude vše hotovo.

Po třech týdnech dorazil opět, i s kolegou a patřičným nářadím, kamarádka zrovna měla nějaké neodkladné vyřizování a musela z bytu odejít. Když se po pár hodinách vrátila domů, nemohla uvěřit svým očím: ten skvěle uklizený, předvánočně nazdobený byt byl pokryt souvislou vrstvou čehosi šedého a na první pohled obtížně odstranitelného a silně připomínajícího sopečný popel. Ač tvrdá povaha, usedla v koupelně na vanu – také šedou – a dobré dvě hodiny zoufale lkala. Nakonec se odvážila do pokoje, aby aspoň zjistila, co se stalo. Řemeslníci jí s úsměvem na rtech oznámili, že tak hrozný beton, jaký se skrýval pod kobercem, dosud neviděli, a museli ho tudíž vysekat, a to šedé, co je úplně všude, to je teplárenský popílek, který sloužil jako tepelná a zvuková izolace. No, a teď nalijí nový betonek, a až hezky vytvrdne a vyzraje, přijdou položit parkety. Má přítelkyně, takto vystudovaná stavařka, se nesměle otázala, kdy to bude, načež jí ti dobří muži ujistili, že betonek bude muset hezky třicet dní zalévat, oni pak ještě týden počkají, no a potom, potom by snad, bude-li vše v pořádku, parkety položili.

Se slzami v očích se pustila do úklidu celého bytu, a tím myslím úplně celého, včetně těch nejzastrčenějších rožků v šuplících a skříních, vyprášila a následně vyprala všechno oblečení, které se prát dá, ostatní naložila do auta a odvezla do čistírny a večer oznámila manželovi, že tyto Vánoce rodina stráví na mokrém betonu, ona sama pak možná i na nervovém oddělení nejbližší nemocnice.

Čekáte-li šťastný obrat, nekonal se. Vánoce pochopitelně byly, cukroví, kapr, jedlička, polévka, dárky, prostě všechno, co k nim patří, také, jen pohled na zavlhlou šedou plochu a kropicí konev sváteční atmosféru poněkud rušil. Třicetidenní zalévací lhůta naštěstí vypršela na Štěpána, kamarádka sebrala děti a odjela na chalupu, a když se na Tři krále vrátila, betonek byl hezký, hladký, vyschlý, zkrátka tak akorát. Jen řemeslníci se stále ne a ne k tomu kladení dostat. Nebudu Vás napínat – koledníci o Velikonocích úspěšně zašlapali zbrusu nové parkety, ty jsou krásné, jen lišty kolem zdí chybí dodnes…  

 
Reklama